W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- kapeli Sztajer
- koncercie w Forcie Sokolnickiego
W imieniu organizatorów zapraszamy na wyjątkowy koncert w dniu 11 listopada - poniedziałek o godz. 12:15 w Forcie Sokolnickiego.
Kapela Sztajer
To młoda ferajna warszawskich muzyków ulicznych i podwórkowych. Dawny cwaniacki sznyt opowiadany muzyką.
W repertuarze Kapeli są m.in. piosenki legionowe i piosenki z Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczyli w Czwórce muzycy, utwory, których teksty opiewały mężnych chłopców w mundurach, ramię w ramię walczące z nimi dzielne sanitariuszki, zrujnowane, udręczone wojną miasto oraz hart ducha i wolę zwycięstwa, w okupacyjnych warunkach rozprzestrzeniały się lotem błyskawicy. Stawały się bronią do walki z okupantem.
Kapela o sobie
Jesteśmy grupą młodych przyjaciół, a spoiwem tej przyjaźni jest miłość do folkloru i kultury naszej Stolicy. Wszystko zaczęło się ponad 6 lat temu. Znamy się jeszcze z dziecięcych lat i wspólnie uczyliśmy się w szkołach muzycznych. Sam jako młody chłopak chłonąłem książki Grzesiuka, Wiecha, jak zaczarowany słuchałem krążących jeszcze wtedy po Warszawie orkiestr i kapel, starych winyli i zakochałem się w tradycjach naszego miasta. Tą pasją udało mi się zarazić kolegów. Wychowując się w Warszawie, zafascynowani jej historią, charakterem, gwarą postanowiliśmy wskrzesić, podtrzymywać tradycje orkiestr podwórkowych jak np Orkiestra z Chmielnej, czy Kapela Czerniakowska. Od 2013r, z odpowiednim sznytem i fasonem, z kaszkietem na głowie podróżujemy po stolicy z jej piosenką. Regularnie gramy na ulicach Starego Miasta, gdzie wpisaliśmy się już w jego krajobraz i znają nas tam mieszkańcy starówki, dorożkarze. Często wzorem dawnych kapel, jeździmy na Pragę, wchodzimy w bramy Brzeskiej, Ząbkowskiej, i gramy na podwórkach. Spotykamy się tam z bardzo ciepłym przyjęciem, ludzie zdziwieni wychodzą na balkony, rzucają pieniądze z okien, schodzą na podwórko, często tańczą, a bywa, że i poczęstują wódką. Podobnie rzecz się ma na Różycu, czy na bazarze na Kole. Niejednokrotnie graliśmy również w tramwajach, gdzie tworzy się niesamowita atmosfera, ludzie często przyłączają się do śpiewania, biją brawo, tramwaj cofa się w czasie. Poprzez apaszowskie ballady, dźwięk harmoszki odbijający się od kamienic i brzęk monet rzucanych do kaszkietu, podtrzymujemy ten szemrany, unikalny charakter Warszawy. Żywo angażujemy się także w podtrzymywanie pamięci o bohaterach stolicy. Co roku, 1 sierpnia, dajemy koncert piosenek powstańczych i zakazanych na rogu pl. Zamkowego i Świętojańskiej. Jeździmy z wizytą koncertować w domach chorych weteranów Powstania Warszawskiego. Równocześnie tworzymy własne teksty i muzykę, oparte na folklorze dawnej Warszawy. Kilka z nich znalazło się na naszej pierwszej płycie, którą nagraliśmy w lipcu 2018r. Staramy się zachować pamięć, podtrzymywać tradycje, ale przede wszystkim próbujemy na nowo wpisać w krajobraz Warszawy uliczne orkiestry. Zaszczytem jest dla nas uznanie starszych mieszkańców stolicy, ale staramy się zarazić naszą pasją rówieśników, aby ten piękny element folkloru nie zginął. Bardzo kochamy to co robimy, a Kapela jest dla nas wszystkich niepowtarzalną przygodą.
Krzysztof Godlewski – gitara, wokal
Juliusz Skirło – akordeon
Karol Lewandowski – banjo
Wojciech Kochański – mandola
Szymon Orliński – akordeon
Wojciech sitek – skrzypce
Napisz komentarz
Komentarze