W żoliborskich szkołach średnich z każdym rokiem ubywa uczniów i uczennic uczęszczających na lekcje religii. Mamy najnowsze dane.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym, ile uczennic i uczniów chodzi na lekcje religii w szkołach na Żoliborzu,
- ile Warszawa płaci za lekcje religii.
Pierwsze dane dotyczące liczby uczniów stołecznych szkół zapisanych na religię pochodzą z września 2019 roku. Jako że wcześniej stołeczni urzędnicy nie prowadzili tego typu statystyk nie można było stwierdzić, czy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii spada czy rośnie.
Wówczas w stołecznych podstawówkach na lekcję religii uczęszczało 78 procent. W szkołach średnich już tylko 45 proc. uczniów. Statystki dotyczące całego miasta z września 2019 różnią się znacznie od tych na Żoliborzu, gdzie uczniów biorących udział w lekcji religii w podstawówkach było 63 proc. zaś w szkołach ponadpodstawowych 38 procent.
Okazuje się, że z roku na rok ubywa chętnych do uczestnictwa w lekcjach religii i to nie tylko w szkołach średnich, ale również w podstawówkach.
Według najnowszych danych okazuje się, że w żoliborskich podstawówkach na lekcję religii uczęszcza 37,6 proc. uczniów i uczennic. To o 10 proc. mniej niż w poprzednim roku szkolnym. Są jeszcze uczennice i uczniowie, uczęszczający zarówno na lekcje religii i etyki. To 15,8 proc. grupa dzieci.
Ponad 50 mln złotych lekcje religii
Z kolei w szkołach średnich na Żoliborzu chętnych na lekcje religii jest z każdym rokiem mniej, jednak dynamika jest mniejsza. W roku szkolnym 2022/2023 chęć uczestnictwa na religii zadeklarowało 28,06 proc. uczniów i uczennic. To oznacza mniej chętnych do roku poprzedniego o niecałe 2 procent.
Mimo wszystko liczba etatów nauczycieli lekcji religii nie spada. Liczba etatów nauczycieli religii w 2021 roku to 26,3, zaś w 2022 roku to 27,24. Ile więc kosztują dzielnice lekcje religii? - Katecheta objęty jest takim samym systemem wynagrodzeń jak wszyscy nauczyciele. Urząd nie zbiera danych z podziałem na kategorie nauczanych przedmiotów – przekazała Donata Wancel, rzeczniczka prasowa żoliborskiego urzędu. Wiemy natomiast jaka jest to kwota w skali całego miasta. „Na wynagrodzenia nauczycieli religii w roku 2022 m.st. Warszawa wyda około 52,4 mln złotych. Kwota ta uwzględnia ustawowe podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w 2022 roku” – czytamy w odpowiedzi na interpelację Agaty Diduszko-Zyglewskiej, stołecznej radnej z ramienia Nowej Lewicy.
Przeczytaj również: Ile dzieci nie chodzi na religię? Nowa Lewica postanowiła zrobić własne badania
Działacze Nowej Lewicy przeprowadzili własne badania. Impulsem była zapowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka, że lekcje religii lub etyki mają być dla uczniów obowiązkowe. – Ten plan w ewidentny sposób łamie obowiązującą w Polsce Konstytucję – mówiła w czasie konferencji warszawska radna powołując się na artykuły 48. i 53. Konstytucji, wedle których rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami i wyznaniem religijnym, a także, że w Polsce obowiązuje wolność sumienia i wyznania.
Napisz komentarz
Komentarze