Tym razem mieszkańcy mają szansę wziąć udział w grze miejskiej „Duchy Żoliborza” i poczuć wyjątkowy klimat dzielnicy. Oprócz tego nie zabraknie muzycznych wrażeń, dość nietypowego spaceru oraz posłuchać opowieści o zdobywaniu K2.
Duchy Żoliborza - Rodzinna Gra Miejska
Żoliborski Dom Kultury przygotował dla mieszkańców Żoliborza klimatyczną grę miejską. Ciemnymi alejkami parku przejeżdża tajemnicza dorożka. W niej tli się światło i sylwetka nieznana widoczna. Czy to młoda panna, czy szlachcianka zadumana? Rysy widoczne wyraźnie, ruchy dumne i zgrabne. Lecz nikt jej nigdy nie poznał, nikt nigdy nie spytał - kto zacz. Zawsze, gdy ktoś się zbliża ona znika” – czytamy tajemniczy opis wydarzenia.
Kto jeździ w listopadowej aurze po Żoliborzu? Na uczestników gry, czekają zagadki, atrakcje, niezwykłe spotkania i animacje. Wydarzenie skierowane jest dla całych rodzin.
Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja i zapisy na adres mailowy: [email protected]. W treści należy wpisać IMIONA i NAZWISKA wszystkich chętnych do udziału w grze.
Kiedy? – Sobota, 26 listopada o godz. 16.00
Gdzie? – Miejsce zostanie podane po potwierdzeniu rejestracji
PRZYRODA ŻOLIBORZA. SPACER
To już kolejny spacer przyrodniczy w ramach trwającego cyklu. Podczas poprzednich spacerów można było dowiedzieć się tego co można wyczytać z jesiennych liści oraz poznać tajemnice nadwiślańskiej przyrody i tego jakie ciekawostki przyrodnicze kryje park Żeromskiego.
Spacer prowadzony jest za każdym razem przez eksperta w danej dziedzinie. Tym razem spacer poprowadzi Grzegorz Stopa. Jak czytamy to biolog, edukator przyrodniczy, nauczyciel w liceum a także wkręcony tata, mąż, członek rodzinnego stadka.
„Moją pasją jest dydaktyka. Uwielbiam przetwarzać długie, trudne, lecz pasjonujące książki oraz chaotyczne dyskusje filozoficzne z przyjaciółmi w zrozumiałe, spójne wykłady, prezentacje i opowieści. Ponadto jestem wielbicielem dzikiej przyrody. Gdy tylko mam chwilę, jadę włóczyć się po krzakach i obserwować zwierzęta, rośliny, grzyby. Moją misją jest zarażanie tą fascynacją innych. Prowadzę spacery po dzikiej Warszawie, organizuję wyjazdy przyrodnicze do Puszczy Białowieskiej oraz kursy biologii dla dorosłych pasjonatów. Więcej o moich działaniach można przeczytać na FB@naukaukorzeniona” – opisuje swoją działalność Grzegorz Stopa
Nadchodzący spacer zatytułowany „Życie po życiu - spacer przyrodniczy po Cmentarzu Wojskowym”. Dlaczego spacer przyrodniczy poprowadzony będzie po cmentarzu? „Cmentarze są ważnymi wyspami zieleni w skali miasta. Nie są to może puszcze ni mateczniki, ale dla wielu zwierząt, roślin i innych organizmów stanowią schronienie i miejsce do życia. Przyjrzymy się różnorodności drzew i krzewów, zajrzymy do dziupli i pod kamienie, by zobaczyć, kto tu się ukrywa przed zimnem. Nie zabraknie wspólnego namysłu nad tym, jak przyroda działa i jakie jest nasze w niej miejsce” – wyjaśniają organizatorzy.
Spacer przeznaczony jest dla osób powyżej 7 roku życia.
Kiedy? – Sobota, 26 listopada o godz. 11.00
Gdzie? - Brama Główna przy ulicy Powązkowskiej
Slajdy z podróży: K2 - szczyt marzeń - Monika Witkowska
W kinie Wisła będzie można posłuchać o wyprawie Moniki Witkowskiej na szczyt K2. To było jej największe górskie marzenie, które po żmudnych przygotowaniach udało się spełnić w tym roku.
Monika Witkowska wspinała się „z zespołem międzynarodowym, ale na wyprawę wyjechała sama, wyłącznie dzięki funduszom zebranym samodzielnie. Nie do końca było wiadomo czy atak szczytowy dojdzie do skutku ze względu na niespodziewane załamanie pogody, które miało miejsce na wysokości 7400 metrów. Jednak po całonocnej wspinaczce 22 lipca 2022 r. o godzinie 5.59 stanęła na 8611 metrach.”
Na K2 do tej pory wspięło się 36 kobiet. Monika jest drugą Polką, która zdobyła K2. Wcześniej, bo w 1986 roku dokonała tego Wanda Rutkiewicz.
Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie kina.
Kiedy? – Niedziela, 27 listopada o godz. 12.30
Gdzie? – Kino Wisła
Magda Kumorek - Love Story
W sobotę w Kalinowym Sercu będzie można usłyszeć szlagiery Ordonki, Maryli Rodowicz czy Natalii Przybysz; evergreeny Młynarskiego, Osieckiej czy Wasowskiego tuż obok muzycznych hitów zespołów takich jak O.N.A. , Mikromusic, Wilki, Perfect, Hey… i wiele, wiele innych.
Występ składa się z ponad 90 przebojów skondensowanych w 80 minutach w wykonaniu Magdy Kumorek.
„A kiedy rozpoczęło się przedstawienie, już po pierwszych kilku minutach, oddałem się magii i klimatowi kreacji scenicznej, pozytywnej energii, muzykalności, a przede wszystkim przesłaniu, które docierało do nas ze sceny. Spektakl pt. „Love Story czyli Story to love” był muzyczną opowieścią o historii kobiety (…)
Historia ta jest opowiedziana zupełnie niezwykłymi środkami, fragmentami bardzo znanych piosenek, tych najbardziej popularnych na przestrzeni ostatnich niemalże stu lat – od Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga do Maanam czy Bajm.
Nie sposób wymienić wszystkich, których aktorka cytuje. Myślę, że utworów było blisko setka… Ale za to jak cytuje! To nie są proste covery. Każdy z nich został przez artystkę odmiennie zaaranżowany. Trudno uwierzyć, że można przechodzić z jednego utworu do drugiego zmieniając tonacje, skalę głosu, natężenie, dramaturgię. I do tego grać na fortepianie! (…)
Warsztat aktorski, niezwykła oprawa muzyczna, pomysł na opowiedzenie tej historii w oparciu o historię polskiej piosenki, a przede wszystkim prawda docierająca ze sceny, pochłonęły nas bez reszty. (…)” – czytamy w recenzji Jerzego Czubaka po koncercie w Szwajcarskim Brugg.
Bilet na wydarzenie kosztuje 50 złotych.
Kiedy? – Sobota, 26 listopada o godz. 19.00
Gdzie? – Kalinowe Serce
Otwarta Scena w PanDymińskiej \ 26.11.22
W PanDymińskiej zapowiadana jest kolejna Otwarta Scena, czyli spotkanie, w ramach improwizatorki/rzy spróbują stworzyć krótkie, 5-10 minutowe utwory w czasie rzeczywistym. Utwory będą powstawać w losowanych lub tworzonych ad hoc 3- lub 4-osobowych zespołach.
„Zaproszone są wszystkie osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w kolektywnej improwizacji, niezależnie od artystycznej formy, na którą się zdecydują. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla osób posiadających doświadczenie w wolnej improwizacji jak i dla chcących jej spróbować” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Nie ma ograniczeń co do dziedziny sztuki, dlatego każdy może wziąć przedmioty, które okażą się pomocne przy wyrażaniu siebie. Mogą to być farby i pędzle, glina albo instrumenty muzyczne.
„W PanDymińskiej będą czekały na Was m.in. małe instrumenty i przybory do działań plastycznych.Promujemy międzypokoleniowe działanie: Rodzice! Zabierzcie swoje dzieci! Dzieci! Zabierzcie swoich rodziców! Do zobaczenia na Dymińskiej 10, wstęp - naturalnie - wolny!” – zachęcają organizatorzy.
Kiedy? – Sobota, 26 listopada o godz. 19.00
Gdzie? - PanDymińska
Napisz komentarz
Komentarze