Budżet Obywatelski w Warszawie wkracza w kolejny etap. Opublikowano listę projektów, które zostały dopuszczone do głosowania. Na Żoliborzu odrzucono prawie połowę zgłoszonych pomysłów. Wśród nich znalazła się kontynuacja projektu z poprzedniej edycji zapewniającego pielęgnację drzew na Sadach Żoliborskich.
Wszystkie zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego projekty podlegały ocenie zgodnie z określonymi kryteriami. Pomysły, które spełniły założenia formalne, w kolejnym kroku przeanalizowano pod kątem oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji. Oceniana była zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, wskazana lokalizacja projektu i szacunkowy koszt realizacji projektu. Kluczowy jest również czas realizacji projektu. Dwa lata temu zmieniły się przepisy, wedle których Budżet Obywatelski jest obowiązkowy w miastach na prawach powiatu, a proces jest kontrolowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ponadto zgłoszone projekty muszą być zrealizowane w ciągu jednego roku budżetowego.
Zobacz też: Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German
Negatywna ocena dla pielęgnacji drzew na Sadach Żoliborskich
Oceny merytorycznej nie przeszedł również projekt będący kontynuacją zachowania unikalnego charakteru parku Sady Żoliborskie, czyli zwycięskiej inicjatywy z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Projekt przewiduje dalszą pielęgnację nasadzeń, które mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku oraz odtworzenie trawników, ochronę i leczenie kasztanowców zaatakowanych przez szkodniki, a także utrzymanie łąk kwietnych, pasiek, domków dla owadów i innych obiektów ujętych w poprzednim projekcie. Dodatkowo autorzy ujęli w swoim projekcie działania edukacyjno-integracyjne takie jak warsztaty na temat wykorzystania owoców na przetwory, zajęcia dla dzieci, wspólne wykonanie wiklinowych koszy na owocobrania i wygrodzeń łąk kwietnych.
Projekt oceniali urzędnicy z żoliborskiego magistratu. Wniosek został przez nich negatywnie oceniony, ponieważ, jak można przeczytać w uzasadnieniu: „realizacja projektu koliduje z realizowanymi przedsięwzięciami”, czyli projektem z zeszłego roku, polegającym na przeprowadzeniu pielęgnacji wszystkich drzew owocowych w parku. Według urzędników problematyczną częścią całego projektu jest ta, która dotyczy pielęgnacji drzew sadowniczych.
Jak czytamy w uzasadnieniu, usługi pielęgnacyjne drzew nie mogą być zrealizowane, bo nie można ich obecnie wycenić. Według urzędników należy najpierw ocenić kondycję, rodzaj i wiek oraz wymagania drzew, a dopiero później określić zakres specjalistycznych zabiegów, aby w ogóle je przeprowadzić.