Klon srebrzysty na Żoliborzu Oficerskim jest w bardzo złym stanie i może nie dotrwać do końca roku.
Od dekad rośnie na środku urokliwego placu otoczonego charakterystyczną dla tej części Żoliborza zabudową. Od kilku lat rosnący w centrum Placu Słonecznego klon srebrzysty przestaje imponować rozłożystą koroną, bo dożywa swoich dni.
Plac Słoneczny powstał w latach 1922 – 1925. Jest dziełem architektów Kazimierza Tołłoczko oraz Antoniego Jawornickiego. Szeregowe domy zaprojektowali Adolf Świerczyński i Romuald Gutt, który zaprojektował zabudowę który zaprojektował innego żoliborskiego żoliborskiego – placu Henkla, powstałego dokładnie w tym samym czasie, co Plac Słoneczny.
Według założeń architektów rosnące po środku placu drzewo miało pełnić wskazówkę zegara słonecznego. Nieprzypadkowo półkoliście ustawione domy otaczają plac od północnej strony. Padający na budynki cień, posadzonego w centralnej części wysepki drzewa, miał wskazywać godziny.
Do dziś na środku placu zamiast smukłej włoskiej topoli rośnie klon srebrzysty, który nijak nie był w stanie spełniać roli zegarowej wskazówki, ze względu na swoją rozłożystą koronę, której teraz już na próżno szukać.
Rosnący klon srebrzysty na Placu Słonecznym w 1975 roku uznano za pomnik przyrody. Jego pień w obwodzie ma 490 cm wyrósł na wysokość 20 m. Dziś jest znacznie niższy. W sierpniu tego roku odpadł jeden konar. To efekt zaatakowania przez lakownicę i hubiaka pospolitego. Teraz drzewo ma około 7 metrów wysokości i jest spróchniałe. Powalony konar pozostanie tuż obok pnia i będzie spełniał funkcję siedliska dla zwierząt. Drzewo już trzy lata temu przycięto ze względu na zły stan zdrowotny.
Jako, że rosnący klon jest pomnikiem przyrody w najbliższym nie będzie wycięty. Drzewo pozostaje pod szczególną ochroną, a wymiana na inne drzewo jest w tej chwili niemożliwa.
To kolejny przykład tego jak klony sadzone 70 - 80 lat temu na Żoliborzu dożywają swoich dni. W tym roku z tego powodu konieczna była wycinka klonów rosnących w alei Wojska Polskiego.
Napisz komentarz
Komentarze