Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 25 kwietnia 2025 23:37
Reklama dotacje dla firm
TYLKO U NAS

Konserwator wydał decyzję w sprawie wpisu Zatrasia do rejestru zabytków

Po wszczętym w listopadzie 2023 r. przez prof. Jakuba Lewickiego Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz podpisał decyzję o wpisaniu historycznego zespołu budowlanego Osiedla WSM Zatrasie do rejestru zabytków. Obecnie decyzja czeka na uprawomocnienie
Konserwator wydał decyzję w sprawie wpisu Zatrasia do rejestru zabytków

Autor: Wiktor Zając

W tym artykule przeczytasz o:

  • decyzji konserwatora w sprawie wpisania do rejestru zabytków Zatrasia;
  • wyjątkowym miejscu, w którym powstało Osiedle Zatrasie;
  • założeniach urbanistycznych historycznego zespołu budowlanego;
  • ocenie konserwatora i uzasadnieniu wartości historycznych, artystycznych, naukowych i społecznych;
  • obawach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i o przedstawionych wyjaśnieniach konserwatora po petycji Rady Osiedla. 

23 kwietnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję nr 42/2025 r. w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego historycznego zespołu budowlanego Osiedla WSM Zatrasie. Decyzja obejmuje ochronę obszaru znajdującego się w kwartale ulic Broniewskiego - Krasińskiego - Przasnyska - Elbląska wraz z zespołem budowlanym składającym się z 42 obiektów (37 budynków mieszkalnych, 2 budynki oświatowe, 2 budynki usługowo-handlowe i 1 budynek usługowy. Niniejsza decyzja dotyczy także nie wpisania do rejestru zabytków 7 stacji transformatorowych oraz 4 budynków garaży. Obecnie decyzja czeka na uprawomocnienie. Zgodnie z pouczeniem od niniejszej decyzji przysługuje stronom odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

Budynek III kolonii na Zatrasiu (Przasnyska 12) widoczny od strony parku osiedlowego

Powojenne osiedle wśród drzew przedwojennej kolonii

Osiedle WSM Zatrasie według projektu prof. arch. Jacka Nowickiego z zespołem, wzniesione zostało na terenie wybudowanej w latach 20. XX w. z inicjatywy Magistratu Warszawy Kolonii im. T. Kościuszki. Projekt przedwojennej kolonii wybudowanej u zbiegu ul. Przasnyskiej i Krasińskiego opracował prof. arch. Oskar Sosnkowski, gdzie  wzniesiono 16 domów wielorodzinnych oraz wykonano nasadzenia drzew. Kolonia została zniszczona w czasie lI wojny światowej, pozostałości po zabudowie rozebrano w latach 50. XX w., pozostawiając częściowo zachowaną roślinność. Jak czytamy w uzasadnieniu do decyzji konserwatora, projekt tzw. Żoliborza Zachodniego, na terenie którego znajduje się m.in. Osiedle WSM Zatrasie, realizowany był przez założoną w 1921 r. Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową. Po 1945 r. ukończono zabudowę na terenie Żoliborza (kolonie XI, XII, XIII) i przystąpiono do opracowania koncepcji nowych osiedli. Przystąpiono do zaprojektowania m.in. Serka Żoliborskiego, Sadów Żoliborskich, a także Zatrasia.

Zatrasie modernistyczną perłą powojennej architektury i urbanistyki Żoliborza

Ogólne założenia urbanistyczne Żoliborza Zachodniego opracowali absolwenci Politechniki Warszawskiej: Jacek Nowicki i Halina Skibniewska. Osiedle Zatrasie zaprojekowane zostało przez zespół w składzie: arch. Tadeusz Fiećko, Wacław Materski, Jerzy Osuchowski, arch. krajobrazu Wanda Staniewicz pod kierunkiem Jacka Nowickiego, przy wsparciu zespołu technicznego (Pracownia Architektoniczna nr 4).

Potężna topola pierwotnie rosła między barakami z początku lat 50. Dziś rośnie w centralnej części parku osiedlowego. W planie miejscowym oznaczone jest jako drzewo cenne do zachowania. Być może w przyszłości będzie ona pomnikiem przyrody

Koncepcja projektowa osiedla wzniesionego przy trasie N-S została szczegółowo opisana przez Nowickiego w 1963 r. Miało ono stanowić samowystarczalną jednostkę mieszkaniową (sąsiedzką): „Zarówno wielkość osiedla, jak i jego wyraźne granice i wreszcie pełne wyposażenie w urządzenia społeczne umożliwiają traktowanie tego osiedla nie jako zespołu domów - ale jako pełnej jednostki urbanistycznej, zarazem przestrzennej i społecznej, zespołu budynków i zespołu ludzi związanychze sobą przez fakt bliskiego mieszkania, współużytkowania urządzeń gospodarczo-społecznych, wreszcie udział w pracy samorządowej" (J. Nowicki, Mieszkaniowe Osiedle Zatrasie, ,,Architektura",
1963, nr 3). Inspiracją dla Nowickiego była twórczość socjologa Clarence Perry'ego twórcy koncepcji ,,jednostki sąsiedzkiej" i arch. Clarence Stein'a propagatora koncepcji miast ogrodów.

Makieta I kolonii Zatrasia (Krasińskiego 38, 38ABC) w prototypowej wersji z 1960 r. Fot. M. Chrząszczowa

Osiedle składać miało się z 8 kolonii z blokami mieszkalnymi o zróżnicowanej wysokości, uzupełnionych zabudową o charakterze społecznym (szkoła, świetlice, administracja)
oraz infrastrukturą o charakterze usługowym i kulturalnym (pawilony sklepowe, garaże, dom dla twórców, kino). Na terenie całego osiedla wykluczono ruch kołowy, miejsca postojowe zaprojektowano na jego obrzeżach, trasy komunikacji pieszej skoncentrowano od strony trasy N-S (w części wschodniej i zachodniej), przy której zlokalizowane miały być przystanki komunikacji miejskiej. Pewne ograniczenia narzuciła projektantom istniejąca na terenie przyszłego osiedla zieleń: „Bogata szata roślinna we wschodniej części terenu i działki na północy, choć stanowiące pewien ,,kapitał" dla przyszłych użytkowników, jednak utrudniają zarówno projektowanie, jak i realizację" (Nowicki, Mieszkaniowe Osiedle Zatrasie). Pomimo tych trudności dla każdej z 8 kolonii zaprojektowano place zabaw dla dzieci oraz wspólne dla całego osiedla tereny sportu osiedlowego i gier (boiska, urządzenia do gimnastyki). Opracowywany w latach 1960-1962 projekt Osiedla Zatrasie został nagrodzony przez Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (1961). W latach późniejszych, budynek przy ul. Przasynskiej 14 otrzymał II nagrodę Mistera Warszawy.

Ocena konserwatora

Po przeanalizowaniu zebranego materiału dowodowego MWKZ stoi na stanowisku, iż historyczny zespół budowlany Osiedla WSM Zatrasie, zaprojektowany i wzniesiony w latach 1960-1972 wg proj. arch. Jacka Nowickiego z zespołem, obejmującego 42 obiekty posiada wartości historyczne, artystyczne i naukowe, uzasadniające objęcie go wpisem do rejestru zabytków nieruchomych, a jego trwałe zachowanie dla przyszłych pokoleń leży w interesie społecznym.

Wartość historyczna

Jak twierdzi konserwator zabytków, historyczny zespół budowlany Osiedla WSM Zatrasie stanowi przykład kompleksowo zaprojektowanego późnomodernistycznego osiedla mieszkaniowego o jednorodnej pod względem kompozycyjnym zabudowie, tworzącego powiązaną przestrzennie grupę budynków. Osiedle zostało wzniesione w latach 1962-1972 w ramach prowadzonej przez WSM zabudowy Żoliborza Zachodniego. Dokonywane w kolejnych latach zmiany i przekształcenia, w tym budowa nowych budynków (ul. Broniewskiego 9E, ul. Elbląska 14), rozbudowa szkoły o salę gimnastyczną na wewnętrznym dziedzińcu, termoizolacje ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w niewielkim stopniu zmieniły pierwotną koncepcję zabudowy, osiedle zachowało w związku z tym unikalny charakter, w tym relacje widokowo-przestrzenne między budynkami oraz ich oryginalne gabaryty i bryłę.

W tym miejscu było kiedyś centrum założenia Kolonii Kościuszki Dziś stanowi najcenniejszą część osiedla. W tle budynek Przasnyska 10

Przedmiotowe osiedle stanowi świadectwo epoki późnego modernizmu, swoją koncepcją, strukturą i rozwiązaniami funkcjonalnymi i materiałowymi wpisując się w ówczesne tendencje architektoniczne oraz technologiczne, które nie są już obecnie stosowane. Osiedle należy do grupy zabytków powojennych, które odrzucając stosowaną dekadę wcześniej stylistykę socrealistyczną na rzecz modernistycznego minimalizmu i przemyślanej funkcjonalnej formy oraz łącząc tradycje przedwojenne z potrzebami współczesnego odbiorcy, stało się ważnym osiągnięciem architektonicznym w skali Warszawy.

Wartość historyczna osiedla wynika zarówno z tradycji miejsca, związanego przed 1945 r. z Kolonią im. T. Kościuszki, jak również z działalności budowlanej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której początki łączą się z przedwojenną zabudową Żoliborza projektowaną przez zespoły architektów, m.in. Barbarę i Stanisława Brukalskich. Powojenna zabudowa tzw. Żoliborza Zachodniego powierzona została Jackowi Nowickiemu i Halinie Skibniewskiej, którzy określili zasadnicze koncepcje architektoniczne. Głównym projektantem Osiedla WSM Zatrasie został Jacek Nowicki, absolwent Politechniki Warszawskiej i uczeń Barbary Brukalskiej, który w swojej twórczości architektonicznej nawiązywał do koncepcji Clarence Perry'ego i Clarence Stein'a, co znalazło odzwierciedlenie w kompozycji i charakterze zabudowy osiedla przy trasie N-S. O tym, jak istotną realizacją było Osiedle Zatrasie w twórczości Nowickiego świadczą jego refleksje zawarte w publikacji „Jednostka sąsiedzka”.

Wartość artystyczna

Wartość artystyczna osiedla Zatrasie wynika z przyjętej koncepcji zabudowy, obejmującej kilka typów i wariantów bloków mieszkalnych oraz indywidualne projekty budynków oświatowych, pawilonów handlowych i budynku użytkowego (d. domu twórców). Jak podkreślał Nowicki „Budynki mieszkalne stanowią rezultat poszukiwań najkorzystniejszych układów komunikacji wewnętrznej i wysokości budynku dla określonej kategorii mieszkań" (J. Nowicki, Jednostka Sąsiedzka, Warszawa: 1971, s. 59). W rezultacie na terenie osiedla wzniesiono zarówno tzw. punktowce, stanowiące dominantę wizualną, jak niższe, wkomponowane w zieleń tzw. klatkowce. Wynikało to z przekonania,
iż „tylko zabudowa wyraźnie zróżnicowana wysokościowa ma szanse przy dość znacznej ilości tej zabudowy dać czytelny, możliwy do ogarnięcia przez widza fragment krajobrazu miasta" (J. Nowicki, Mieszkaniowe Osiedle Zatrasie, ,,Architektura", 1963, nr 3, s. 68). Elementem spajającym kompozycję było jednorodne opracowanie z czytelną konstrukcją żelbetową dzielącą elewacje na charakterystyczne segmenty. Pomimo termoizolacji w większości budynków ten sposób kształtowania pozostaje w dalszym ciągu czytelny.

Dom dla samotnych (S-1) przy ul. Broniewskiego 9A

O indywidualizmie projektu Nowickiego i twórczym podejściu świadczą m.in. wprowadzenie wyjść do ogrodu z lokali mieszkalnych oraz z sal szkolnych zaczerpnięte z architektury skandynawskiej, indywidualnie zaprojektowane wydłużone zadaszenia nad wejściami do klatek schodowych o metalowej lekkiej konstrukcji wspartej na słupach z drewnianym wykończeniem podniebienia, wprowadzenie narożnych balkonów oraz zewnętrznych klatek schodowych zabudowanych i otwartych (zewnętrzne kręcone klatki schodowe w tzw. domach dla samotnych), zróżnicowanie podziałów okiennych na elewacjach. Pomimo ograniczenia do 4 typów bloków mieszkalnych, dzięki wprowadzeniu kilku wariantów oraz przemyślanej lokalizacji i zróżnicowanych zestawów bloków segmentowych, uniknięto monotonii charakterystycznej dla licznych osiedli mieszkaniowych z tego okresu. Istotnym walorem artystycznym zespołu budowlanego Osiedla WSM Zatrasie są również czytelna kompozycja i zachowane relacje przestrzenne między zabudową podzieloną na 8 kolonii mieszkalnych oraz usytuowanymi w sercu osiedla budynkami o charakterze oświatowym: szkoty oraz przedszkola. Lokalizacja niskich pawilonów handlowych przy ciągach komunikacyjnych przy granicy osiedla pozwoliła na podkreślenie addycyjnej formy zabudowy z dominantą kilku 8- i 9- kondygnacyjnych punktowców stanowiących wizualną dominantę w środku osiedla.

III kolonia Zatrasia (po lewej stronie Przasnyska 14, która w 1966 otrzymała tytuł "Wicemistera Warszawy" Fot. Jacek Nowicki (zdjęcie ze zbiorów prof. arch. J. Nowickiego z archiwum Muzeum Architektury we Wrocławiu)

Pomimo stosunkowo długiego czasu realizacji osiedla (1962-1972) oraz wprowadzonych zmian w stosunku do pierwotnego projektu, zachowano spójny charakter Osiedla WSM Zatrasie, które wyróżnia się w zabudowie Warszawy swoją indywidualną stylistyką i formą architektoniczną.

Wartość naukowa

Przedmiotowy zespół budowlany jest również nośnikiem wartości naukowych. Stanowi on przede wszystkim cenne źródło wiedzy na temat architektury późnomodernistycznej oraz praktycznej realizacji koncepcji tzw. jednostki sąsiedzkiej - samowystarczalnego osiedla integrującego mieszkańców dzięki wprowadzeniu na jej terenie obiektów realizujących podstawowe usługi (oświata, kultura, handel, wypoczynek). Jednocześnie zabudowa osiedla może być przedmiotem badań nad budownictwem mieszkaniowym realizowanym przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową w okresie powojennym, a szerzej także na terenie Warszawy czy Polski. Pomimo termoizolacji budynków,
która doprowadziła do przesłonięcia oryginalnego opracowania, zachowany materiał archiwalny oraz pojedyncze przykłady budynków pozwalają na analizę kompozycyjną, czepiącą z tradycji neoplastycznej.

Charakterystyczne wiaty w strefach wejściowych nawiązują do skandynawskich trendów architektonicznych

Wartość społeczna

Ochrona Osiedla WSM Zatrasie leży w interesie społecznym - czytamy w uzasadnieniu.  Jak wskazano we wniosku organizacji społecznej Stowarzyszenie Żoliborzan z 22 czerwca 2020 r. ,,Osiedle Zatrasie jest realizacją unikalną - zastosowano tu współczesne zasady ekologii i funkcji osiedla mieszkaniowego zbliżonego do ideału, jest kontynuacją modernistycznych realizacji urbanistyki i architektury Żoliborza Historycznego w latach międzywojennych". Ponadto projekt osiedla zapewniał zachowanie terenów
zielonych, w tym „zintegrowane z budynkiem ogrody o różnych powierzchniach, będące dodatkową wartością wynikającą z koncepcji urbanistycznej osiedla". Tym samym Osiedle WSM Zatrasie stanowi przykład umiejętnego wprowadzenia terenów otwartych w środowisku mieszkalnym, jako elementu integrującego mieszkańców, ale również zapewniającym lepszy komfort oraz dystans między poszczególnymi blokami. Unikalność osiedla i jego koncepcji stanowi wartość nie tylko w kontekście architektonicznym, ale również społecznym.

Wpis do rejestru zabytków nie uniemożliwia prowadzenia remontów

W petycji przygotowanej przez Radę Osiedla Zatrasie zeszłęj kadencji  z dnia 26 marca b.r. podpisanej przez ponad 50 mieszkańców MWKZ wyjaśnił, iż wpis do rejestru zabytków nie uniemożliwia prowadzenia remontów, rewitalizacji lub modernizacji budynków oraz terenów zielonych. Wieloletnia praktyka konserwatorska pozwala stwierdzić, iż objęcie budynku ochroną konserwatorską pozwala na przeprowadzenie planowanych prac z poszanowaniem substancji zabytkowej i umożliwia wypracowanie rozwiązań dostosowanych do charakteru osiedla. Dowodem mogą być m.in. kolonie mieszkaniowe WSM znajdujące się na Żoliborza Historycznego - strefy ochrony konserwatorskiej (układ ulic i zabudowa), wpisanego do rejestru zabytków decyzją z dnia 30.09.1980 r. decyzja z dnia A-994. Dzięki wprowadzonej ochronie możliwa jest kontrola planowanych realizacji oraz dostosowanie ich formy do charakteru osiedla.

II kolonia Zatrasia i Krasińśkiego 40

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.

Reklama
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Warszawa

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
Reklama