Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 14:51

Sylwester w Warszawie 2022. Zakaz strzelania fajerwerkami? Tego chcą radni

Śmierć ptaków i dzikich zwierząt, zanieczyszczone powietrze i stres dla osób szczególnie narażonych na działanie fajerwerków, to powody, dla których nie powinno się wystrzeliwać fajerwerków. - Będziemy, nadal zwracać się do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych takich jak fajerwerki czy petardy - podkreśliła Renata Niewitecka, radna miejska i przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o proponowanym zakazie przez miejskich radnych,
- o powodach, dla których nie powinno się strzelać petardami,
- o tym co można zrobić dla swojego czworonożnego przyjaciela, by sylwestrowa noc okazała się jak najmniej stresująca.

Zbliża się sylwester, a to oznacza, że na niebie znów rozbłysną fajerwerki. Sylwester w Warszawie 2022 odbędzie się bez miejskiej imprezy jednak w sztuczne ognie zaopatrują się indywidualnie mieszkańcy stolicy. Dla wielu ludzi jest to nieodłączny element witania nowego roku, jednak dla zwierząt noc sylwestrowa jest najgorszą w całym roku. Wszystko przez efekty hukowe i świetlne jakie dają fajerwerki.

W ubiegłym roku po przyjęciu przez Radę m.st. Warszawy Stanowiska „W sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych”, Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Warszawy zwróciło się z pismem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w kontekście postulowanego zakazu używania fajerwerków, czyli wyrobów pirotechnicznych. W ocenie Ministra obecnie istniejące przepisy dotyczące składowania i bezpieczeństwa użytkowania wyrobów pirotechnicznych są wystarczające.

- Będziemy nadal zwracać się do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych takich jak fajerwerki czy petardy. Podnosząc argumentację zagrożenia i traumy, jaką mogą wywołać u zwierząt – podkreśliła Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy.

Przeczytaj również: 2022 rok na Żoliborzu. Zniszczono lubiane miejsce i zrobiono remont wyczekiwany przez dekady

Dzikie zwierzęta przez fajerwerki umierają na zawał

Wszystkie zwierzęta, bez podziału na domowe i dzikie, w równym stopniu narażone są na stres związany z hukiem i błyskiem puszczanych petard. Wyostrzone zmysły zwierząt powodują, że fajerwerki i petardy są dla nich źródłem dużego stresu. Zwierzęta w panice mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, tworząc potencjalne zagrożenie dla siebie i innych zwierząt.

O ile zwierzęta domowe mają swoich czułych opiekunów, którzy są w stanie podać im leki uspokajające, bądź stworzyć warunki do w miarę komfortowego spędzenia nocy sylwestrowej o tyle los dzikich zwierząt może być tragiczny. Zazwyczaj umierają one na zawał serca z powodu wstrząsu jaki wywołują puszczane petardy. To niezwykle istotny aspekt w kontekście Warszawy, w której znajdują się obszary chronione, jak choćby tereny nadwiślańskie. O zdrowie swoich podopiecznych obawiają się co roku m.in. pracownicy stołecznego ZOO.

Sylwester w Warszawie 2022. O czym warto pamiętać i jak zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila?

Właściciele psów i kotów powinni zwrócić szczególną uwagę nie tylko na bezpieczeństwo czworonoga, ale też odpowiednie oznakowanie w postaci czipa czy adresatki. W przypadku zgubienia się zwierzęcia, ułatwi to dostarczenie czworonoga bezpośrednio do opiekuna. Zgłoszenia o znalezieniu zagubionego zwierzęcia przyjmowane są przez Straż Miejską (pod numerem alarmowym 986). Funkcjonariusze odwożą następnie zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych, które współpracują ze Strażą Miejską.

Zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986.

Przeczytaj również: Dlaczego nie strzelać w Sylwestra? Powodów jest kilka

Puszczanie fajerwerków wiąże się również z zanieczyszczeniem powietrza. „Nie było jeszcze w Polsce wiarygodnych badań nad szkodliwością fajerwerków dla środowiska – a przynajmniej nie udało nam się do nich dotrzeć. Takie badania były jednak przeprowadzane w Niemczech. Ponieważ wszystkie fajerwerki w Unii Europejskiej muszą spełniać podobne normy myślę, że możemy uznać, że niemieckie badania nie będą wiele odbiegały od polskiej rzeczywistości” – informuje portal Bileany.info. Według przedstawionych wyników badań niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Ochrony Środowiska (UBA) w sylwestrową noc 2017 roku w Niemczech tylko na skutek fajerwerków, do atmosfery dostało się ok. 4 tys. ton szkodliwego pyłu. „To liczba, która stanowi ok. 15 proc. rocznej emisji pyłów przez wszystkie samochody w Niemczech” – czytamy.

stanowisko

stanowisko

stanowisko-1

stanowisko-1

schornisko-na-paluchu-wskazowki

schornisko-na-paluchu-wskazowki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h