Wszczynał awantury, podczas których znęcał się nad pokrzywdzonąWedług badań prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że tylko 30 proc. kobiet zgłasza odpowiednim organom przemoc domową, co może wynikać z nieodpowiednich przepisów, a także sposobu ich stosowania powodując niejednokrotnie zawstydzenie ofiar. Jak wskazuje Sylwia Spurek, potrzebna jest specjalistyczna pomoc dostosowana do indywidualnej sytuacji ofiary, a także zapewnienie natychmiastowego bezpieczeństwa w postaci odizolowania osoby doświadczającej przemocy od prześladowcy. Policjanci założyli najwięcej niebieskich kart – pracownicy służby zdrowia najmniej Ponad 98 tys. niebieskich kart założono w 2017 r. Najnowsze statystyki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują, że ich liczba w stosunku do 2016 r. wzrosła niewiele o ponad tysiąc. Według ekspertów jest to efekt ujawniania większej liczby przypadków, które dotychczas były ukrywane. Niebieska karta to nazwa zarówno procedury, która jest inicjowana, gdy występuje podejrzenie stosowania domowej agresji. Prawo do jej założenia mają przedstawiciele policji, pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia oraz gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Statystki pokazują, że w zeszłym roku policjanci, pracownicy socjalni i pedagodzy wypełnili w ubiegłym roku najwięcej formularzy dotyczących przemocy w rodzinie. Na szarym końcu są przedstawiciele służby zdrowia. 16 Dni Działań przeciwko Przemocy ze względu na płeć, czyli światowa akcja uświadamiająca problem przemocy wobec kobiet Od 25 listopada trwa 16 Dni Działań przeciwko Przemocy ze względu na płeć. Światowa akcja ma na celu eliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć m. in. poprzez budowanie świadomości, iż stanowi ona pogwałcenie praw człowieka, wzmacnianie lokalnych systemów przeciwdziałających przemocy wobec kobiet oraz wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie przeciwko tej formie przemocy. Akcja zakończy się 10 grudnia, czyli w Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa – symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.
Pod wpływem alkoholu wszczynał awantury – teraz odpowie za znęcanie się na swoją partnerką
- 04.12.2018 11:47
Żoliborscy mundurowi zatrzymali mężczyznę podejrzanego o psychicznie i fizycznie znęcanie się. - Podczas ostatniej awantury porozbijał talerze i uszkodził zlew. Pokrzywdzona zdecydowała się w końcu powiadomić policję – mówi Elwira Kozłowska, oficer prasowy.
W jednym z bloków przy ulicy Krasińskiego rozegrał się dramat. Wezwani na miejsce żoliborscy policjanci zatrzymali 37-latka, który podejrzany jest o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swojej partnerki.
- Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury podczas których znęcał się nad pokrzywdzoną. Zaraz po interwencji funkcjonariuszy został przewieziony do żoliborskiego komisariatu, gdzie usłyszał zarzuty za znęcanie się nad członkiem rodziny. Teraz mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia Elwira Kozłowska.
Około 3mln kobiet w Polsce zostało dotkniętych przemocą ze względu na płeć
Według policyjnych statystyk w zeszłym roku liczba ofiar przemocy w rodzinie przekroczyła 90 tys. Znaczącą część pokrzywdzonych stanowią kobiety. Jednak jak zaznacza Sylwie Spurek, zastępca rzecznika praw obywatelskich w 2014 r., według badań Agencji Praw Podstawowych około 3mln kobiet w Polsce zostało dotkniętych przemocą ze względu na płeć. Dane mogą być nieco zaniżone, jak zastrzegła agencja, ze względu na fakt, że w naszym kraju kobiety nadal niechętnie mówią o problemie.
Napisz komentarz
Komentarze