Zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej obejrzeć można najczęściej podczas Nocy Muzeów. W wakacje jednak po Warszawie przemieszcza się wyjątkowa linia turystyczna, która jeden z krańców ma na terenie naszej dzielnicy. Zobaczcie, co to za linia i gdzie można nią dojechać!
Trasa linii 36, bo to o niej mowa, została zaprojektowana tak, by dowieźć turystów w najbardziej atrakcyjne miejsca. Są one zresztą wyszczególnione na rozkładzie jazdy. Tramwaj rusza z Metra Marymont, przejeżdża przez Żoliborz i Muranów, południową część Śródmieścia oraz Starą Ochotę.
Jakie tramwaje na linii 36?
Tabor tej zabytkowej linii zawiera klasyczną "parówkę", czyli Konstal 13N, a także "stopiątkę" - Konstal 105Na. Są to tramwaje wysokopodłogowe. Obowiązuje normalna taryfa biletowa.
Linie turystyczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem - i to nie tylko wśród turystów! Jadąc zabytkowym "trajtkiem" można poczuć się jak bohaterka "Przygody na Mariensztacie" czy studentka z 1968... Miałam nie wyciągać telefonu, by podkreślić to uczucie, ale pokusa uwiecznienia tej przejażdżki okazała się nie do przezwyciężenia.
Zabytkowy tramwaj to nie wszystko!
Po Warszawie kursuje również linia 100. Dawniej ten numer przypisany był zwyczajnej linii, która objeżdżała Śródmieście. Co ciekawe, aby nie wprowadzać podróżnych w błąd, dodano do niej oznaczenia "P" i "L", w zależności, czy dany kurs jechał w kierunku wskazówek zegara, czy w przeciwnym. Obecnie zamiast tego pod numerem linii dodaje się: "w obu kierunkach". Jest tak w przypadku linii 169 na Bródnie czy linii 715 w miejscowościach takich jak Podolszyn, Łady czy Dawidy Bankowe, gdzie autobus wykonuje tak zwany podjazd kieszeniowy.
Ale wróćmy do "setki". Ostatnim rokiem jej kursowania jako zwykłej linii był 2009. Teraz linia 100 jest częścią Warszawskich Linii Turystycznych. Rusza ona z Dworca Centralnego, mija takie atrakcje turystyczne jak: Norblin, Muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum POLIN. Następnie zjeżdża na Wisłostradę, przy której podziwiać można multimedialny park fontann, mija ZOO i Centrum Nauki Kopernik, by wzdłuż Łazienek Królewskich wrócić do centrum.
Kolejny zabytkowy tramwaj
Linia T również zaczyna bieg na placu Narutowicza, jednak wykonuje szerszy objazd po Warszawie. Dwukrotnie przekracza Wisłę, pozwalając odwiedzić Ochotę, Centrum, obie Pragi, Muranów i Śródmieście Południowe. Kończy kurs tam, gdzie go zaczęła - jednak niektóre kursy wariantowe prowadzą aż na Banacha.
Warszawskie Linie turystyczne - jak często jeżdżą?
Linia T jeździ jedynie w weekendy, co około godzinę.
36 kursuje we wszystkie dni tygodnia, z częstotliwością co pół godziny. "Setka" jeździ w soboty i niedziele. Z Dworca Centralnego odjeżdża o: 12:00, 12:40, 13:20, 14:00, 14:30... i dalej już co pół godziny, aż do ostatniego kursu o 19:00.
Przeczytaj również: Kilka słów o Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Garstka wrażliwych społecznie entuzjastów. Chęć przywrócenia godności warszawskim lokatorom. Spółdzielczość jako broń przeciwko kamienicznikom. Czy coś mogło pójść nie tak?
Napisz komentarz
Komentarze