Przyznaję, że choć uwielbiam odkrywać nowe miejsca i z przyjemnością chadzam po nieznanych zagajnikach, jakoś nigdy nie ciągnęło mnie do lasku przy Trasie AK i Broniewskiego. Wydał mi się lekko odpychający, głośny i mało ciekawy. Szczęśliwie jego uroda i walory przyrodnicze zostały zaopiekowane w budżecie partycypacyjnym i powstała przyjemna kładka - ścieżka spacerowa. Atrakcyjność spacerowa znacznie wzrosła!
Park Olszyna to właściwie zespół przyrodniczo-krajobrazowy i ważny historycznie element Żoliborza. To fragment lasu olchowego i dawnej podmokłej doliny rzeki Rudawki, która w podręcznikach historycznych jest istotnym elementem Żoliborza. Królową w tutejszym lesie jest olcha, drzewostan pozostaje w dobrym stanie, trochę jak brzoza ceni sobie grząskie gleby i daje wrażenie ciemnego lasu. Podłoże parku jest torfowe, więc drewniana kładka jest idealnym rozwiązaniem. Trzeba mieć naprawdę fantazję, by na terenie o miąższości do 1 metra wylać asfalt i liczyć na to, że nie będzie erodował.
Przeczytaj również: Miejsca, które lubię i często odwiedzam. Z Żoliborza to rzut beretem – Felieton
Kładka jest w konstrukcji zawieszonej, dzięki czemu nie obciąża systemu korzeniowego drzew. To przykład fantastycznej obywatelskiej roboty!
Przeczytaj również: Kępa Potocka. Zakątek Żoliborza i Bielan do odpoczynku i rekreacji
Najliczniej występuje tu dokładnie olcha czarna. Pochodzi ona z odnowienia sztucznego i ma około 80 lat. Z uwagi na grząski teren drzewa często tracą tu pion i zawalają się, stąd ostrzeżenia przy silnych wiatrach.
Choć przemierzając kładkę słyszymy głównie znajdującą nieopodal ósemkę (uroki stolicy), to Olszyna jest ostoją dla wielu gatunków ptaków. Dobre oko wypatrzy: kosy, kowaliki, szpaki, sójki, sikorki, drozdy, czyże i zięby. No i ponieważ jest staw i rozbudowany system melioracyjny, żyją tu również kaczki. Pamiętajcie by nie karmić ich chlebem i innymi solonymi produktami.
Obok Parku Olszyna znajduje się park rekreacyjny – duży wybieg dla psów, place zabaw, boiska. To świetne miejsce na wycieczkę i co ważne - z Żoliborza jest tu niedaleko!
Przeczytaj również: [Felieton] Piękny brzeg w dzikiej odsłonie. Czyli gdzie na Żoliborzu można obcować z naturą
Napisz komentarz
Komentarze