Żoliborskie biblioteki uruchamiają pilotażowy projekt. Każdy mól książkowy wreszcie może wejść ze swoim psem by wypożyczyć lub oddać książkę.
Widok psa w większości kawiarni czy restauracji nie jest dziś niczym wyjątkowym i raczej nikogo nie dziwi. Poza możliwością przebywania w jednym pomieszczeniu ze swoim właścicielem pies może liczyć na miskę wody, a nawet coś na ząb.
Do grona miejsc przyjaznych psom dołączyły żoliborskie biblioteki. Każdy kto chce wypożyczyć lub oddać książkę w bibliotece może to zrobić w towarzystwie psa.
Zobacz też: Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli w tym roku zagrożone?
- Chcemy stać się miejscem bardziej przyjaznym i otwartym na potrzeby naszych mieszkańców. Wiele osób zwraca uwagę, że byłoby im wygodniej podejść do biblioteki przy okazji spaceru z psem i wejść razem do środka. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, w której pupil źle znosi zostawanie bez opieki w nieznanym sobie miejscu – mówi cytowany w oficjalnym komunikacie Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza.
Wizytę w bibliotece w towarzystwie psa może złożyć każdy czytelnik, który oddaje przeczytaną albo odbiera zarezerwowaną przez system internetowy lub telefonicznie książki. Jak podkreślają urzędnicy, zostawianie psa przed budynkiem niejednokrotnie naraża go na niepotrzebny stres, a także ryzyko kradzieży.
Wejście z psem do biblioteki pod pewnymi warunkami
- Nasza akcja uruchamiana nieprzypadkowo jest właśnie teraz. Niebagatelne znaczenie ma tutaj fakt, że osoby po przebyciu koronawirusa dostrzegają u siebie długotrwale osłabienie i szybsze zmęczenie nawet prostą aktywnością na świeżym powietrzu. Chcielibyśmy, żeby nasi czytelnicy podczas jednego spaceru mogli zrealizować dwie bieżące potrzeby: spacer z psem i wizytę w bibliotece, bez konieczności pokonywania ponownie podobnej trasy – dodaje Małgorzata Kocot, dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz.
Wejście do biblioteki z psem jest możliwe w konkretnych sytuacjach i pod pewnymi warunkami. Czworonogi mogą towarzyszyć swojemu przyjacielowi w chwili, gdy ten chce oddać książkę lub wypożyczyć tę, którą jest przygotowana do odbioru. Jak podkreślono, nie ma możliwości przemieszczania się ze zwierzęciem między regałami, na których znajdują się książki. Ponadto pies powinien być na smyczy, a w przypadku dużych psów lub mogących wzbudzać strach konieczny jest kaganiec.
Ponadto żoliborskie biblioteki stworzyły usługę "książka na telefon". Jej adresatami są szczególnie osoby o ograniczonej mobilności ruchowej, które nie są wstanie samodzielnie dotrzeć do biblioteki. Takie osoby mogą zadzwonić do wybranej placówki, z której chcą wypożyczyć książki i prosić o ich dostarczenie do domu. Książki zostaną również odebrane przez bibliotekarza w celu ich zwrócenia.
Według zapowiedzi żoliborskiego urzędu, w upalne, letnie dni przed bibliotekami będą również miski ze świeżą wodą.
Zobacz też: Dzielnica dosadza drzewa na ulicy Rydygiera i zapowiada zabezpieczenie zieleni
Nie tylko biblioteki są przyjazne psom na Żoliborzu
Biblioteki to nie pierwsze i jedyne placówki na Żoliborzu, gdzie mieszkańcy mogą załatwić swoje sprawy w towarzystwie psa. Taka możliwość jest też w żoliborskim Urzędzie Dzielnicy. Wiosną i latem pod urzędem wystawiana jest miska ze świeżą wodą. Dla osób, które nie chcą zabierać swojego czworonoga do środka, przygotowane jest częściowo zacienione i monitorowane miejsce, w którym można go bezpiecznie zostawić. Podobnie, domowe pupile są mile widziane w Centrum Lokalnym Żoliborz przy ul. Rydygiera 6b oraz w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery.
Zobacz też: Odpadający tynk, zalewane piwnice, graffiti i grzyb, a to wszystko na elitarnym Żoliborzu
Napisz komentarz
Komentarze