Historia Hali Marymonckiej jest długa i niejednoznaczna. Samo miejsce jest starsze niż wszystkim się wydaje. Jej budowę rozpoczęto tuż przed wojną, a swoje pierwotne zastosowanie otrzymała dopiero w latach 70-tych.
Hala Marymoncka ma już ponad 80 lat. Jej historia sięga przedwojennych czasów. Przed wybuchem wojny powstał jedynie szkielet budynków. Halę zaczęto budować w grudniu 1938 roku tuż obok targowiska uruchomionego w 1934 roku. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego brał udział prezydent Warszawy Stefan Starzyński, a otwarcie nowego obiektu zaplanowano na październik 1939 roku. Wewnątrz Hali Marymonckiej miały być 4 baseny rybne, 8 straganów z nabiałem i aż 30 z owocami oraz 20 sklepów. Żoliborzanie musieli jeszcze długo poczekać aż zrobią tam zakupy.
Powstanie Warszawskie w zakładach Opla
Budynek nabrał kształtów dopiero podczas okupacji, kiedy to Niemcy zagospodarowali budynek pod fabrykę Opla, w którym m.in. naprawiano ciężarówki Wehrmachtu. Dzisiejszy budynek Hali Marymonckiej był elementem kompleksu zakładów mechanicznych. W 1944 roku zakłady Opla przez wiele dni stanowiły linię frontu w trakcie powstania warszawskiego. W dwa tygodnie od wybuchu powstańczych walk, Zgrupowanie AK „Żniwiarz” zajęło teren Opla. Linia frontu przesunęła się do Włościańskiej niemal do końca września 1944 roku.
Zobacz też: Powstanie Warszawskie: 76 lat od najkrwawszego dnia w historii Marymontu
Do kapitulacji powstania na Żoliborzu budynki Opla pozostawały w rękach żołnierzy „Żywiciela”. 29 września, rano rozpoczął się generalny szturm na Żoliborz. Przeważające siły wroga kilkakrotnie nacierają od południa i zachodu. Powstańców atakuje piechota dywizji pancernej wsparta czołgami i działami szturmowymi. Po zaciętych walkach oddziały zgrupowania „Żniwiarz” wycofują się z terenu fabryki Opla i hali targowej przy ul. Słowackiego.
Wycofujący się powstańcy spalili zajmowane w czasie powstania budynki. W ten sposób chcieli opóźnić jej zajęcie przez Niemców. Po wojnie przy ul. Słowackiego 45/47 swoją siedzibę miało Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe.
Powrót do pierwotnej funkcji budynku
Po wojnie gmach prowizorycznie wykończono i zaadaptowano na potrzeby zajezdni autobusowej, która działała w tym miejscu do końca lat 60-tych. Wraz z początkiem lat 70-tych w Hali Marymonckiej na stałe, aż do dziś, zagościł handel. Jej otwarcie było bardzo wyczekiwanym i niespotykanym wydarzeniem.