Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń na weekend.
Oko/lica #2. Warsztaty dziennikarsko-fotograficzne na Żoliborzu
To już druga odsłona wydarzenia, które jest formą międzypokoleniowych warsztatów dziennikarsko-fotograficznych.
„Podczas pierwszego spotkania 19.09 (sobota) wraz z uczestnikami skupimy się na poznawaniu dzielnicy z perspektywy mieszkańców poprzez ich osobiste historie. Jako środka użyjemy słowa i lomografii – rodzaju fotografii, w którym bardziej niż technika liczy się ekspresja i uchwycenie chwili” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie będzie podzielone na dwa moduły. Podczas warsztatowej części będzie można m.in. nauczyć się obsługi aparatu lomo i przygotować się do pracy w terenie. W trakcie części praktycznej uczestnicy podzieleni na grupy wyruszą w teren wraz z aparatami.
Wydarzenie jest bezpłatne. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej: tiny.cc/okolica
19 września (sobota), godz. 11:30
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
Oddajesz+Dodajesz - zbiórka krwi na Żoliborzu
Krew jest czymś, czego nie da się kupić, a jest na nią niezwykłe zapotrzebowanie. Jak co roku na Żoliborz przyjeżdża krwiobus, w którym można oddać krew.
Ten rok jest rokiem szczególnym, ponieważ z powodu panującej od marca pandemii COVID-19 pobór zarówno krwi jak i osocza oraz płytek jest dużo niższy niż w poprzednich latach. W bankach na terenie Warszawy braki dotyczą nie tylko krwi ale i osocza. W szczególności dotyczy to grup "0 Rh -", "A Rh -", "A Rh +", których stany są krytycznie niskie.
„Pamiętajcie, że krew jest lekarstwem i nie każdy może ją oddawać. Po pierwsze by oddać krew trzeba być trzeźwym. Krwi nie mogą też oddawać osoby które spożywały alkohol w dniu poprzedzającym donację – część krwi trafia do noworodków i nawet niewielka ilość alkoholu w niej zawarta może okazać się dla nich szkodliwa” – apelują organizatorzy.
Po sąsiedzku tego dnia będzie odbywał się targ śniadaniowy, więc przed oddaniem krwi można porządnie się najeść i nawodnić, co przy oddawaniu krwi jest niezwykle istotne.
19 września (sobota), godz. 10:00 – 15:00
plac Inwalidów
Och!Bazar Targi Polskich Projektantów vol 29 Jesień
Polscy projektanci, rodzimy design i najlepsze kreacje – to wszystko będzie można znaleźć podczas niedzielnego OCH!Bazaru, który tym razem odbędzie się w Forcie Sokolnickiego.
Wydarzenie jest też okazją do wzięcia udziału w warsztatach. Jeden z nich będzie dotyczył profilaktyki nowotworowej. To doskonała okazja by zdobyć podstawową wiedzę z zakresu badań piersi.
Tego dnia każdy będzie mógł stworzyć las w słoiki albo wyhaftować sobie ubranie.
20 września (niedziela), godz. 11:00 – 18:00
Nowy Fort
Lelewelowski spacer historyczny
Spacer historyczny śladami nauczycieli i uczniów XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela rozpocznie się pod żoliborską siedzibą szkoły, w której placówka mieściła się w latach 1951 – 1984. „W tym miejscu rozpocznie się opowieść o stuletniej historii i tradycji szkoły. Uczestnicy najpierw posłuchają o jej pierwszej siedzibie oraz losach uczniów i nauczycieli w dwudziestoleciu między wojennym i okresie II Wojny Światowej” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Następnie, uczestnicy przemieszczając się żoliborskimi uliczkami poznają dalsze losy szkoły i całej społeczności z nią związanej. Spacer zakończy się o godzinie 16.00 przy Parku Żeromskiego, gdzie planowane jest otwarcie wystawy plenerowej pod tytułem: 100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie – początki edukacji niepodległej w Polsce”.
Spacer poprowadzi Piotr Hummel – historyk i absolwent XLI LO im. J. Lelewela.
20 września (niedziela), godz. 14:00
Start: ulica Siemiradzkiego 2
Koncert Karoliny Skrzyńskiej z zespołem
W Bielańskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert Karoliny Skrzyńskiej z zespołem. „Autorska muzyka Karoliny i jej zespołu jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością, a zespół złożony z wybitnych muzyków nadaje wszystkiemu siłę i wielobarwność muzyczną. To jednak nie jest typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne. Takie oryginalne podejście do muzyki wyróżnia zespół na polskiej scenie muzycznej i głęboko zapada w pamięć, otwierając równocześnie ich muzykę na szerokie grono odbiorców” – czytamy w opisie wydarzenia.
Koncert jest biletowany. Koszt wejściówki to 20 zł.
19 września (niedziela), godz. 17:00 – 18:30
Bielański Ośrodek Kultury
Napisz komentarz
Komentarze