fbpx
Żoliborzanka roku 2021
KANDYDATKI

Aleksandra Cieślak

Współzałożycielka Kolektywu Aurora i inicjatorka słynnych na całą Polskę działań w Szklanym Domu. Dzięki serdecznej współpracy z Sąsiadami (również tymi z sąsiednich ulic i dzielnic) i otwartości zaproszonych Artystek i Artystów, i ogromnemu wsparciu Strajku Kobiet, udało jej się zrealizować w Szklanym Domu pokojowe protesty "Dziady na Mickiewicza" (Koncepcja: Aleksandra Cieślak, reż, Oskar Sadowski) "Manifestę" (koncepcja i reżyseria Zofia Krawiec i Oskar Sadowski), koncert 13 grudnia 2021 "Pokój na Mickiewicza", spektakl "Królowa Śniegu" (reż. Jolanta Sikorska i Kolektyw Aurora) i koncert "1-2-3 Pan Dymińska patrzy" we współpracy z Julią Umedą - Zasacką (Pandymińska) i Bartkiem Kozłowskim (Miasto Jest Nasze). Te wydarzenia pozwoliły jej doświadczyć prawdziwej solidarności (w tym tej sąsiedzkiej), za co jest ogromnie wdzięczna. Aktualnie wraz z kolektywem kończy pracę nad materiałem na płytę pt. DOM. Razem z zaprzyjaźnionymi Artystkami i Artystami z Żoliborza tworzy nieformalną grupę ŻArt, która nieregularnie gości w Havanie z wystawami i stoiskiem ze sztuką.

Danuta Kuroń

Wychowana na żoliborskim WSM działaczka społeczna, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych uczestniczka opozycji demokratycznej, działaczka związkowa, organizatorka struktur podziemnej Solidarności. Po 89 roku organizowała "Żoliborskie SOS" i pracowała jako redaktorka w dziale terenowym Gazety Wyborczej. Prezeska Zarządu Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, członkini komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Żoliborzan, organizatorka żoliborskich rytuałów (Toast za wolność Rzeczpospolitej pod oknem Jacka Kuronia, Dziady żoliborskie), działaczka na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, aktywistka Strajku Kobiet i Grupy Granica, od sierpnia tego roku zaangażowana w pomoc uchodźcom, walczy by prawa człowieka dotyczyły wszystkich ludzi, niezależnie od tego jaki mają kolor skóry i paszport.

Dorota Łoboda

Od lat niestrudzenie walczy o dobrą edukację, a swoją działalność społeczną rozpoczęła jako przewodnicząca rady rodziców w Szkole Podstawowej nr 267. Jest radną z okręgu Żoliborz, Bielany i przewodniczącą Komisji Edukacji w Radzie m.st. Warszawy. Żoliborska oświata nie ma przed nią tajemnic. Zawsze pomaga rodzicom, którzy zwracają się do niej z problemami dotyczącymi szkoły czy przedszkola, dużo czasu poświęca także na kontakt z żoliborskimi uczennicami i uczniami. Zabiegała o jak najszybsze powołanie szkoły przy ulicy Anny German. Ostatnio ciśnie szkoły w sprawie różowych skrzyneczek z bezpłatnymi artkułami higienicznymi dla dziewczyn. W czasie pandemii w ramach „Widzialnej ręki” jako wolontariuszka woziła codziennie obiady potrzebującym osobom i współorganizowała zbiórkę świątecznych prezentów dla dzieci. Angażuje się w ochronę parku Sady Żoliborskie, pomaga czeczeńskim i afgańskim rodzinom uchodźczym. W ramach Strajku Kobiet, aktywnie wspiera walkę o prawa kobiet. Jest niezawodną sojuszniczką osób LGBT+, patronowała Dyplomom Równości dla szkół przyjaznych tym osobom. Jako radna nikomu nie odmawia pomocy.

Barbara Szydelska

Artysta plastyk, scenograf, propagatorka sztuki dziecięcej, organizatorka warsztatów i wystaw, inicjatorka życia kulturalnego na Żoliborzu. Założycielka Fundacji Dziecko i Sztuka, inicjatorka Muzeum Sztuki Dziecka w Warszawie. Od lat 60-tych XX wieku zaangażowana w prowadzenie pracowni plastycznej na Żoliborzu oraz edukację plastyczną kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży Żoliborzan. Od wielu lat wpiera rozwój sztuki, spod jej "pędzla" wyszło wielu artystów.

Jolanta Zjawińska

Czerwony płomień Żoliborza. Lokalna działaczka i aktywistka, z sukcesami działająca w wielu lokalnych stowarzyszeniach – Stowarzyszeniu Żoliborzan, Marii Kazimiery i Towarzystwie Przyjaciół Warszawy, Oddział Żoliborz-Bielany. Skuteczna radna dzielnicy Żoliborz, wiele jej interpelacji doczekało się realizacji. Jedna z inicjatorek remontu ul. Śmiałej, współodpowiedzialna za powstanie Żoliborskiego Domu Kultury. Zawsze gotowa do służby mieszkańcom. Niesienie pomocy było również częścią jej misji zawodowej jako nauczycielki i pedagożki. Jeśli potrzebne są podpisy pod ważnym projektem obywatelskim Jola pierwsza rozpoczyna ich zbieranie. Jeździ na rowerze o każdej porze roku, zaraża pozytywną energią i chęcią do działania na rzecz naszej dzielnicy. Lubi ludzi – uwielbia rozmawiać z żoliborskimi przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi i nieznajomymi, którzy dzielą się z nią swoimi kłopotami, zwracają się o pomoc. Lubi także wspólnotowe świętowanie sukcesów, organizuje żoliborskie toasty w parku Żeromskiego – za wolność, za nowy dom kultury.

GŁOSOWANIE

Dziękujemy za udział w plebiscycie. Głosowanie zostało zakończone.

 

AKTUALNOŚCI

Żoliborzanką Roku 2021 została Dorota Łoboda 

O PLEBISCYCIE

Celem plebiscytu jest podkreślenie i wyeksponowanie działalności kobiet w naszej dzielnicy oraz zachęcenie innych kobiet do aktywności. Pragniemy pokazać aktywnym kobietom z Żoliborza, że ich działania są przez mieszkańców cenione i pożądane a ich działalność społeczna czy biznesowa bardzo potrzebna. Żoliborzanka Roku 2021 to osoba tolerancyjna, szanująca prawa innych ludzi, aktywna, wyróżniającą się w swojej dziedzinie.

Spośród wszystkich zgłoszonych przez czytelników Gazety Żoliborza kobiet, kapituła wybierze 5, których działania społeczne czy zawodowe wyróżniają się w dzielnicy. 

Spośród 5 wskazanych przez kapitułę kobiet nasi czytelnicy wybiorą tę jedną, która zostanie Żoliborzanką Roku 2021.

KAPITUŁA

Grzegorz Damięcki

aktor filmowy, serialowy i teatralny

Agnieszka Żądło

dziennikarka Tygodnika Newsweek

Olga Łasak

artystka sceny kabaretowej, członkini Kabaretu Czesuaf

Stanisław Trzcinski

ekspert i promotor muzyczny

Justyna Glusman

dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w mieście stołecznym Warszawa

Mateusz Durlik

lokalny aktywista, wydawca portalu gazetazoliborza.pl i bielany.info

Katarzyna Jaroszyńska

prezenterka i reporterka TVN Grupa Discovery

Konrad Smoczny

lokalny aktywista, radny dzielnicy Żoliborz z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze

KALENDARIUM
PYTANIA I ODPOWIEDZI

Do plebiscytu na Żoliborzankę Roku 2021 kandydatki zgłosić może każdy.

Żoliborzanką Roku 2021 może zostać każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia i spełnia co najmniej jedno kryterium:

  • DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W DZIELNICY
  • DZIAŁANIA CHARYTATYWNE NA RZECZ MIESZKAŃCÓW DZIELNICY
  • DZIAŁANIA EDUKACYJNE NA RZECZ MIESZKAŃCÓW DZIELNICY
  • DZIAŁANIA POWODUJĄCE WIĘKSZĄ ROZPOZNAWALNOŚĆ DZIELNICY
  • DZIAŁANIA BIZNESOWE W DZIELNICY, DZIĘKI KTÓRYM NASZA DZIELNICA ZYSKUJE NA POPULARNOŚCI
  • DZIAŁANIE NA RZECZ SPORTU
  • DZIAŁANIE NA RZECZ KULTURY
Zgłoszenia kandydatek przyjmujemy od 22.11 do 30.11. Kandydatkę zgłosić można
elektronicznie za pomocą formularza znajdującego się na stronie: https://gazetazoliborza.pl/zoliborzanka-roku-2021-formularz-zgloszeniowy/

Głosować może każdy, kto ukończył 18 rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo.

Głosujący podaje swoje imię i nazwisko oraz e-mail lub telefon. Podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu. Jedna osoba może zagłosować tylko raz.

Głosowanie trwa od 08.12 do 19.12 do godz. 23:59.

Głosować można:
– elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie:  https://gazetazoliborza.pl/zoliborzanka-roku-2021/

W sekcji “Głosowanie”

Wyniki głosowania ogłosimy 21 grudnia 2021 r. – poinformujemy o nich na stronie internetowej: https://gazetazoliborza.pl/zoliborzanka-roku-2021/, a także w naszych mediach społecznościowych







Partnerem prawnym plebiscytu jest kancelaria: