W tym artykule przeczytasz:
- kto zdobył tytuł Żoliborzanki Roku 2024 i ile głosów oddali na nią mieszkańcy,
- co się działo podczas finałowej gali w Defabryce przy ul. Duchnickiej
- jak finalistki zareagowały na ogłoszenie wyników
Za nami rozstrzygnięcie kolejnej, czwartej edycji plebiscytu na Żoliborzankę Roku. Jego celem jest podkreślenie znaczenia aktywności kobiet na Żoliborzu oraz promowanie działalności społecznej. Żoliborz to jedna najbardziej aktywnych dzielnic stolicy - mieszka tu wiele kobiet, które na co dzień angażują się aktywnie w różnorodne sfery życia publicznego i społecznego. W tym roku, spośród kilkunastu zgłoszeń kapituła wyróżniła pięć wyjątkowych Pań, które stanęły do dalszej rywalizacji o głosy żoliborzan i żoliborzanek: Marię Janiak, Marcelinę Zjawińską, Danutę Kuroń, Dorotę Łobodę oraz Annę Gawor. W zaszczytnym gronie kapituły znaleźli się:
Katarzyna Jaroszyńska - dziennikarka Dzień Dobry TVN, konferansjerka, prezenterka telewizyjna
Iza Stelmańska – Zastępczyni dyrektora w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego województwa Mazowieckiego, Prezeska Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Agata Passent - dziennikarka, felietonistka tygodnika Polityka i Gazety Żoliborza
- Grzegorz Małecki - aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Na stałe związany z Teatrem Narodowym.
Głosowanie trwało od 13 marca do 13 kwietnia 2025 roku, a każdy mieszkaniec mógł oddać jeden głos dziennie na swoją faworytkę. Każdemu przypadało więc w całym okresie trwania głosowania aż 30 głosów.
Zaskoczenie wśród zebranych. Tak wielu głosów nie oddano jeszcze nigdy
Na finałowej gali w Defabryce wśród przybyłych gości były obecne cztery finalistki. Zabrakło jedynie Anny Gawor, która niestety nie mogła pojawić się na tym wydarzeniu.
- To nie był łatwy wybór. W tegorocznej edycji znów otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, a wśród nich jak zwykle znalazły się kobiety o niezwykłej sile do działania. Niezależnie od ostatecznego werdyktu, obecność w gronie finalistek jest dla każdej nominowanej dużą nobilitacją. – mówił podczas rozdania nagród Mateusz Durlik, redaktor naczelny Gazety Żoliborza. – Żoliborzanka Roku 2024 to również rekordowa ilość oddanych głosów. Nominowane otrzymały łącznie 145 115 głosów, co pokazuje, jak bardzo mieszkańcy i mieszkanki Żoliborza docenili ich zaangażowanie. – dodał Durlik.
Marcelina Zjawińska – Żoliborzanka Roku 2024
Największa liczba głosów w tegorocznym plebiscycie, a tym samym statuetka Żoliborzanki Roku 2024 przypadła Marcelinie Zjawińskiej, która nie kryła zaskoczenia z wygranej. Internauci oddali na nią 92 130 głosów.
- Zupełnie nie spodziewałam się tej statuetki. Dlatego, że moje zaangażowanie społeczne przeniosłam z Żoliborza na Pragę. Okazało się, że Zjawińskich w tak małej dzielnicy, jaką jest Żoliborz, jest już zwyczajnie za dużo. Tym bardziej dziękuję, że mieszkańcy i mieszkanki Żoliborza docenili moje wcześniejsze zaangażowanie. Moją działalność koncentruję dziś już głównie na Pradze-Północ, ale przecież można dojechać tam ‘”szóstką”. – powiedziała Marcelina Zjawińska, wyraźnie poruszona werdyktem czytelników i czytelniczek.
Marcelina Zjawińska to aktywna działaczka społeczna, zaangażowana również w rozwój Żoliborza. Pomysłodawczyni żoliborskiej Jadłodzielni w Budżecie Obywatelskim, którą regularnie uzupełnia żywnością odebraną ze sklepów i piekarni. Wspierała żoliborską młodzież w tworzeniu agend na rzecz klimatu, realizowanych we współpracy ze szkołami i samorządem lokalnym. Pierwsza koordynatorka MALu przy Marii Kazimiery 20. Jej misją jest budowanie silnej, aktywnej i świadomej społeczności Żoliborza.
Pozostałe miejsca przypadły:
- II miejsce: Annie Gawor – 22 650 głosów
- III miejsce: Danucie Kuroń – 19 320 głosów
- IV miejsce: Marii Janiak – 6 013 głosów
- V miejsce: Dorocie Łobodzie – 5 002 głosy
Nominowane zwróciły się do mieszkańców. Nie kryły wzruszenia
Obecne na gali finalistki – Danuta Kuroń, Maria Janiak oraz Dorota Łoboda – nie kryły wzruszenia i złożyły serdeczne podziękowania wszystkim, którzy oddali na nie głosy.
- Bardzo dziękuję głosującym. Uważam, że ten konkurs jest dla osób, które działają lokalnie, dla aktywistek, które działają na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Jestem zaszczycona, że znalazłam się w ich gronie i gratuluję pozostałym czterem nominowanym. Takie konkursy bardzo wzmacniają lokalną społeczność i są dla osób, które działają na naszym Żoliborzu, z którego jestem bardzo dumna. – powiedziała Dorota Łoboda.
Z kolei Danuta Kuroń podkreśliła wagę obywatelskiego zaangażowania: - Dziękuję za to wyróżnienie. Cieszę się tym bardziej, że Gazeta Żoliborza to moja najważniejsza gazeta. Myślę, że tak wiele głosów oddano na mnie dlatego, że Żoliborz chce mieć głos. W zeszłym roku zorganizowaliśmy się do wyborów samorządowych, żeby samorząd znów był wspólnotą mieszkańców. Myślę, że ta nominacja jest właśnie za to. Spotykajmy się, nawiązujmy relacje, nie tylko na protestach, ale także w takich przyjemnych sytuacjach, żebyśmy się poznali, polubili i dalej razem działali dla całego Żoliborza. – powiedziała.
Kuroń wspomniała również nieobecną Annę Gawor, która zajęła drugie miejsce w tegorocznym plebiscycie. –– Anusza pracowała przez kilka lat na Marii Kazimiery, gdzie prowadziła świetlicę. Potrafiła stworzyć przytulne, bezpieczne miejsce na Marymoncie-Potoku, gdzie ludzie chętnie przychodzili. Niestety została zwolniona i jej brak jest tam bardzo bolesny. Bardzo byśmy chcieli, aby wróciła na Marymont-Potok, w miejsce dla Żoliborza bardzo ważne – dodała Danuta Kuroń.
Ocalmy Ptasi Zakątek - niespodziewany apel Danuty Kuroń podczas gali finałowej
Jednym z najbardziej spontanicznych i zapadających w pamięć momentów gali finałowej była chwila, gdy Marcelina Zjawińska - Żoliborzanka Roku 2024 przekazała głos Danucie Kuroń, by ta mogła zwrócić się do zgromadzonych z ważnym komunikatem społecznym. Kuroń, korzystając z okazji, zwróciła się do zgromadzonych z emocjonalnym apelem w sprawie przyszłości tzw. Ptasiego Zakątka – dzikiego terenu zieleni położonego na tyłach osiedla Żoliborz Artystyczny przy ul. Ficowskiego.
– Dla nas, mieszkańców Starego Żoliborza, Nowy Żoliborz jest naprawdę ważny. Tworzycie nowe osiedle, które tętni życiem – widać tu ruch, słychać gwar, ciągle coś się dzieje. Choć jeszcze dobrze się nie znamy, bardzo chcielibyśmy was lepiej poznać i wspólnie zaangażować się w sprawy całej dzielnicy. Marzy nam się, by cztery części Żoliborza – Stary Żoliborz, Sady Żoliborskie, Marymont-Potok i Nowy Żoliborz – były jednym Żoliborzem, i aby był to zielony Żoliborz.
W kolejnych słowach finalistka plebiscytu wyraziła zaniepokojenie planami budowy zespołu szkolno-przedszkolnego w miejscu zieleni.
– Z ogromnym niepokojem patrzymy na to, że Ptasi Zakątek ma być zabudowany zespołem szkolno-przedszkolnym na 350 dzieci. Tymczasem w Warszawie – również na Żoliborzu – są wolne miejsca w przedszkolach, zarówno samorządowych, jak i prywatnych. Przedszkolaków jest mało, a prognozy mówią o dalszej depopulacji. Nie chcemy stracić tego wyjątkowego miejsca, które dziś stanowi schronienie dla wielu gatunków ptaków i dzikiej roślinności.
Zwracając się bezpośrednio do lokalnej społeczności, Kuroń doceniła dotychczasowe oddolne działania na rzecz ochrony tego terenu i wezwała do dalszej mobilizacji.
- Podziwiam wasze zaangażowanie - że wspólnie zorganizowaliście się, aby te ptaki policzyć, rozpoznać występujące tam gatunki i do tej pory udało się o nie zadbać. Ptasi Zakątek mógłby być pięknym, naturalnym parkiem dla wszystkich dzieci z dzielnicy. Przedszkola są potrzebne, ale małe – dzieci nie powinny przebywać w ogromnych placówkach na kilkaset osób. Na całym świecie odchodzi się od takich rozwiązań ze względu na zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.
Swoją wypowiedź zakończyła apelem o porozumienie ponad podziałami.
– Wykorzystuję tę okazję, by zaapelować o dialog i porozumienie w tej sprawie na całym Żoliborzu. Ptasi Zakątek to także miejsce retencji – w dobie kryzysu klimatycznego każda zielona przestrzeń zatrzymująca wodę jest na wagę złota. To jest niezbędne absolutnie wszystkim.
Partnerzy wydarzenia
Plebiscyt wspierali:
- Radio Kolor (patron medialny)
- Defabryka (partner strategiczny, gospodarze gali finałowej)
- Odonto (partner strategiczny)
- Winna Stolica (partner strategiczny)
- Patathai (partner złoty)
- Laboratorium Kosmetyczne Joanna (partner Gali)
- Kuchnia Żoliborz (partner Gali)
- Poland On Air (partner Gali)
Żoliborzanka Roku 2024 była objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego
Napisz komentarz
Komentarze