Jest kilka takich miejsc, które przenoszą nas w czasie. Jednym z nich jest ukryty w alejach Jerozolimskich, w bramie, niezbyt dobrze oznakowany Fotoplastikon Warszawski. To miejsce, w którym coś zwykłego można zapodać w szalenie nietuzinkowy sposób. Fotoplastikon właśnie, po dwóch latach przerwy ponownie się otworzył, zachowując totalnie dawny urok i szyk. To genialny pomysł na randkę, miłe popołudnie, czy pokazanie dzieciakom, jak kiedyś wyglądał świat.
Fotoplastykon to automat do wyświetlania zdjęć. Siedzi się w wieloboku, i nie trzeba chodzić po sali i oglądać, to zdjęcia co paręnaście sekund przewijają się przed nami. Przez wizjer - lornetkę możemy podziwiać sztukę. Zwykle fotoplastykon ma 25 stanowisk, w każdych leci to samo, nierówno.
Fotoplastikon Warszawskim znajduje się w kamienicy Hoserów, został otwarty w 1905 r. Obecnie działa jako oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przeczytaj również: Marc Chagall w Warszawie. Wyjątkowa kolekcja dzieł artysty w Muzeum Narodowym
Aktualna wystawa stereoskopowych zdjęć pokazujące Warszawę jesienią 1927 r. Są tu zarówno reprezentacyjne rejony Śródmieścia, rzadziej odwiedzane przez turystów Solec i Praga, a także ujęcia z popularnego wówczas wśród warszawiaków letniska – Wołomina. Co cudowne, są również współczesne odpowiedniki kadrów - możemy zaobserwować nieistniejące budynki (jak Wielka Synagoga, czy Pałac Saski), ale także smutne kadry - przed wojną na placu zamkowym rosły drzewa, których dziś tak bardzo brakuje. Wystawa składa się z 48 fotografii. Szklane negatywy w formacie 4,5x10,7 cm zostały podzielone przez autora zdjęć na osiem zestawów, z czego zachowało się siedem. Wszystkie pochodzą z kolekcji 116 stereoskopowych fotografii zakupionych na aukcjach internetowych przez Tomasza Bielawskiego – kolekcjonera i pasjonata stereoskopii, właściciela największego w Polsce zbioru aparatów, przeglądarek i fotografii stereoskopowej, autora wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Fotoplastikonie Warszawskim.
Kadry prawdziwie zachwycają, gdyby Warszawa nie była zburzona w czasie wojny, żadne inne miasto nie mogłoby się z nią równać, byłaby totalną perłą.
Fotoplastikon Warszawskie znajduje się w bramie pod adresem al. Jerozolimskie 51, jest otwarty od środy do poniedziałku, od 10:00 do 18:00. Bilety są za dyszkę, ulgowe za szóstaka. W czwartki dają darmo.
Z Żoliborza to wycieczka tramwajem lub metrem, ale spacer też da się zrobić.
Przeczytaj również:“Piosenki o miłości”. Opowieść o młodzieńczej pogoni za marzeniami
Napisz komentarz
Komentarze