Za brak ważnego dokumentu potwierdzającego posiadanie obowiązkowej polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej kierowcy pojazdu, jak i za brak dowodu rejestracyjnego tego pojazdu, możemy narazić się na odpowiedzialność karną.
Czyn taki traktowany jest jako wykroczenie na mocy art. 95 Kodeksu wykroczeń. W najbliższym czasie ta rzeczywistość jednak ulegnie zmianie. 4 czerwca tego roku weszła bowiem w życie zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadziła zwolnienie kierowcy pojazdu mechanicznego od obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie uprawnionych organów wspomnianych powyżej dokumentów.
Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż powyższa nowelizacja obowiązuje już od około miesiąca, faktycznie zwolnienie z obowiązku posiadania wskazanych powyżej dokumentów jeszcze nie nastąpiło.Wynika to z tego, że ustawodawca uzależnił wprowadzenie tak oczekiwanego przez wielu zwolnienia od wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie informacji do centralnej ewidencji pojazdów. Ustawa zmieniająca
Prawo o ruchu drogowym nałożyła na ministra właściwego do spraw informatyzacji obowiązek ogłoszenia o terminie wdrożenia właściwych rozwiązań technicznych i nakazała publikację tego ogłoszenia we właściwym dzienniku urzędowym na co najmniej 3 miesiące wcześniej.
Stosowny komunikat ogłoszony został dopiero 29 czerwca tego roku i wskazał, że wspomniane rozwiązania techniczne zostaną wdrożone właśnie od 1 października 2018 roku, co oznacza, że od tego dnia możemy śmiało ruszać w drogę bez dokumentu polisy i bez dowodu rejestracyjnego, bowiem podczas kontroli służby samodzielnie sprawdzą dane właściciela pojazdu i fakt posiadania ubezpieczenia w elektronicznej bazie danych (obowiązek posiadania polisy OC nadal funkcjonuje).Powyższe rozwiązania nie eliminują jednak całkowicie z obrotu dowodu rejestracyjnego. Od października nadal będzie on dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży czy podczas wyjazdu zagranicznego.
Jak to jednak w Polsce bywa, nie każdy będzie mógł skorzystać z wprowadzonego zwolnienia. Nie zostało ono rozciągnięte m.in. na kierowców samochodów zarejestrowanych poza granicami RP. Jeżeli więc prowadzisz samochód zarejestrowany za granicą, podczas kontroli musisz posiadać (a na wezwanie organu okazać) zarówno dowód rejestracyjny pojazdu, jak i dokument potwierdzający posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Warto też pamiętać, że zwolnienie wprowadzone wspomnianą powyżej nowelizacją nie zostało rozciągnięte na dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem. Po 1 października 2018 roku nadal zobowiązani będziemy posiadać i okazać na wezwanie właściwego organu nasze prawo jazdy, a uchybienie temu obowiązkowi dalej sankcjonowane będzie przez prawo. Ciekawostką może być to, że wspomniana powyżej nowelizacja zmienia również zasady zatrzymywania i dokonywania zwrotu wcześniej już zatrzymanego prawa jazdy. Dziś dokument zatrzymywany jest fizycznie. Od 1 października nastąpi to wirtualnie – poprzez odnotowanie jego zatrzymania we właściwym systemie informatycznym. Podobnie będzie następował zwrot wcześniej zatrzymanego dokumentu. Nastąpi to przez wymazanie informacji o jego zatrzymaniu z elektronicznej bazy danych.
Napisz komentarz
Komentarze