Najbardziej cieszy nas, że rokrocznie setki warszawiaków wybierają roweryObecnie w Warszawie jest już 570 km infrastruktury rowerowej. W tym roku powstało ponad 50 km tras, a w budowie jest kolejnych 70 km. – Duża w tym zasługa funduszy unijnych – dzięki nim, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, tym roku powstały drogi dla rowerów na takich ulicach jak m.in.: Radzymińska, Jagiellońska, Wiertnicza czy Szaserów – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Gdzie ścieżką dojedziemy z Żoliborza w przyszłym roku? Jako jedną ze sztandarowych inwestycji wykonaną w ostatnich latach wskazano korytarz rowerowy liczący 24 km od Powsina, przez Wilanów, Czerniaków, Powiśle, Podzamcze, Żoliborz i Bielany na Młociny. Do specjalnych inwestycji planowanych w przyszłym roku prezydent stolicy zaliczył szlaki prowadzące do centrum, których brak wskazują cykliści. Jedną z planowanych prac jest ścieżka wzdłuż ulicy Andersa, która ma wpłynąć na komfort przemieszczania się cyklistów z Żoliborza na Śródmieście. Odcinek trasy docelowo ma łączyć się z odcinkiem ścieżki w ulicy Marszałkowskiej. Dodatkowo drogowcy planują w przyszłym roku wyznaczyć szlak rowerowy między Halą Marymoncką a placem Wilsona. Cały projekt ma opierać się na koncepcji zgłoszonej kilka lat temu w budżecie obywatelskim. Aktualnie trwa również wyznaczanie ciągu pieszo-rowerowego pod wiaduktem w ciągu ul. Wybrzeże Gdyńskie (na wysokości ul. Krasińskiego). Powstanie też przejazd rowerowy, dzięki któremu nowy fragment połączy się z resztą tras w rejonie. Oznacza to, że będzie można przejechać rowerem z placu Wilsona nad Wisłę pod obu stronach ulicy Krasińskiego. Według zapowiedzi prace powinny zakończyć się jeszcze w grudniu. W związku z zimową aurą, która znacząco utrudnia poruszanie się na rowerze, prezydent miasta zapowiedział odśnieżanie najważniejszych szlaków rowerowych, tak aby w zimie utrzymać trend poruszania się na jednośladach, jednak czy w dobie zanieczyszczonego powietrza i częstych alarmów smogowych aktywność fizyczna na dworze jest wskazana? fot. Jakub Krysiak, grafika: UM Warszawa
Coraz chętniej przesiadamy się na rowery. Ratusz zapowiada kolejne kilometry ścieżek
- 12.12.2018 20:44
– Obejmując urząd prezydenta stolicy zapowiadałem mądrą kontynuację w wielu obszarach. Jedną z takich dziedzin jest komunikacja rowerowa – zaznacza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Aż 600 kilometrów będą mierzyły w przyszłym roku wszystkie ścieżki rowerowe w stolicy.
W tym roku po warszawskich drogach jeździ o jedną czwartą cyklistów więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że niemal co czternasty uczestnik ruchu to rowerzysta. Jeszcze trzy lata temu - w 2015 roku - dwa kółka wybierał ledwie co dwudziesty piąty. - Najbardziej cieszy nas, że rokrocznie kolejne setki warszawianek i warszawiaków wybierają rowery jako swój podstawowy środek transportu w drodze do szkoły czy pracy. Naszym celem jest utrzymanie tego trendu – mówi Rafał Trzaskowski.
Napisz komentarz
Komentarze