W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- podpisaniu umowy z przychodnią weterynaryjną
- realizacji usług weterynaryjnych
Podpisanie umowy
Każdego roku Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisuje umowę z przychodnią weterynaryjną, która świadczy bezpłatne usługi dla wolno żyjących i bezdomnych żoliborskich kotów. W 2025 roku w ramach realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego „Pomoc dla Żoliborskich zwierząt” na ten cel przeznaczonych zostało 50 tys. zł, a dodatkowe 20 tys. zaplanowano na bezpłatne czipowanie zwierząt domowych.
Opiekunom kotów wolno żyjących oferują bezpłatnie badania profilaktyczne i specjalistyczne, zabiegi kastracji i sterylizacji oraz szczepienia. Możliwy jest także wyjazd do wypadków oraz wykonanie zabiegów ratujących życie. Najczęściej wykonywane są zabiegi odrobaczania, odpchlenia i szczepienia kotów przeciwko chorobom zakaźnym, w tym przeciwko wściekliźnie oraz badania ogólne.
Wkrótce uruchomiona zostanie także nowość – właściciele zwierząt domowych otrzymają możliwość darmowego zaczipowania swojego psa lub kota. Dane zwierzęcia i informacje kontaktowe właściciela będą wpisywane do międzynarodowej bazy danych SAFE-ANIMAL, co ułatwi identyfikację zagubionego i odnalezionego, zwierzęcia oraz szybsze przekazanie tej informacji jego właścicielowi.
Realizacja usługi
Usługi realizowane są przez EXO-VET Przychodnia Weterynaryjna Szpital Zwierząt Egzotycznych OAZA przy ul. Potockiej 4 w Warszawie.
Zostań społecznym karmicielem kotów
W dzielnicy zarejestrowanych jest obecnie 64 społecznych karmicieli kotów, którym regularnie wydawane są worki z karmą suchą oraz puszki z karmą mokrą.
Aby zostać społecznym karmicielem kotów należy opiekować się co najmniej 3 kotami (najczęściej jest ich znacznie więcej) oraz raz w roku wypełnić specjalny formularz rejestracyjny, w którym podawana jest liczba kotów pod opieką, rejon w którym one bytują oraz miejsce dokarmiania. Osoba taka zobowiązana jest także do poddawania ich zabiegom weterynaryjnym (leczenie, sterylizacja, kastracja, szczepienia) i przeznaczania otrzymywanej karmy na ich dokarmianie. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska wypożyczają również tzw. klatki łapki, pomagające odłowić dzikie koty i przetransportować zwierzęta na zabiegi do współpracującej przychodni weterynaryjnej.
Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy wydaje społecznym karmicielom kotów worki z karmą suchą oraz puszki z karmą mokrą. Każdy z karmicieli otrzymuje kod własny, jednorazowy odbioru.
Najbliższe planowane terminy wydawania karmy dla kotów wolno żyjących to:
- 11 czerwca w godz. 7:00 – 13:00 lub 14 czerwca w godz. 9:00 – 12:00
- 8 sierpnia w godz. 7:00 – 13:00 lub 9 sierpnia w godz. 9:00 – 12:00
Skierowanie na bezpłatne leczenie, badanie, szczepienie lub zabieg dla kota wolno żyjącego w przychodni współpracującej z dzielnicą Żoliborz oraz informacje o tym, jak zostać społecznym karmicielem kotów udzielane są w Wydziale Ochrony Środowiska, tel. (22) 443-89-58.
Napisz komentarz
Komentarze