Odkryj uroki i piękno Parku Żeromskiego na Żoliborzu w najnowszej fotogalerii naszego fotoreportera, Darka Rutkowskiego.
Darek Rutkowski wspaniale uchwycił nie tylko przyrodę tego miejsca, ale również fragmenty dawnych fortyfikacji i fosy, które stanowią nieodłączny element tego unikalnego parku.
Położony na terenie, który kiedyś stanowił przedpole Cytadeli Warszawskiej park, skrywa wiele tajemnic i historii. Jego sercem jest Fort Sokolnickiego, znany dawniej jako Fort Siergiej, którego budowę rozpoczęto w latach 1849-1851 i rozbudowano w latach 1864-1874. Choć pierwotny układ fortyfikacji uległ częściowym przekształceniom w dwudziestoleciu międzywojennym, to dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza w 1925 roku, przy wsparciu m.in. władz rządowych, część terenów fortu znalazła nowe przeznaczenie jako malowniczy park dzielnicowy.
Przeczytaj również: Radni Żoliborza chcą odzyskać Park Żeromskiego
Marta Szczepańska (MJN) chwaliła ZZW za to, jak opiekuje się zielenią w parku. Jej zdaniem przekazanie zieleni w parku Żeromskiego, pod opiekę dzielnicowego wydziału ochrony środowiska nie wpłynie “pozytywnie na kwestie dbania o zieleń na tym obszarze”. – Wydaje mi się, że trzy lokalizacje jaką jest Fort Sokolnickiego i dwie Prochownie powinny ze sobą współpracować. Jest pewna dysproporcja, którą poniekąd wskazano w tym piśmie – podkreślała radna w swoim wystąpieniu. W jej ocenie pojawienie się kolejnego zarządcy w parku, czyli Biura Mienia Miasta, który wydzierżawia dwie Prochownie wraz z ogródkami o powierzchni ponad 2 tys. m kw. budzi niepokój, ponieważ przestrzeń większa niż plac zabaw zostaje sprywatyzowana.
Napisz komentarz
Komentarze