Nowe oznaczenia na stacjach paliw już obowiązują. Jakie paliwo tankować?
- 15.11.2018 09:21
Przez lata przyzwyczailiśmy się do utrwalonych już oznaczeń paliw na stacjach benzynowych, a i tak nie brakowało osób, które tankowały niewłaściwy dla swojego samochodu rodzaj paliwa. Teraz będzie jeszcze trudniej.
12 października 2018 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE w sprawie rodzaju paliw alternatywnych, która wprowadza zupełnie nowe, w żaden sposób nie przypominające dotychczasowych, oznaczenia rodzajów paliwa. W nowej rzeczywistości każdy rodzaj paliwa będzie miał inny symbol, a między sobą będą się one różnić nie tylko literą, lecz także kształtem:
Benzyna będzie oznaczona kółkiem, wewnątrz którego będzie się znajdowała litera E (to oznaczenie etanolu) oraz liczba określająca maksymalną procentową zawartość etanolu w paliwie, która jest zalecana do użycia w pojeździe, np. E5, E10 lub E85
Olej napędowy, czyli popularny diesel, oznaczony będzie kwadratem, wewnątrz którego będzie się znajdowała litera B (to oznaczenie biodiesla) oraz liczba określająca maksymalną procentową zawartość biodiesla w paliwie dopuszczalną do użycia w pojeździe, np. B7 lub B10. Kwadrat będzie także symbolem parafinowanego oleju napędowego, wytwarzanego z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa, jednakże wewnątrz tego kwadratu będzie znajdowało się oznaczenie XTL.
Paliwa gazowe oznaczone będą rombem, wewnątrz którego będzie się znajdowała informacja o tym, czy pojazd może zostać napełniony wodorem (oznaczenie H2), sprężonym gazem (oznaczenie CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) czy gazem płynnym (LPG).
Nowe oznaczenia powinny pojawiać się na pistoletach i dystrybutorach z paliwem już od 12 października 2018 roku, początkowo mają pojawić się jako dodatkowa informacja dla starych oznaczeń i nie zastąpią one znanych od lat skrótów ON i Pb. Nowe oznaczenia pojawiać się będą także na wlewach paliwa samochodów, które zostaną zarejestrowane po 11 października 2018 roku.
Oznaczenia będą obowiązywać nie tylko wewnątrz Unii Europejskiej, ale częściowo także poza nią, m.in. w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii, Islandii, Macedonii, Serbii i Turcji. Jak podkreślają eksperci, nowe unijne prawo ma pomóc kierowcom w tankowaniu najbardziej odpowiedniego paliwa do naszych samochodów.
Napisz komentarz
Komentarze