Pierwszy krok w rewitalizacji Parku Kaskada wykonany.
W Parku Kaskada na Marymoncie oko mieszkańców cieszy oczko wodne. Powstało w miejscu starego zbiornika, które wyschło i do niedawna było jedynie pustą niecką na dnie, którego zalegało błoto.
Odnowiony staw w Parku Kaskada to efekt realizacji wybranego przez mieszkańców projektu zgłoszonego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jak czytamy w uzasadnieniu realizacji pomysłu jest to: „Kontynuacja działań mających na celu rewitalizacje niszczejącego Parku Kaskada. Przywrócenie parkowi dawnej świetności i sprawienie, aby mieszkańcy znów mieli ochotę w nim przebywać.”
Nowe oczko obsadzono roślinami. – Na wiosnę, kiedy wszystko zakwitnie będzie ładnie. Jest to zmiana na plus. Obecnie jest teraz dużo przyjemniej i oby tak zostało. Wcześniej, był tu brudny i śmierdzący staw. Mój pies się w nim taplał, a później nie mogłam go doczyścić – mówi jedna z mieszkanek Żoliborza odwiedzająca Park Kaskada wraz ze swoim pupilem. Jak podkreśliła, warto by ktoś dbał nie tylko o nowe oczko, ale też o ławki i porządek w parku.
Widać, że Park Kaskada wymaga kompleksowej rewitalizacji. Według szacunków miałby wynieść 1,5 mln zł. Zlokalizowany przy granicy Żoliborza z Bielanami nie jest tak reprezentacyjny jak Park Żeromskiego czy malowniczy jak Kępa Potocka. Część osób wychodząc ze stacji metra Marymont mija park obojętnie traktując go, jako miejsce przelotowe. Również dla osób z wózkami Park Kaskada może być mało atrakcyjnym miejscem ze względu choćby stromą rampę w jednej z alejek i niewygodną nawierzchnię. Nieco więcej osób można zobaczyć przy siłowni plenerowej.
Dla części parku, gdzie znajduje się betonowe boisko do kosza, ratunkiem miał być zgłoszony do najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego ogólnomiejski projekt "Skwery przy metrze - Marymont i Wierzbno". W myśl projektu boisko miało zostać odonowione a w jego okolicy miały stanąć stoły do ping ponga i inne urządzenia przeznaczone do aktywnego spędzania czasu. Ostatecznie jednak, mieszkańcy nie wybrali w głosowaniu projektu.
W lutym 2018 roku lokalni działacze i mieszkańcy Żoliborza skutecznie oprotestowali plany budowy trzech 7-piętrowych biurowców tuż obok Parku Kaskada. Tego samego roku Park Kaskada został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, a już rok później stracił swoje miejsce na liście. Podczas wpisu parku do ewidencji został on źle rozpoznany. W rzeczywistości, jak wówczas argumentowano, w wyniku przekształceń park zatracił historyczny charakter.
Napisz komentarz
Komentarze