Od przyszłego poniedziałku, 15 listopada, na Żoliborzu zaczną obowiązywać opłaty za postój. To efekt rozszerzenia strefy płatnego parkowania o Żoliborz. Jak będzie wyglądać parkowanie na podwórkach ZGN? Nie będą wydawane odrębne identyfikatory ani dodatkowe uprawnienia do parkowania na wewnętrznych podwórkach.
W tym arykule przeczytasz m.in. o:
- abonamentach upoważniających do parkowania w SPPN
- jak rozwiązany zostanie system parkowania na terenach zarzadzanych przez Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami
Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, na Żoliborzu zainstalowano już wszystkie parkomaty. Łącznie jest ich 136. Ponadto od ponad trzech tygodni mieszkańcy mogą kupować abonament uprawniający ich do parkowania na terenie Żoliborza za 30 zł lub 600 zł rocznie.
Przeczytaj również: Jak zmienią się ulice Żoliborza? ZDM opublikował projekt zmian
Tańsza opcja upoważnia mieszkańca do parkowania na wyznaczonych miejscach postojowych w bezpośredniej okolicy od miejsca zamieszkania, uogólniając, w promieniu 150-250 metrów od miejsca zameldowania. Drugi wariant jest nieco droższy, ale upoważnia do parkowania na znacznie większym obszarze. Może obejmować on jedno lub kilka osiedli. Żoliborz, na potrzeby wprowadzenia tego typu abonamentu podzielono na 7 obszarów. Mieszkaniec, który wybierze taki abonament, będzie mógł parkować bez opłaty na wszystkich ulicach w całym obszarze – zarówno na wyznaczonych miejscach, jak i na ulicach oznaczonych znakami B-35 i B-39, jeśli takie się w nim znajdą.
„Każdy, kto wyrobił sobie abonament, otrzymał jednocześnie identyfikator B-35 (jest on dopisany do abonamentu). Jeśli chodzi o abonament rejonowy – ich posiadaczom identyfikator B-35 umożliwi postój na tych odcinkach dróg oznakowanych znakiem B-35, które znajdują się w okręgu o promieniu 150 m od miejsca zameldowania lub są przez promień tego okręgu przecinane; a także w strefie oznakowanej znakiem B-39, jeśli miejsce zameldowania znajduje się w takiej strefie” – informuje Zarząd Dróg Miejskich. Do końca ubiegłego tygodnia wydano łącznie 5256 abonamentów – 4912 rejonowych i 344 obszarowe.