Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Włamywacze znakują żoliborskie mieszkania. Zachowajcie czujność!

Mieszkanka bloku przy Broniewskiego zauważyła narysowany ołówkiem symbol nad drzwiami. Prawdopodobnie wiele mieszkań w naszej dzielnicy obserwują włamywacze.

W tym artykule przeczytasz o:

  • metodach stosowanych przez złodziei do znakowania mieszkań,
  • sposobach uchronienia się przed włamaniem.

Złodzieje, którzy chcą okraść mieszkanie, posługują się różnymi kodami. Na szczęście niektóre z nich łatwo jest rozszyfrować.

Jedna z mieszkanek bloku na Broniewskiego 24 zauważyła nad wejściem do swojego mieszkania namalowany ołówkiem krzyżyk. Co istotne, miało to miejsce po kilkudniowej nieobecności. Oznacza to prawdopodobnie, że mieszkanie było obserwowane przez włamywaczy.

Z kolei na Poli Gojawiczyńskiej zdarzały się sytuacje, że ktoś chodził i szarpał za klamki. Jest to kolejna metoda na sprawdzenie, czy ktoś jest w mieszkaniu.

Innym sposobem stosowanym przez włamywaczy jest włożenie herbatnika pod wycieraczkę. Jeśli po kilku dniach nie jest on pokruszony, oznacza to, że do mieszkania nikt nie wchodził, a więc jest puste.

Należy zwracać uwagę na wszystkie nietypowe sygnały. Widzisz na wycieraczce monetę lub ulotki? W ten sposób złodzieje sprawdzają, czy ktoś jest w mieszkaniu - jeśli przedmioty leżą przez dłuższy czas nieruszone, to znaczy, że najprawdopodobniej dom jest pusty. Podobnie działa zaklejenie zamku taśmą czy pozostawianie na klamce od drzwi wejściowych jakiegoś drobnego przedmiotu, np. agrafki.

Czujność należy zachować przede wszystkim w związku z trwającym sezonem urlopowym. Niektórzy z nas wyjeżdżają na dłuższy okres, co stanowi dla przestępców idealną okazję do włamań. Choć nie ma idealnych zabezpieczeń, samodzielnie możemy zminimalizować ryzyko.

Jak uchronić się przed włamaniem?

Warto mieć dobre kontakty z sąsiadami. W przypadku planowanej dłuższej nieobecności możemy poprosić ich, aby zwracali uwagę na nasze mieszkanie. Dobrym pomysłem jest również powierzenie kompletu kluczy rodzinie lub zaufanym znajomym z prośbą, żeby raz na jakiś czas pojawili się w mieszkaniu, zapalili światło czy włączyli telewizor. Nie oznacza to jednak, że należy nagłaśniać swoje plany wyjazdowe. Zwłaszcza zdjęcia w mediach społecznościowych mogą dać złodziejom sygnał, że nasz dom jest pusty.

Należy również zgłosić policji podejrzanych osobników kręcących się w okolicy domu, zwłaszcza, jeśli mają oni zakryte twarze.

Przeczytaj również: W poszukiwaniu przygód. Nasza relacja z pierwszego wyjazdu camperem. 

Pierwszy przystanek – słynna Stegna. Słońce zaczyna się chować za horyzontem, kiedy wreszcie osiągamy naszą metę. Proces rozkładania ekwipunku okazuje się być ciekawym, aczkolwiek wymagającym nieco zwinności, doświadczeniem, które rano powtórzymy w odwrotnej kolejności. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obywatel-placacy-podatki-olany-przez-policje 16.07.2024 15:20
Wszystko fajnie, ale zgłaszanie czegokolwiek Policji to chyba tylko pod domem kaczora i innego ptactwa. Po kilkudniowej nieobecności znalazłem coś na wycieraczce co nie miało jak się tam znaleźć samoczynnie. Na 112 nie dzwoniłem bo jest to numer do sytuacji pilnych, ale pojechałem na lokalny komisariat. Tłumaczę dyżurnemu, że znalazłem takie coś i mam podejrzenie, że po okolicy szwenda się ta najniższa forma społeczna jaką są złodzieje. Gość od razu stwierdził że tak się mieszkań nie znakuje i komuś ze śmieci musiało wypaść. Jak drążyłem temat że niemożliwe, że nie to miejsce itd to mi powiedział że mają za mało ludzi i jak znowu coś znajdę to mam przyjść. Nie żebym oczekiwał ochrony czy badań DNA z przedmiotu, ale mogli by mieć na komendzie zeszyt i zapisywać datę i lokalizację zdarzenia. Za biedny jestem żeby specjalnie na mnie polowali, więc pewnie po kilku okolicznych osiedlach chodzą, ale p.Policjant nie ma czasu na pierdoły. Czasem patrol w okolicę wysłać, może ulotki informacyjne po okolicy rozwiesić. Po co?! Zasada 'przyjdź jak już cię okradną a my szybko umorzymy'. Ręce złodziejom obcinać przy samej d----e to się skończą kradzieże i się panowie policjanci nie będą musieli zajmować "głupotami".

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h