Dziś napiszę o budynku i terenie w świetnej lokalizacji, ale przede wszystkim o rzeźbach naokoło. Mowa o Centrum Olimpijskim w Warszawie na zielonym Żoliborzu. Dzieje się tu sporo w kontekście sportu, popularyzowania różnych dyscyplin, ale również pod względem estetycznym i wizualnym. To również idealny kierunek na spacery.
Pierwsze plany wybudowania Centrum Olimpijskiego powstały w latach 80. XX w. Już w latach 90. wskazano miejsce budowy, jednak dopiero w pierwszych latach XXI w. rozpoczęto budowę. Centrum otworzono w 2004 r. Wybór patrona jest trochę (jak dla mnie) niezrozumiały - Jan Paweł II, ale podobno lubił jeździć na nartach, więc może dlatego. Co mieści ten wyjątkowy, bardzo udany, nowoczesny budynek? Przede wszystkim, choć ma to dla zwiedzających najmniejsze znaczenie - Polski Komitet Olimpijski. Jest też Centrum Edukacji Olimpijskiej, Polska Fundacja Olimpijska, Klub Olimpijczyka oraz siedziba spółki związanej z organizacją EURO 2012 - PL.2012+. Działa tu również fitness klub.
Przeczytaj również: Las, który zachwyca – Felieton
Główną atrakcją turystyczną jest Muzeum Sportu i Turystyki. Ma długą tradycję, jest jedną z pierwszych placówek tego typu w Europie, zostało utworzone już w 1952 r. Początkowo mieściło się przy stadionie Skry na Ochocie. Znajduje się tu ogromna ilość około olimpijskich eksponatów (ponad 50 tysięcy) - puchary, medale, proporczyki, ale również stroje oraz sprzęt sportowy. Jest to fajna opcja dla dzieci, pokazująca dzieje sportu od starożytnej Grecji do współczesności. Mamy tu również przedstawione sylwetki wielu sławnych polskich sportowców. Są również sportowe pamiątki patrona Centrum - na przykład kajak, którym pływał po Mazurach.