Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:25
Reklama

Trzaskowski:"Zdecydowałem o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, których dotykają skutki epidemii." Jak miasto chce wesprzeć przedsiębiorców?

„Każdy ma mniej” – zgodnie przyznają przedsiębiorcy zastanawiając się czy przetrwają ten trudny okres. Wielkich nadziei nie pokładają również we wsparciu ze strony rządowej. Pomoc dla przedsiębiorców przygotowało miasto. Kto i kiedy będzie mógł z niej skorzystać? – W stolicy mamy zarejestrowanych ponad 430 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich to osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Właściciele małych i średnich firm, w działalność których koronawirus uderzył najbardziej, potrzebują naszej solidarności, wsparcia od mieszkańców, ale także pomocy od samorządu. Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, których dotykają skutki epidemii – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Stolica wprowadza pakiet pomocowy dla stołecznych przedsiębiorców. Najemcy miejskich lokali użytkowych oraz dzierżawcy miejskich terenów mogą liczyć na obniżkę czynszu. „Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do zakładu gospodarowania nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wydzierżawiającej z wnioskiem o obniżkę za dany okres” – informuje ratusz. Do tej pory wpłynęło 1029 wniosków. W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia.
„W przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy czynsz o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki. Dotyczy to również prowadzących ogródki gastronomiczne.” – czytamy w oficjalnym komunikacie ratusza. Możliwe są też ulgi w spłacie, jej odroczenie lub rozłożenie na raty całości lub części należności. „Wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości” – podkreślają urzędnicy. Lokale użytkowe znajdujące się w zasobach miejskich, to głownie sklepy, lokale gastronomiczne i usługowe, a także żłobki i przedszkola. W samej stolicy jest ich łącznie 8 600. - Blisko 100 z nich znajduje się w zarządzie żoliborskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Korzysta z nich ok 65 przedsiębiorców, 21 organizacji non-profit i 13 pracowni twórczych – poinformowała Donata Wancel, rzecznik prasowy żoliborskiego urzędu.

Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe

Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Warszawie, mogą liczyć na odroczenie płatności na okres 3 miesięcy lub rozłożenie na raty podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych. „Podatnik, aby uzyskać pomoc, powinien wystąpić z wnioskiem, który wraz z odpowiednimi załącznikami należy przesłać drogą elektroniczną na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu: /UMSTWarszawa/skrytka lub na adres e-mail: [email protected].” – wskazuje ratusz. Najemcy ogródków gastronomicznych mogą liczyć na pomoc przy rozwiązaniu umowy o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródka gastronomicznego i zwrot wniesionej opłaty. Wsparcia w tym zakresie udzielają Zarząd Dróg Miejskich lub urzędy dzielnic (dla dróg lokalnych). „Miasto stołeczne Warszawa jest właścicielem tylko niektórych nieruchomości, dlatego może wesprzeć jedynie najemców miejskich lokali użytkowych. Prezydent stolicy zwraca się więc z apelem do spółek Skarbu Państwa, innych podmiotów publicznych oraz do prywatnych właścicieli o rozważenie i podjęcie działań, które pozwoliłyby najemcom przetrwać kryzys. Wprowadzanie udogodnień i systemu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii, poprzez obniżanie czynszów, umożliwi im podtrzymanie biznesu, a pracownikom zachowanie miejsc pracy. Cały czas monitorujemy sytuację, związaną z epidemią oraz jej skutkami dla biznesu. Rozmawiamy z przedsiębiorcami, poszukujemy nowych sposobów wsparcia i planujemy kolejne kroki” – czytamy w komunikacie ratusza. Czytaj też: Restauratorzy boją się o swoją przyszłość. Koronawirus niszczy branżę

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ