W tym artykule przeczytasz o:
- dopuszczonych do głosowania projektach dotyczących szeroko rozumianej edukacji
- najciekawszych naszym zdaniem pomysłach
W kategorii tej mieści się aż 26 z 44 dopuszczonych do głosowania projektów. Przy bardzo szerokim zakresie definiowania edukacji przyjętym przy ocenie projektów, wiele ze zgłoszonych pomysłów spełnia bowiem warunki kilku wyróżnionych w budżecie obywatelskim kategorii, Przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze i warte realizacji projekty, nie dyskwalifikując w żadnym razie pozostałych, z których wiele, zwłaszcza tych dotyczących zieleni i ochrony środowiska, przedstawimy prezentując pozostałe kategorie tegorocznego budżetu obywatelskiego.
Nie jesteś sam/-a - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to po raz trzeci!
Koszt pomysłu: 354 500,00 zł
Lokalizacja projektu: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w dzielnicy
Bezpłatna pomoc dla dzieci i młodzieży przeżywającej trudne doświadczenia, kryzysy, potrzebującej wsparcia oraz dla opiekunów. Indywidualne, rodzinne i grupowe spotkania z psychoterapeutami / psychologami / innymi specjalistami: niesienie ulgi, wsparcie w poszukiwaniu docelowej pomocy, warsztaty dla rodziców/opiekunów.
Sytuacja dzieci i młodzieży jest alarmująca, jednak dostępność pomocy jest ograniczona. Projekt obejmuje:
1. Konsultacje - dla dzieci i młodzieży oraz w razie potrzeby rodziców i opiekunów z psychoterapeutami /psychologami / innymi specjalistami: 700 godzin pracy specjalistów.
2. Grupy edukacyjno-rozwojowe - min. 8 grup, ok. 8-12 miejsc w grupie: 180 godzin.
3. Warsztaty dla rodziców: 2 cykle, około 8-12 osób w cyklu, 40 godzin.
4. Dystrybucję materiałów informacyjno-edukacyjnych.
5. Superwizję dla specjalistów zatrudnionych w projekcie: 30 godzin.
Wskazane w ofercie liczby godzin zajęć przeznaczonych na dane działanie, odpowiadają liczbie godzin zegarowych.
Grupy edukacyjno-rozwojowe i warsztaty dla rodziców, prowadzone są przez dwóch specjalistów.
Konsultacje
- cykl spotkań lub pojedyncza konsultacja, zależnie od sytuacji
- w konsultacjach mogą brać udział rodzice /opiekunowie, przy czym celem pozostaje poprawa dobrostanu dziecka
- konsultacje rodzin może w razie potrzeby prowadzić dwóch specjalistów
- z puli może być realizowana kwalifikacja do grup.
Na godzinę konsultacji składa się: 50 minutowa prac az odbiorcą oraz 10 minutowe uzupełnienie dokumentów.
Grupy edukacyjno-rozwojowe
Tematyka będzie uzgodniona z dyrektorami szkół na terenie Dzielnicy zgodnie z zapotrzebowaniem. Do grup może odbywać się kwalifikacja (także online /telefonicznie), z puli konsultacji. Możliwe grupy dla rodziców / opiekunów (nie więcej niż połowa puli, celem grupy pozostaje pomoc dzieciom).
Warsztaty dla rodziców
Warsztaty mają na celu zwiększenie świadomości oraz zmianę postaw wychowawczych rodziców. Prowadzone przez specjalistów, możliwy udział ekspertów przez doświadczenie. Tematyka ustalona z dyrektorami szkół na terenie Dzielnicy, zgodnie z zapotrzebowaniem, np.
Zobacz. Bądź - jak dostrzec, że dziecko potrzebuje wsparcia, jak pomóc, czego unikać, jak motywować dziecko do nauki, Jak stawiać dziecku granicę.
Specjaliści
- w pierwszej kolejności certyfikowani psychoterapeuci z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą (min. 2 lata)
- możliwe zatrudnienie psychoterapeutów w trakcie certyfikacji (po min.3. roku szkoły psychoterapii/kursu, pod warunkiem, że korzysta z częstych superwizji), psychologów i innych specjalistów (np. pedagog), jeśli kompetencje i doświadczenie (min. 3 lata w pracy z dziećmi i młodzieżą) odpowiadają na zapotrzebowanie.
Specjaliści nie będący psychoterapeutami / psychologami realizują nie więcej niż 10% puli godzin, głównym celem projektu pozostaje bezpośrednia pomoc psychologiczna.
Materiały informacyjno-edukacyjne
Zawierają m.in. informację o miejscach i telefonach pomocowych z danymi kontaktowymi (również organizacje krajowe), wskazówki, co robić w sytuacji kryzysu lub dostrzeżenia go u drugiej osoby. Żaden zgłaszający nie zostaje pozostawiony bez przynajmniej takiej pomocy. Materiały obejmują też gadżety (np. notatniki, papierowe teczki) zawierające ww. informacje.
Realizacja
Ze względu na ograniczony czas trwania projektów w budżecie obywatelskim, jednym z kluczowych celów są starania o zapewnienie dalszej opieki (w razie potrzeby). Specjaliści możliwie wcześnie doradzają, gdzie znaleźć pomoc i w miarę możliwości udzielają opieki na ewentualny czas oczekiwania. Udzielają też kompleksowej informacji o innych możliwościach, jeśli osoba nie może być objęta wsparciem w ramach projektu (gdy sytuacja wymaga innego rodzaju pomocy).
Pracami kieruje koordynator merytoryczny, zespół wspomaga superwizor. Obsługa administracyjna dba o stronę organizacyjną. Nabór telefonicznie i/lub online na bazie kolejności zgłoszeń i opinii specjalistów. Każde zgłoszenie traktowane jest z troską - nabór prowadzą specjaliści lub osoby przez nich przeszkolone (tylko zapisy). Start naboru najpóźniej w marcu. Informacje m.in. online, w szkołach i placówkach miejskich. Możliwy udział osób z poprzednich edycji. Możliwe jest udzielanie pomocy w jęz. obcym. Spotkania odbywają się w godz. popołudniowych i wieczornych lub weekendy, ze względu na zajęcia szkolne i zawodowe (możliwe inne godziny, jeśli są chętni uczestnicy).
Spacery w koronach drzew - zajęcia ze wspinaczki drzewnej pod okiem profesjonalnego arborysty
Koszt pomysłu: 5 500,00 zł
Lokalizacja projektu: Żoliborz
"Spacery w koronach drzew" to pomysł na zaspokojenie ciekawości do poznawania przyrody w połączeniu z aktywnością fizyczną. Dzięki wiedzy i umiejętnościom wspinaczkowym arborysta "wzniesie" uczestnika pokazu wysoko ponad ziemię w koronę drzewa. Przy okazji pokazu będzie można poznać tajniki pracy arbosytów czyli ludzi, których profesja to pieczołowita pielęgnacja drzew.
Projekt zakłada organizację dwóch dni warsztatów wspinaczki drzewnej pod okiem profesjonalnego arborysty. W trakcie warsztatów zorganizowane będą również pogadanki edukacyjne dotyczące specyfiki pracy arborystów.
Liczba uczestników, ze względów bezpieczeństwa pokazów, będzie ograniczona do przygotowanej listy wynikającej z wcześniejszych zgłoszeń i ustalona z wykonawcą warsztatów. Zapisy będą prowadzone mailowo przez wykonawcę i rozpoczną się na minimum 10 dni przed terminem warsztatów, a zakończą na dzień przed lub w momencie wyczerpania liczby miejsc (ok. 20-25 osób / dzień).
Wspinaczka będzie odbywała się na drzewach wyznaczonych w porozumieniu z wykonawcą i organem zarządzającym terenem zieleni - Zarządem Zieleni m.st. Warszawy.
Książkomat na Żoliborzu - odbiór zarezerwowanych książek i zwrot wypożyczeń 7/24 h
Koszt pomysłu: 155 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 - ul. Mickiewicza 65
Projekt zakłada zakup książkomatu z funkcją zwrotu wypożyczonych książek. Książkomat to całodobowe urządzenie do samodzielnego odbioru zamówionych książek o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy. Będzie można też zwrócić wypożyczone książki i audiobooki w dogodnym dla czytelnika czasie. Urządzenie jest samoobsługowe i dostępne całodobowo.
Projekt polega na montażu samoobsługowego urządzenia przy Bibliotece przy ul. Mickiewicza 65, które pozwoli czytelnikom Biblioteki zwracać i wypożyczać książki 24 h/7 dni w tygodniu. Całodobowa biblioteka - książkomat - jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, które znacznie ułatwiają czytelnikom dostęp do książek i jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Książkomat - urządzenie wzorowane na paczkomacie, umożliwia czytelnikom dostęp do zbiorów książkowych oraz audiobooków - całą dobę. Zautomatyzowanie systemu sprawi, że operacja zwrotu i odbioru książek będzie wygodna i prosta. Aby wypożyczyć książkę czytelnik złoży zamówienie na stronie Biblioteki, następnie zostanie powiadomiony o możliwości jej odebrania. Po sczytaniu karty bibliotecznej w urządzeniu otworzy się właściwa skrytka z zamówioną pozycją. Urządzenie wyposażone będzie w ekran dotykowy, czytnik kart bibliotecznych, zamykane schowki. Urządzenie będzie posiadało też funkcję zwrotu wypożyczonych książek i audiobooków, dzięki czemu znacznie skróci się czas w jakim czytelnicy oddają przeczytane pozycję. Realizacja projektu zakłada zakup książkomatu z funkcją zwrotu, jego oznaczenie i montaż oraz zakup modułu programu bibliotecznego umożliwiającego obsługę urządzenia. Książkomat będzie oznakowany logotypem Biblioteki Publicznej oraz Urzędu Dzielnicy. Z książkomatu będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy posiadający kartę biblioteczną.
Zajęcia stolarskie dla początkujących
Koszt pomysłu: 30 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Fort Sokolnickiego - ul. Stefana Czarnieckiego 51
Projekt zakłada przeprowadzenie raz w miesiącu od lutego do listopada 2025 roku zajęć dla pań, dzieci i rodzin. Dokładne terminy zajęć uzależnione będę od grafiku zajęć w Forcie Sokolnickiego. Założeniem jest aby jedna grupa dla Pań i grupy rodzinne odbywały się w weekendy, a dla dzieci i drugiej grupy dla pań w tygodniu. Zajęcia trwają 2 godziny. Uczestnicy wykonują małe przedmioty użytkowe lub dekoracyjne z drewna. Celem zajęć jest propagowanie umiejętności pracy z drewnem i obsługi podstawowych narzędzi.
Opis projektu:
Projekt zakłada w sumie 40 zajęć, każde trwające 2 godziny, dla
1) pań w wieku od 18 lat - 2 grupy po 1 zajęcia w miesiącu
2) dzieci od 10 roku życia - 1 grupa po 1 zajęcia w miesiącu
3) rodzin (dorosły + dziecko od 6 roku życia) - 1 grupa po 1 zajęcia w miesiącu
W grupie zajęciowej jest 6 miejsc. W razie braku zapisu 6 osób na zajęcia na dany miesiąc, zajęcia nie obywają się.
Na 2 tygodnie przez danymi zajęciami ruszałaby możliwość zapisu. Informację o rekrutacji zamieszczane byłyby na social mediach Żoliborskiego Domu Kultury oraz wykonawcy zajęć, dodatkowo w portalach internetowych o tematyce zajęć dodatkowych np. waw4free.pl O przyjęciu decydowałaby kolejność zgłoszeń. Potwierdzenie zapisu byłoby wysłane mailem. Zapisy do 3 dni przed danymi zajęciami. Zapisy nie są dokonywane na cały rok (2025) zajęć z góry, tylko na pojedyncze zajęcia, w danym miesiącu, dzięki czemu z zajęć może skorzystać znaczna liczba uczestników - nawet do 240 osób/rodzin.
Każde zajęcia to nowy temat, inna rzecz do zrobienia, przy czym, na każdych zajęciach uczestnicy powinni poznawać nowe techniki lub nowe narzędzia do obróbki drewna. Wykonywane będą m.in. drewniane półki, zegary czy budki lęgowe dla ptaków. Uczestnicy poznają m.in. zasady BHP pracy z drewnem, obsługę wiertarki, wkrętarki, wyrzynarki, piły ręcznej czy szlifierki.
WAŻNA UWAGA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA: wszystkie pracy wykonywane przez dzieci są nadzorowane przez instruktora! Dzieci nie pracują samodzielnie z elektronarzędziami!
Projekt na 2025 stanowiłby już trzecią edycję zajęć stolarskich na Żoliborzu. Poprzednie edycje cieszyły się dużą popularnością, szczególnie w grupie dla pań, stąd na 2025 przewidziane są aż 2 grupy zajęciowe dla kobiet.
Koszty projektu to koszty wynagrodzenia osoby prowadzącej zajęcia, materiałów na zajęcia oraz działań informujących mieszkańców o zajęciach (ulotki, plakaty, itp).
Neurobik w bibliotece - zadbaj o kondycję i zdrowie mózgu, ćwiczenia pamięci i koncentracji nie tylko dla seniorów
Koszt pomysłu: 16 700,00 zł
Lokalizacja projektu: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 - ul. Mickiewicza 65, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 - ul. Śmiała 24
Neurobik czyli ćwiczenia fitness dla mózgu. Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu zajęć, których celem jest prezentacja ćwiczeń i codziennych zachowań wpływających korzystnie na kondycję mózgu, pamięci i koncentracji. Warsztaty będą przeznaczone dla osób 40+. W ramach projektu zakupione zostaną również książki tematyczne i pomoce dydaktyczne.
Neurobik czyli trening kognitywny to ćwiczenia mózgu, z pograniczu psychologii i neurobiologii, które mają pomóc dwutorowo: w spowolnieniu starzenia w sferze mentalnej oraz w stymulowaniu produkcji składników dobrze odżywiających nasz mózg. Polegają na pracy nad swoim mózgiem w dwóch obszarach: w „poszerzaniu” swojej pamięci roboczej oraz w usprawnianiu funkcji wykonawczych. Nasz projekt ma na celu przeprowadzenie cyklu warsztatów dla osób w wieku 40+ prezentujących podstawowe założenia neurobiku i zachowań sprzyjających rozwojowi funkcji poznawczych takich jak pamięć i inteligencja.
W ramach projektu przeprowadzonych zostanie około 8 spotkań ze specjalistą w dziedzinie neurobiku, które odbędą się w dwóch placówkach biblioteki żoliborskiej oraz zostaną zakupione książki i inne materiały dydaktyczne (w tym gry logiczne i pamięciowe, układanki, łamigłówki) , które będą używane w trakcie zajęć. Z książek oraz pozostałych materiałów dydaktycznych będą mogli korzystać czytelnicy po zakończeniu projektu (materiały te będzie można wypożyczać na tych samych zasadach co inne materiały biblioteczne).
Warsztaty będą bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Na zajęcia będą obowiązywać zapisy wg kolejności zgłoszeń. O terminach zajęć biblioteka będzie informować z wyprzedzeniem poprzez media społecznościowe, stronę internetową oraz plakaty w placówkach. Wartość projektu zawiera oznaczenia graficzne zakupionych materiałów oraz realizowanych warsztatów.
Napisz komentarz
Komentarze