Plac Grunwaldzki od 100 lat czeka na zagospodarowanie. Przyszłość nieokiełznanego węzła komunikacyjnego, wokół którego znajdują się działki może być kluczowa do stworzenia centrum łączącego obie części Żoliborza. Komisja Ładu w Dzielnicy Żoliborz, przyjęła stanowisko w sprawie zagospodarowania tego obszaru.
Plac Grunwaldzki, jest jednym z tych miejsc, które czeka na swoją szanse. Obecnie jest to węzeł komunikacyjny wymagający odpowiedniego zagospodarowania. Niektórzy kierowcy uważają to skrzyżowanie za węzeł gordyjski. Łączą się tu trzy ulice o wysokim natężeniu ruchu. Od południa aleja Jana Pawła II łączy się z ulicą Popiełuszki, która prowadzi do placu Jacka Kuronia. Od północno-zachodniej strony z kolei odchodzi ulica Broniewskiego, zaś od wschodniej aleja Wojska Polskiego usiana szpalerem drzew, która coraz bardziej odzyskuje parkowy charakter. To jeden z głównych elementów tożsamości Starego Żoliborza. W jej osi, po zachodniej stronie placu Grunwaldzkiego z kolei znajdują się nowe osiedla wybudowane na Żoliborzu Południowym.
Zobacz też: Urząd Dzielnicy Żoliborz ujawnia wyniki pracy komisji antymobbingowej. Są sprzeczności
Łukowata pierzeja z 26 metrowych budynków
Plac Grunwaldzki w założeniach ma być miejscem łączącym nowe osiedla z południowej części Żoliborza i terenów poprzemysłowych, ze starą częścią dzielnicy. Kwestia przebudowy placu Grunwaldzkiego omawiana była już 6 lat temu. Wówczas odbyły się warsztaty urbanistyczne, których celem było uzyskanie zróżnicowanego pod względem użytkowym, funkcjonalnym i przestrzennym projektu na zagospodarowanie około 19 hektarowego terenu. Ich efekty posłużyły do wypracowania ostatecznego charakteru placu Grunwaldzkiego i sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Ostatnie wolne działki w centrum Żoliborza
Kilka dni temu radni z dzielnicowej komisji ładu przestrzennego dyskutowali nad przeznaczeniem działek wartych około 30 mln zł znajdujących się przy placu Grunwaldzkim i przyjęli jednogłośnie projekt stanowiska Rady Dzielnicy.