Mieszkańcy Żoliborza w edycji budżetu obywatelskiego do realizacji w 2021 roku wybrali projekt uwzględniający kompleksowe działania na rzecz unikalnego charakteru Sadów Żoliborskich. Kosztujący ponad 300 tys. złotych projekt zdobył poparcie ponad 2 tys., czyli najwięcej ze wszystkich wówczas dopuszczonych do głosowania. Projekt przewiduje m.in. specjalistyczną pielęgnację drzew rosnących w Sadach, a także sporządzenie strategii urządzenia parku. W środę zaprezentowano założenia strategii.
W Sadach 40 proc. drzew to okazy owocowe sadownicze
W środę podczas dzielnicowej Komisji Ochrony Środowiska przedstawiona została prezentacja dotycząca strategii urządzenia parku. Zgodnie z założeniami zaprezentowanymi w środę, w tym roku, a konkretnie na początku listopada w sadach ma pojawić się 40 nowych drzew. Zgodnie z wytycznymi strategii w Sadach ma odbyć się właściwa pielęgnacja drzew oraz wykonanie zielonej infrastruktury chroniącej faunę żyjącą w parku, czyli domki dla jeży i wieże lęgowe dla jerzyków. Strategia przewiduje również przesadzenie drzew liściastych ozdobnych. Strategia wstępnie przewiduje wstępnie działania tegoroczne oraz te najpilniejsze do wykonania w przyszłym roku i długoterminowe rozłożone na od 5 do 10 lat. W strategii opracowano zalecenia pielęgnacyjne dla każdego drzewa, ale w zakresie cięć, wycinania suchych gałęzi, bądź też obserwacji, jeżeli są jakieś patogeny, pasożyty czy grzyby.
Przeczytaj również: Jaka przyszłość czeka park Sady Żoliborskie?
Wskazano również odmiany jabłoni i grusz, które mogą być sadzone na terenie Sadów.
Samej strategii formalnie nie otrzymał jeszcze Urząd Dzielnicy, zaś zdaniem profesor SGGW Ewy Zaraś wymaga ona dużo pracy i uszczegółowienia, tak aby wiadome było, jak należy opiekować się drzewami w Sadach w kolejnych latach.