Każdy z nas miał taką sytuację przynajmniej raz w życiu: pierwszy ,,wiosenny’’ dzień roku, przyjemne ciepło, świecące słońce… Aż chciałoby się wziąć rower i ruszyć na wycieczkę.
Niestety, złośliwość rzeczy martwych psuje nam plany – rower jest cały zakurzony, w oponach brak powietrza, łańcuch jakiś taki pordzewiały, kierownica skrzypi przy skręcaniu, a hamulce są dziwnie ,,gumowe’’. Bierzemy zatem rower pod pachę, idziemy do najbliższego serwisu, a tam… kolejka. Po chwili czekania, gdy już mechanik przyjmie nasze zgłoszenie, kolejne brutalne zderzenie z rzeczywistością – na nasz rower niestety będziemy musieli trochę poczekać. Oczywiście, przytoczony powyżej scenariusz jest zbiegiem nieszczęśliwych zdarzeń, ale i tak przytrafia się on bardzo często. Jak zatem możemy mu zapobiec? Oddając rower do serwisu jesienią.
Dlaczego warto to zrobić?
Rower używany całorocznie: ludzie jeżdżący rowerem cały rok to wyjątkowi twardziele i chylimy przed nimi czoła. Ale ich rowery nie są tak niezłomne jak oni sami i wymagają odpowiedniego przygotowania. Gdy na dworze wieje lodowaty wiatr, a do tego śnieg pada nam na twarz, wolelibyśmy nie mieć żadnej nieprzewidzianej awarii, która wydłużałaby czas spędzony
na zewnątrz... Wiecie, że w mokrych warunkach klocki hamulcowe zużywają się ponad dwa razy szybciej? Dlatego przed zimową jazdą warto sprawdzić dwa razy każdy element roweru, żeby w tych niesprzyjających mu warunkach zapewnić sobie przyjemną jazdę i bezawaryjność. Zimą używa się zdecydowanie gęstszych smarów, nie tak łatwo wypłukiwanych przez wodę i lepiej zabezpieczających przed korozją. Kontroli wymaga również ogumienie, a to dlatego, że wraz ze spadkiem temperatury guma robi się coraz twardsza, dając mniej przyczepności. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przed sezonem nasz sprzęt przetrwa jazdę nawet w najgorszych warunkach znacznie lepiej, a wiosenny serwis będzie przyjemniejszy, zarówno dla mechanika, jak i dla naszego portfela, ponieważ żywotność wielu elementów roweru można znacznie przedłużyć odpowiednio je zabezpieczając przed zimowymi jazdami.
Rower używany sezonowo: jeśli używasz roweru tylko wiosną, latem i wczesną jesienią, wykonanie przeglądu w okresie zimowym pozwoli ci przede wszystkim skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie sezonu.
Po kilku miesiącach użytkowania twój rower wymaga nasmarowania, może kończą się klocki hamulcowe,
a pancerze straciły swoją elastyczność? Nie ma żadnej różnicy, czy te czynności będą wykonane jesienią czy wiosną, a nałożenie świeżych smarów i odpowiednie napompowanie opon zabezpieczą elementy napędu i gumę przed długim postojem.Poza tym, skoro i tak ci się nie spieszy, mechanik może sprawdzić twój rower znacznie dokładniej, a ewentualny czas oczekiwania na sprowadzane na zamówienie nietypowe części nie będzie się dłużył tak jak wtedy, gdy
za oknem piękna pogoda, a znajomi co chwilę dzwonią
z zaproszeniami na przejażdżkę.
Porad udziela zespół z:
Skleprowerowy.pl, Nowy Żoliborz
ul. Rydygiera 8 (róg Anny German)
Napisz komentarz
Komentarze