W nadchodzący weekend na Żoliborzu czeka nas weekend o charakterze muzycznym. Przed nami wiele różnorodnych koncertów.
Wielbłądy
Muzyka Wielbłądów jest trudna do jednoznacznego sklasyfikowania. Trzonem twórczości są gitarowe riffy inspirowane muzyką dwóch afrykańskich gitarzystów Ali Farka Toure oraz Boubacara Traore a także transowy puls donso i kamalen Ngoni z Zachodniej Afryki.
Muzycy wykorzystują wiele przeróżnych instrumentów z różnych stron świata i kultur bawiąc się brzmieniem.
„Istotnym elementem twórczości Wielbłądów jest tekst i melodie piosenek. Jest to mieszanka stylów afro blues, muzyki świata, poezji śpiewanej, etnotransu i folku ale sami artyści lubią mówić o sobie jako Afrykański Blues ze Słowiańską Duszą. Mimo wielu wpływów i inspiracji z Afryki i innych części świata jest to muzyka w 100% autorska” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Kiedy? – Piątek, 16 grudnia o godz. 20.00
Gdzie? – PraCoVnia
Dzień i noc - pokaz i spotkanie z twórcami w Elektroniku
W kinie Elektronik, dzień po premierze filmu „Dzień i noc” odbędzie się również spotkanie z twórcami filmu. Na Żoliborzu gośćmi będą reżyserzy filmu Katarzyna Machałek i Łukasz Machowski. Rozmowę po seansie poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy, twórca kanału KINOrozmowa, Marcin Radomski
„Udręczona wiedźma Nawoja zakopuje pod stodołą głowę martwego zwierzęcia, rzucając klątwę na idealne życie swojej sąsiadki Bielakowej. Młoda Bielakowa organizuje w swoim domu próbę zespołu ludowego, wyczuwa jednak, że złe moce wkradają się do jej świata. Pomiędzy śpiewającymi oraz dzielącymi się wiedzą dziewczynami zawiązuje się przyjaźń. Zanim dzień dobiegnie końca, Bielakowa będzie musiała zmierzyć się z klątwą Nawoji.
Kilka dekad później, kobiety spotykają się na kolejną próbę zespołu - starsze, mądrzejszy, wciąż pełne witalności. 90-letnia, samotna kobieta, pogrążona w melancholii niczym w wiecznej nocy, wspomina relację z młodą dziewczyną, z którą kiedyś była nierozłączna. Jej wspomnienia, jak puzzle układają się w obraz ciężkiego losu kobiet, nieudanych małżeństw i niedotrzymanej obietnicy. Czy staruszka otrzyma ukojenie w swoich ostatnich latach życia„ – czytamy w opisie filmu.
Wstęp na wydarzenie jest płatny. Bilety można kupić przez internet po kliknięciu tutaj.
Kiedy? – Piątek, 16 grudnia o godz. 20.00
Gdzie? – Kino Elektronik
Chór Narzekań Mieszkańców Żoliborza. PREMIERA
Przed nami premiera dość wyjątkowego wydarzenie, w trakcie którego będzie można usłyszeć skargi, narzekania, zażalenia i postulaty mieszkańców Żoliborza. Żółta woda w kranie, brak miejsc do parkowania czy hałasujące pociągi – brzmi znajomo?
W artystycznej formie przedstawi je Grzegorz Uzdański, który spisał wszystkie skargi. „Grzegorz Uzdnański to prozaik. Zadebiutował książką "Wakacje", nominowaną do Nagrody Conrada, ale większy rozgłos przyniosła mu następna powieść "Zaraz będzie po wszystkim" (2019). Wiersze i opowiadania podsłuchane publikował w „Przekroju”, z którym współpracuje regularnie, podobnie jak z „Dwutygodnikiem” i „Gazetą Wyborczą”. Po wybuchu pandemii opublikował też opowiadanie w charytatywnym zbiorze Nadzieja (2020), gdzie znalazł się w gronie najlepszych współczesnych autorów. Bierze udział w improwizacjach komediowych w ramach zespołów Dobrze, Cinema Disco i Resort Komedii. Był wokalistą zespołów Przepraszam i Ryby, a także tworzył teksty dla zespołów Extra i Jerz Igor” – czytamy w opisie wydarzenia.
O warstwę muzyczną zadbał Paweł Szamburski, kompozytor, improwizator, współzałożyciel wytwórni Lado ABC, działacz warszawskiej sceny improwizowanej.
Związany jest z wieloma składami, m.in.: Tupika, Cukunft, Horny Trees, Sza/Za i Bastarda. Tworzy muzykę dla filmu, kina niemego, teatru, tańca współczesnego.
Jednym z ważniejszych projektów Pawła Szamburskiego jest duet Sza/Za, tworzony ze skrzypkiem Patrykiem Zakrockim. Muzycy od lat prowadzą wspólne poszukiwania u styku muzyki i obrazu, tworząc oprawy do filmów, spektakli teatralnych i tanecznych.
Kiedy? – Sobota, 17 grudnia o godz. 19.00
Gdzie? – Społeczny Dom Kultury
Grudniowa Otwarta Scena w PanDymińskiej
Scena Otwarta w PanDymińskiej już na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń. Organizatorzy w ten sposób dają przestrzeń dosłownie każdemu, kto chciałby spróbować swoich sił w kolektywnej improwizacji, niezależnie od artystycznej formy, na którą się zdecydują.
„Zachęcamy do zabrania ze sobą przedmiotów, za pomocą których wyrażacie siebie: mazaki, instrumenty muzyczne, farby i pędzle, glinę, struny głosowe. W PanDymińskiej będą czekały też na Was m.in. małe instrumenty i przybory do działań plastycznych” – zachęcają organizatorzy podkreślając, uczestniczy nie muszą ograniczać się do jednej dziedziny sztuki.
Mile widziane są również rodzinne wizyty. Dzieci mogą zabrać rodziców, a rodzice dzieci. „Podczas naszego spotkania będziemy też zbierać fundusze na dalsze działanie PanDymińskiej oraz Szmerów” – informują organizatorzy.
Kiedy? – Sobota, 17 grudnia o godz. 19.00
Gdzie? - PanDymińska
Mate. O - Opowieść o Narodzeniu Pańskim (kolędy narodów)
Przed nami wydarzenie nawiązujące do zbliżających się świąt. W koncercie KOLĘDY NARODÓW muzycy czerpią z przebogatych tradycji muzycznych wielu narodowych kultur tworząc wieloetniczny charakter brzmienia tej historii.
Cześć bożonarodzeniowych hymnów zostało przełożono z najstarszych języków świata, niektórych już nie używanych, a będących zabytkiem kultury narodów i regionów. Muzycy wykonują w polskich tłumaczeniach m.in. kolędy ukraińskie, angielskie, niemieckie, irlandzkie, sycylijskie i również te, które znamy bardzo dobrze, nasze polskie.
Mate.O to kompozytor, autor tekstów, wokalista, fotograf. Debiutował na scenie muzycznej w 1997 roku albumem „Totalne Uwielbienie”. Od tamtej pory nagrał kilkanaście albumów m.in. „Jesteś dobry dla mnie”, „Zapominam siebie”, Mate.O Akustyczny i Przyjaciele „Usiądź przy mnie” , „Pieśni Naszych Ojców”, „Król wszechświatów”.
Jest również znany z wieloletniej współpracy jako wokalista i autor piosenek z zespołami TGD oraz New life’m. Współpracował z wybitnymi wykonawcami, m.in. z Natalią Niemen, Darią Zawiałow, Igorem Herbutem, Kamilem Bednarkiem, Marcinem Pospieszalskim, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Janem Smoczyńskmi. Jako Dyrektor Artystyczny od 2017 roku współtworzy Betlejem w Polsce.
Wstep na koncert jest płatny 60 złotych.
Kiedy? – Niedziela, 18 grudnia, o godz. 19.00
Gdzie? – Kalinowe Serce
Napisz komentarz
Komentarze