Temat zieleni jest jednym z emocjonujących tematów w dzielnicy. W minionym roku atmosfera była gorąca przez remont Rydygiera i wycinkę w Parku Sady Żoliborskie. Jak miniony rok kształtuje się pod względem wycinek i nowych nasadzeń?
Urząd dzielnicy poinformował, że Wydział Ochrony Środowiska zasadził
w minionym roku 170 drzew. „O 35 drzew
wzbogacił się Park Kaskada, 13 nowych posadziliśmy przy Alei Wojska Polskiego,
14 przy ul. Przasnyskiej, a 9 w Parku Kępa Potocka.” – czytamy na stronie
internetowej Urzędu Dzielnicy Żoliborz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do wybranych treści. Jeśli chcesz zyskać dostęp do wszystkich artykułów, wykup prenumeratę.
Podano również gatunki nowych drzew, które znalazły się na Żoliborzu. Są to m.in. topole, klony, jesiony, lipy, głóg, robinie akacjowe, brzozy, platany, a także dąb szypułkowy. „Natomiast Park Kępa Potocka wzbogacił się o wierzbę płaczącą, śliwę wiśniową, olsze, a także platany, lipy oraz topole. Na żoliborskich skwerach (Wołyński, Kompanii AK Żniwiarz, Brukalskich oraz Newerlego) zasadziliśmy głóg dwuszyjkowy, kasztanowiec czerwony, klon srebrzysty i jawor, wiśnie piłkowane, jarząb szwedzki, klon polny.” – wyliczają urzędnicy. Na Żoliborzu zielenią zajmują się dwie jednostki. Jedna to Wydział Ochrony Środowiska, działający z ramienia żoliborskiego urzędu. Drugą jednostką jest Zarząd Zieleni Warszawskiej, który w minionym roku zasadził 153 szt. drzew.
Ile drzew poszło pod topór?
Na terenach administrowanych przez urząd dzielnicy w ubiegłym roku usunięto 167 sztuk drzew w 49 lokalizacjach. Najwięcej drzew wycięto w Parku Sady Żoliborskie. Wówczas pod topór poszło 36 sztuk z 41 ujętych w decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego. Co z pozostałymi drzewami? Obecnie zostały przycięte tak, by nie zagrażały przechodniom. Inspektorzy z Wydziału Ochrony Środowiska z żoliborskiego urzędu będą sprawdzać ich stan wiosną tego roku. Nasadzenia w tym miejscu planowane są w tym roku.
W parku ma znaleźć się minimum 43 szt. nowych drzew. – Przygotowujemy obecnie pogłębione konsultacje, w ramach których uzyskamy odpowiedź na pytanie jakie drzewa mają tam rosnąć. Zależy nam na tym, żeby gównie wypowiadali się mieszkańcy z najbliższej okolicy. Chcę jak najszybciej uruchomić cały proces, żebyśmy, znając opinię mieszkańców, mogli wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego o zgodę na takie nasadzenia, jakie wybiorą żoliborzanie – mówił w grudniowej rozmowie z Gazetą Żoliborza Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza, w trakcie której zdradził również, że urzędnicy są na etapie przygotowania programu związanego z wymianą zieleni.
Remont Rydygiera oznaczał usunięcie przez Wydział Infrastruktury Dzielnicy Żoliborz 36 drzew z 43 ujętych w decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego. Z uwagi na dobry stan 7 szt. zachowano, a dwa drzewa przesadzono na plac zabaw przy przedszkolu nr 433. Zieleń uzupełniona będzie w tym roku, kiedy zakończy się remont Rydygiera. Planowane nasadzenia to 35 sztuk. Szpaler drzew ma tworzyć 24 szt. Platana klonolistnego Pyramidalis i 11 szt. Platana klonolistnego. Obwód pnia sadzonek wyniesie około 20 cm, zaś ich wysokość około 5 metrów. Prócz drzew planowane jest nasadzenie ponad 4 tys. krzewów.
Trudny rok przed dzielnicowym ogrodnikiem
Na terenach zarządzanych przez Zarząd Zieleni Warszawskiej,
z ramienia której zielenią na Żoliborzu zajmuje się inspektor Tomasz Niewczas,
wycięto 46 drzew. Jedną z lokalizacji, w której rozpoczęto wymianę drzewostanu
to ulica Mickiewicza. Jesienią ubiegłego roku wycięto tam 80-letnie jesiony,
które pochyliły się w kierunku jezdni. Do ich złego stanu przyczyniło się
uszkodzenie korzeni podczas prac prowadzonych przez drogowców polegających na
wymianie krawężników i trotuarów.
Przyszły rok dla dzielnicowego ogrodnika zapowiada się równie pracowicie. W złym stanie jest dwie trzecie drzew wzdłuż ulicy Mickiewicza. Ponadto w rozmowie z Radiem Żoliborz, Tomasz Niewczas zapowiedział największą wycinkę w historii dzielnicy. Prowadzona będzie prawdopodobnie w pierwszym kwartale tego roku w alei Wojska Polskiego. – Temat drzew w alei, dla mnie jako inspektora zajmującego się zielenią na Żoliborzu, to najtrudniejsze wyzwanie. Tak naprawdę, kiedy wieje wiatr powinna być zamykana, ale ciężko sobie to wyobrazić w mieście. Drzewa, które tam rosną są w bardzo złym stanie – tłumaczył w Radiu Żoliborz Tomasz Niewczas. – W alei Wojska Polskiego od wielu lat prowadzone są nasadzenia kompensacyjne. Ostatecznie w pasach zewnętrznych będą sadzone klony kuliste, a w wewnętrznych platany – dodaje.