Powstał raport, który wskazuje w jakich dzielnicach żyje się dobrze. Urban Services Accessibility Index, bo tak zatytułowano raport, inspirowany jest metodą pomiaru jakości życia w krajach wykorzystywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Jak się okazuje, Żoliborz znalazł się w pierwszej trójce wśród stołecznych dzielnic pod względem dostępności usług publicznych. Tak przynajmniej wynika z opracowania Urban Services Accessibility Index wskazującego poziom dostępności do takich usług w Warszawie. Jak można przeczytać w jego treści, koncepcja „badania opiera się na Human Development Index”.
Zobacz też: Remont ul. Rydygiera. Zieleń i słupki zdemolowane, ale póki co ich naprawa jest niezasadna
HDI jest złożonym wskaźnikiem obliczanym przez algorytm. Wykorzystuje się go do pomiaru jakości życia w krajach. Na ostateczny wynik składają się takie dane jak: dostęp do edukacji, dochód narodowy, wskaźnik analfabetyzmu czy przewidywana długość życia. HDI w o wiele szerszym zakresie mierzy rzeczywisty poziom życia ludzi niż na przykład PKB per capita. W czołówce krajów z najwyższym wskaźnikiem od lat znajdują się m.in: Szwajcaria, Norwegia, czy Australia. Polska od dłuższego czasu jest w trzeciej dziesiątce.

Opieka zdrowotna, edukacja i transport – to trzy czynniki, które składają się na wskaźnik dostępności
Wskaźnik USAI porównujący jakość życia w stołecznych dzielnicach, w przeciwieństwie do HDI, mierzony jest jedynie dostępnością do opieki zdrowotnej, edukacji i transportu publicznego. Najwyższy poziom USAI uzyskało Śródmieście. Na drugim miejscu znalazła się Ochota, a na trzecim Żoliborz. Bielany są na dziesiątej pozycji. Najniższy poziom według USAI prezentuje Bemowo. Trzeci od końca znalazł się zwykle dobrze oceniany Wilanów. Nie za dobrze wypadł również Ursynów.
Zobacz też: Jaki obraz Żoliborza wyłania się ze statystyk?
Na każdy obszar składają się również systemy punktacji. W obszarze edukacji szkoła podstawowa jest wyżej punktowana niż przedszkole, ponieważ obsługuje więcej ludzi. Najwyżej punktowana jest szkoła średnia. W transporcie publicznym linia kursująca często i regularnie jest wyżej punktowana niż linia nocna. Kluczowa w końcowej punktacji jest też liczba przystanków komunikacji miejskiej i kolejowej. Najwyżej punktowane jest metro, bo ma największą przepustowość. W przypadku dostępu do opieki zdrowotnej wyróżniono trzy typy placówek medycznych: podstawowe zakłady opieki zdrowotnej, specjalistyczne zakłady opieki zdrowotnej oraz placówki całodobowej opieki, czyli szpitale. Najwyżej punktowane są szpitale.