Na Żoliborzu już co trzeci uczeń szkoły ponadpodstawowej deklaruje chęć uczestnictwa w lekcji religii.
W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- ilu uczniów w ostatnich latach chodziło na religię w żoliborskich szkołach?
- jak spadał odsetek uczniów uczęszczających na religię?
Pierwsze dane dotyczące liczby uczniów stołecznych szkół zapisanych na religię pochodzą z września 2019 roku. Jako że wcześniej stołeczni urzędnicy nie prowadzili tego typu statystyk nie można było stwierdzić, czy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii spada czy rośnie.
Wówczas w stołecznych podstawówkach na lekcję religii uczęszczało 78 procent. W szkołach średnich już tylko 45 proc. uczniów. Statystki dotyczące całego miasta z września 2019 różnią się znacznie od tych na Żoliborzu, gdzie uczniów biorących udział w lekcji religii w podstawówkach było 63 proc. zaś w szkołach ponadpodstawowych 38 procent.
Przeczytaj również: Religia w szkole. Trudniej wyegzekwować prawo do niechodzenia na religię
Z każdym rokiem coraz mniej uczniów na lekcji religii
W kolejnych latach odsetek uczniów uczęszczających na religię wciąż spadał. Udział w lekcji religii we wrześniu 2020 roku w żoliborskich podstawówkach zadeklarowało już tylko 58 proc. uczniów, a w szkołach średnich 36 procent. Tym samym na Żoliborzu był najmniejszy odsetek uczestników lekcji religii na tle pozostałych stołecznych dzielnic. W naszej dzielnicy udział w religii zadeklarowało łącznie 38,1 proc. uczniów wszystkich typów placówek edukacyjnych.
Jak się okazuje również i w tym roku Żoliborz jest dzielnicą, gdzie grupa uczniów uczęszczających na religię jest najmniejsza, bo w porównaniu do ubiegłego roku skurczyła się o prawie 3 procent. Taki stan rzeczy wynika również z faktu, że na Żoliborzu jest 6 szkół podstawowych, a więc mniej niż szkół ponadpodstawowych, których uczniowie chodzący na religię są w mniejszości.
Jak wynika z przekazanych danych przez żoliborski Urząd Dzielnicy w szkołach podstawowych w tym roku chęć uczestnictwa w lekcji religii zadeklarowało już tylko 47 proc. uczniów szkół podstawowych na Żoliborzu ponadpodstawowych 30 porcent.
Przeczytaj również: Ile dzieci nie chodzi na religię? Nowa Lewica postanowiła zrobić własne badania
W tegorocznej ankiecie znalazły się również pytania o to ilu uczniów uczęszcza na etykę. Resort edukacji przymierza się do wprowadzenia obowiązku uczęszczania na lekcje, które dziś nie są obowiązkowe. Uczeń będzie miał do wyboru religię lub etykę. W tym roku szkolnym udział w lekcji etyki zadeklarowało 28 proc. uczniów żoliborskich podstawówek i 5 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych.
Jak uczestnictwo w lekcjach religii wygląda w innych dzielnicach?
Poza Żoliborzem najmniej uczestników religii jest na Mokotowie (38.9 proc.) i na Woli (40,8 proc.) czy w Śródmieściu (41 proc.). Niewiele mniej niż połowa uczniów zadeklarowała chęć uczestnictwa w lekcjach religii na Pradze Północ (45 proc.), Ochocie (45,7 proc.), Bielanach (47,3 proc.), Pradze Południe (48,3 proc.) i Ursynowie (49,3 proc.).
Ponad większość uczęszczających na religię stanowią uczniowie w takich dzielnicach jak Włochy (53,9 proc.), Targówek (58,6 proc.), Ursus (59,7 proc.), Bemowo (59,6 proc.), Wilanów (61,9 proc.), Rembertów (75,9 proc.) i Wesoła (77,4 proc.).
W 2020 roku stołeczny ratusz przeznaczył na pensje nauczycieli lekcji religii 48 mln złotych.
Przeczytaj również: Religia w żoliborskich placówkach
Napisz komentarz
Komentarze