Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 01:10
Reklama

"Botticelli opowiada historię". Renesansowe malarstwo w Zamku Królewskim

Dziś zapraszam Was serdecznie na odwiedzenie zamkowych wnętrz zmiksowanych z najwyższą sztuką włoską.

Na wystawie czasowej prezentowanych jest siedem renesansowych arcydzieł ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo, w tym obraz Sandra Botticellego Historia Wirginii, oraz dwa niedawne, wyjątkowo cenne nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawa przywołuje ducha jednego z najwspanialszych zjawisk w historii kultury europejskiej. Po ubiegłorocznych caravaggionistach, ponownie cieszymy się z wielkie sukcesu muzealników.

Wystawa  Botticelli opowiada historię w tle. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara to dzieła twórców reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii: ukochaną Wenecję, piękną Florencję, zachwycającą Ferrarę, urokliwe Bergamo czy romantyczną Weronę w okresie od połowy XV w. po koniec XVI stulecia. Są tu obrazy artystów: Giovanni Bellini, Vittore Carpaccio, Cosmè Tura, Lorenzo Lotto, Giovanni Battista Moroni oraz Paolo Veronese i inni znakomici. Prawdziwą gwiazdą tego pokazu będzie jednak oczywiście Sandro Botticelli i jego dzieło Historia Wirginii – obraz pierwotnie pełniący funkcję spalliery w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich.

Przeczytaj również: Miasto miłości w erotycznym dramacie. “Paryż. 13 dzielnica”

Sandro Botticelli to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa renesansowego, ulubieniec Wawrzyńca Wspaniałego, pana na Florencji w latach 1469-1492, trzeciego władcy tego państwa z dynastii Medyceuszy – wielkiego mecenasa sztuki, uważanego powszechnie za ideał oświeconego władcy. To dzięki Wawrzyńcowi Wspaniałemu Florencja w drugiej połowie XV w. stała się głównym ośrodkiem włoskiego odrodzenia, a Sandro Botticelli ma w tym swój pokaźny udział.

Historia Wirginii reprezentuje późny okres twórczości Botticellego, wpływ tu ma historia politycznego i społecznego florenckiego kryzysu, który miał miejsce na przełomie XV i XVI wieku. Na wystawie znalazły się również dwa nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie, są to Madonna karmiąca Defendentego Ferrari oraz Cud wyprowadzenia wody ze skały Jacopa dal Ponte zw. Bassano.

Ekspozycja umiejscowiona jest w jednym z najpiękniejszych wnętrz Zamku Królewskiego - w Dawnej Izbie Poselskiej. Wystawie towarzyszą ciekawe wykłady i spotkania.

Do Zamku Królewskiego z Żoliborza najlepiej jest przyjść miłym spacerem przez Nowe Miasto lub Bulwarami Wiślanymi. Można też podjechać 116.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ