To pierwsza inwestycja, która powstanie w trybie lex deweloper na Żoliborzu. Stołeczni radni pozytywnie rozpatrzyli wniosek dewelopera.
Za powstaniem budynku mieszkalnego przy ulicy Gdańskiej zagłosowało 35 radnych, 19 było przeciw a 4 wstrzymało się od głosu. To już drugie podejście dewelopera do wybudowania, w trybie specustawy mieszkaniowej, bloku przy ulicy Gdańskiej.
Wcześniej inwestor chciał wybudować pięciopiętrowy blok na sto mieszkań. Inwestycja została oprotestowana przez mieszkańców, a także nie zdobyła uznania wobec stołecznych radnych. – W ciągu ostatnich lat koncepcja przeszła liczne zmiany, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców oraz uwagi zgłaszane przez miejskich aktywistów – podkreśla cytowana w oficjalnym komunikacie Aleksandra Wołodźko, prezes firmy Greenfields.
Deweloper wcześniej zaskarżył decyzję radnych, a Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do jego wniosku stwierdzając, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, nie jest wiążącym aktem prawa miejscowego. W uzasadnieniu NSA stwierdził, że obok znajduje się budynek o podobnej skali, wobec czego planowana inwestycja nie odstaje od otoczenia. Obecnie na działce przy ul. Gdańskiej znajdują się pozostałości zdewastowanego budynku mieszkalnego, parking oraz obiekty usługowe w złym stanie technicznym.

Przeczytaj również: Wywiad z Arturem Chołdzyńskim. “Współczesny polski architekt na Żoliborzu powinien czuć się jak barbarzyńca w ogrodzie”
Nowy projekt inwestycji przy Gdańskiej
Spółka Greenfields zdecydowała jednak o stworzeniu nowego projektu zabudowy przy ulicy Gdańskiej. Jej autorem jest Artur Chołdzyński, który brał udział przy projektowaniu m.in. stacji metra Plac Wilsona. Nowy projekt to dwa budynki. Wyższy ma trzy piętra, a niższy i mniejszy ma dwa. Tworząc projekt nowej inwestycji architekt odniósł się do zabudowy Żoliborza sprzed dziesięcioleci, gdzie zabudowę wielorodzinną charakteryzują długie pierzeje i zróżnicowanie skali zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej. Elewacje budynków nawiążą do charakterystycznych dla Żoliborza długich pierzei budowanych wzdłuż ulic. Będą minimalistyczne, o ponadczasowej estetyce i wykonane z szarej cegły cementowej i tynku. W nowej koncepcji przewidziano nie 100, a łącznie 45 mieszkań – 38 w budynku A i 7 w budynku B.
Dzielnica nie chciała lex deweloper na Żoliborzu
Kilka tygodni temu żoliborscy radni negatywnie zaopiniowali inwestycję przy Gdańskiej. Radni nie mieli jednak obiekcji co do założeń architektonicznych czy urbanistycznych, ale sprzeciwili się do realizowania inwestycji w trybie lex deweloper na terenie Żoliborza. Innego zdania był radny Grzegorz Hlebowicz (PiS), który uważał, że każdy przypadek radni powinni rozpatrywać indywidualnie.