Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 12:32

Roślinne święta Wielkanocne z Zakwasownią: Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana to potrawa znana głównie w tradycji Warmii, Mazur, Podlasia i Śląska. Maria Bednarz, trenerka w Akademii Zakwasowni przedstawia przepis na wegańską babkę ziemniaczaną z białym kimchi.

Kugiel, baszak, pyrczok czy rejbal – to tylko niektóre z regionalnych nazw babki ziemniaczanej. Niezależnie od nazwy i regionu, w którym występuje, babkę łączy przede wszystkim jedno - skład. Niemalże każda babka ziemniaczana składa się z tartych ziemniaków, cebuli i boczku. My jednak postanowiliśmy wyjść naprzeciw tradycji, proponując Wam wegańską babkę ziemniaczaną z delikatnym białym kimchi!

Zobacz też: Roślinne święta Wielkanocne z Zakwasownią: Krem z białych warzyw z chrzanem

Co jest potrzebne do zrobienia babki ziemniaczanej z białym kimchi?

  • 1 kg ziemniaków
  • 1 marchewka
  • 4 łyżki siemienia lnianego
  • 0,5 szklanki wody
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • słoik białego kimchi z Zakwasowni
  • 2 cebule
  • 3 goździki
  • 2 liście laurowe
  • 2 kuleczki ziela angielskiego
  • majeranek
  • cząber
  • sól
  • pieprz

W pierwszej kolejności obieramy ziemniaki i ścieramy na tarce o średnich oczkach. Starte ziemniaki należy posolić i odstawić na 15 minut, po czym odsączyć nadmiar wody. W międzyczasie można pokroić cebulkę w piórka i podsmażyć na oleju. Ważne, żeby smażenie rozpocząć od goździka, liścia laurowego i ziela angielskiego. W ten sposób podsmażana cebulka nabiera niezwykłego smaku.

Zobacz też: Roślinne święta Wielkanocne z Zakwasownią: Groszkowe falafele

Kiedy cebulka będzie już miękka i lekko rumiana, zdejmujemy patelnię z cebulką z ognia i wyjmujemy przyprawy, a następnie przekładamy do naczynia. Ścieramy marchewkę i dodajemy ją do cebulki. Do mieszaniny wsypujemy również siemię lniane, wlewamy wodę i dodajemy kimchi. Całość blendujemy na gładką masę i dodajemy do uprzednio odsączonych ziemniaków.

Do powstałej masy należy dodać majeranek, cząber, sól, pieprz oraz 0,5 szklanki oleju. Wszystko mieszamy. W kolejnym kroku trzeba przygotować keksówkę i wyłożyć ją papierem do pieczenia, a także wysmarować olejem, by babka nie przywarła. Masę wkładamy do keksówki. Pieczemy przez około 1,5-2 godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Po upieczeniu babka powinna odstać w temperaturze pokojowej, najlepiej przez 12 godzin. Nie bez powodu utarło się, że babka smakuje najlepiej na drugi dzień.

Babkę można podać z majonezem czosnkowo-chrzanowym oraz świeżym koperkiem. Możecie spróbować jej również w wersji podsmażonej!

Autorką przepisu jest Maria Bednarz, trenerka w Akademii Zakwasowni.

Produkty Zakwasowni wykorzystane w przepicie znajdziesz w sklepie firmowym przy ulicy Rydygiera 12 na Żoliborzu, gdzie przy wyborze odpowiednich produktów pomoże załoga Zakwasowni.

Zakwasownia to rodzinna manufaktura z Trójmiasta, produkująca organiczne i ekologiczne zakwasy, kiszonki oraz dania kuchni roślinnej. Jej twórcami są Magdalena i Mikołaj Batorowie, którzy porzucili kariery „korporacyjne” na rzecz promowania zdrowia, którego podstawą jest pełnowartościowa, roślinna żywność. Są także twórcami Zakwasownia Restauracja, gdzie goście mogą skosztować eleganckiej, autorskiej kuchni wegańskiej. Od kilku miesięcy działa powołana przez Batorów fundacja „Stacja Czułość”,  której misją jest szeroko pojęta emocjonalna opieka nad pacjentami onkologicznymi.

Zobacz też: Roślinne święta Wielkanocne z Zakwasownią: Wytrawne tartaletki z boczniakami


DSC_5335
DSC_5335

DSC_5341
DSC_5341

DSC_5349
DSC_5349

DSC_5359
DSC_5359

DSC_5383
DSC_5383


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 17 km/h