Nad Wisłę Rowerem - Dawne rzeki Warszawy

Gdyby nie Wisła, Warszawa nie powstałaby w miejscu, w którym się znajduje i prawdopodobnie nie uzyskała statusu stolicy. Jednak wielka rzeka nie była tu sama - w pobliżu woda zebrana w różnych akwenach kształtowała zarówno krajobraz naturalny, jak i proces powstawania miasta. Szczególnie ważne były istniejące niegdyś mniejsze (choć wcale nie małe) rzeki. Ich mniej lub bardziej rwące nurty były wykorzystywane na różne sposoby: jako fosy fortyfikacji i rezydencji, źródło wody pitnej, czy obiekty wzdłuż których wytyczano drogi. Dziś po większości mniejszych cieków Warszawy zostały wyschnięte wąwozy utwardzone asfaltem. Dlatego, chcąc zorganizować spływ w dół rzek, musimy posłużyć się rowerami. I to nawet nie wodnymi.
Spotkamy się u jednego z ujść rzeki Sadurki w pobliżu portu Czerniakowskiego. Stamtąd obok kanału Piaseczyńskiego wjedziemy na Skarpę Warszawską do ul. Żurawiej i zjedziemy wąwozem nie-rzeki Żurawki ku wsi Solec. Bulwarami Wiślanymi dotrzemy do źródeł uniwersyteckich, a ul. Karową i Krakowskim Przedmieściem do eks-Kamionki i eks-Dunaju. Pojedziemy w górę dawnej Bełczącej i w dół Rudawki, rzek, które pozostawiły po sobie przyrodnicze perełki, ale które też potrafią dać ludziom nauczkę, że betonowanie rzek i „wpuszczanie ich w kanał” miewa zgubne skutki.
Meta naszej wycieczki to resztki rzeki Drny w parku Fosa, gdzie społecznicy i przyrodnicy starają się sprawić, by Drna na nowo napełniła się wodą i utrzymała przy życiu okalający ją park Fosa. Będzie dużo o mikroretencji, „zadziczaniu” wybranych terenów miejskich i super-eko-traszkowatości. Nie możecie tego przegapić!
Start: Dzielnica Wisła, na dole, wśród nowych pawilonów,
Meta: park Fosa na Żoliborzu.
Przejazd trwa około 3 godzin i ma długość 20-25 km. Trasa wiedzie po infrastrukturze rowerowej, po szlakach turystycznych i po drogach z niewielkim ruchem. Trudność średnia, tempo rekreacyjne.
Zapewniamy:
- ubezpieczenie NNW
- świetną atmosferę
- solidną dawkę ciekawych informacji przyrodniczych
- interesującą trasę przez nieoczywiste miejsca w Warszawie
- opiekę licencjonowanych przewodników
- podstawowe wsparcie techniczne
Co zabrać:
- coś do picia i przekąszenia (polecamy #warszawskakranówka + banan / jabłko / batonik
- okulary przeciwsłoneczne (ochrona przed owadami, gałązkami, kurzem…)
- nakrycie głowy (może być czapka, kapelusz, chusta lub kask)
- preparat na komary, meszki, kleszcze
- zapasową dętkę
- oświetlenie (lampki)