Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 00:02

Żoliborzanka Roku 2023. Zagłosuj już dzisiaj.

Głosowanie trwa w terminie: 15.02.2024 00:01 – 15.03.2024 23:59
Żoliborzanka Roku 2023. Zagłosuj już dzisiaj.
Kandydatki na Żoliborzankę Roku
Głosuj regularnie na swoja kandydatkę i wygraj podwójne wejściówki na Galę Żoliborzanki Roku, która odbędzie się restauracji Moonsfera

Propozycje w plebiscycie

Anna Bruszewska
  • Anna Bruszewska

    Jej „kocia przygoda” rozpoczęła się w 2014 roku.

    Pewnego wiosennego dnia, w pobliżu Centrali ZUS przy ulicy Szamockiej, spotkała na swojej drodze dwa koty. Postanowiła je regularnie odwiedzać i dokarmiać. Wkrótce okazało się, że to dwie kotki. Jedna z nich została mamą i kocia rodzina wyraźnie się powiększyła. Druga została na ulicy, gdyż przez 1,5 roku nie dawała się złapać. W tym czasie kilka razy urodziła, a Ania łapała maluchy i szukałam im domów. Jednego malucha przygarnęła - Balbinka mieszka ze nią od blisko 10 lat.
    Kolejnego kota, którego ma u siebie w domu, przywiozła z Radomia - "małą bidę prosto z ulicy". Zaczęła interesować się kotami, dużo czytała o ich dokarmianiu, kwestiach związanych z kastracją i ich codziennym życiu na wolności. Z czasem poznała Natalię z fundacji Koty z Grochowa. to ona nauczyła Anię łapać koty, opowiadała o kastracjach, chorobach, o tak smutnej kociej bezdomności…
    Z czasem kupiła pierwszą klatkę-łapkę i rozpoczęła prawdziwą przygodę z łapaniem. Przez prawie dwa lata udało jej się wyłapać w okolicy siedziby Centrali ZUS ponad 26 kotów, z czego większość poszła do adopcji. Zostały te najbardziej dzikie, które żyją na wolności, i które dokarmia do dzisiaj. Obecnie dodatkowo opiekuje się kotami z ulicy Krasińskiego, z terenu Instytutu Chemii na ulicy Rydygiera oraz z Dębe, dokąd jeździ raz w tygodniu.

    Niezwykłą wagę przykłada do działań, które mają na celu ograniczanie bezdomności kotów, przede wszystkim do sterylizacji kotów bezdomnych. Mimo wsparcia ze strony władz miasta, większość zabiegów finansuje z funduszy własnych oraz zebranych od życzliwych osób z Żoliborza.
    Stawia też na edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, bo wie jak jest to ważne, choć niestety sporo osób jest jej nieprzychylnych.

Anna Faderewska - Kuszaj
  • Anna Faderewska - Kuszaj

    mieszka na Żoliborzu od 2008 r. Z wykształcenia jest muzykiem i nauczycielem. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest żoną i matką dwóch córek. Pracuje w szkole muzycznej I st. Dla dzieci niewidomych w Laskach oraz Fundacji Edukacji Nowoczesnej. Jest osobą z niepełnosprawnością wzroku prowadzi warsztat edukacyjny propagując wiedzę dotyczącą tej niepełnosprawności. Aktywnie działa w mediach społecznościowych angażując się w grupach na rzecz dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu. Ceni sobie uważność na drugiego człowieka i pomaga innym jak potrafi. Anna jest autorką bloga Serce Zuzy, gdzie opisuje zmagania swojej córki z chorobą, prowadzi go 13 lat za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Zrezygnowała z muzycznej kariery na rzecz walki o Jej zdrowie i życie. Mimo braku wzroku i trudnych kolei życiowych nie poddaje się i dąży do osiągania kolejnych sukcesów oraz spełniania swoich pragnień.

Anna Anusza Gawor
  • Anna Anusza Gawor

    Przez ostatnie lata jej działalność na Żoliborzu oparta była głównie na otwartości i ciekawości. Umożliwiło jej to wejście w środowisko zupełnie nietuzinkowe, przeciągnięcie bardzo różne osoby i stworzenie swoistej mozaiki. Cieszyło ją, że w Miejscu Aktywności Lokalnej, w którym pracowała, tworzą się prawdziwe więzi ponad podziałami, realne spotkania osób, które różniły: wiek, zainteresowania, czy poglądy. Wspólnie z nimi tworzyła przestrzeń pełną gościnności, empatii i otwartości - ich miejsce na Żoliborzu, prawdziwą społeczność.
    Każde działanie, to zasługa i sukces wielu osób. Było ich bardzo wiele, kilkoma z nich Ania chce się pochwalić:
    - wspieraliśmy osoby potrzebujące: w pandemii współpracowaliśmy z Widzialną ręką i Seniorem w koronie, nadal tworzymy „Paczki mocy” dla rodzin potrzebujących wsparcia, po wybuchu wojny w Ukrainie, zaangażowaliśmy się pomoc uchodźcom – zbiórki i tysiące powitalnych posiłków (przede wszystkim kanapek), wsparcie zwierząt w schroniskach (dzięki Pace dla psiaka), zbiórki książek i materiałów szkolnych. Dzięki współpracy z grupą Zupa na Granicę zaangażowaliśmy się także w pomoc na granicy polsko-białoruskiej.
    – stworzyliśmy międzypokoleniowy festiwal Sodowy, łączący nowoczesną sztukę (także sztukę nowych mediów) z MALową codziennością.
    – działaliśmy dla klimatu: zorganizowaliśmy festiwal Wodniczka, uczestniczyliśmy w akcjach czyszczenia Wisły (czysty brzeg) i spotykaliśmy się z ekspertami proklimatycznymi.
    – tworzyliśmy międzykulturowe spotkania Polish Cafe, podczas których pomagaliśmy osobom, chcącym nauczyć się języka polskiego w codziennych konwersacjach.
    – zorganizowaliśmy kilkanaście wystaw i koncertów, niezliczoną ilość prelekcji, spotkań i warsztatów.

    To wszystko robiła wspólnie, jako społeczność. Miałam zaszczyt i przyjemność koordynować działania oraz angażować osoby do tej niezwykłej, międzyludzkiej wymiany.

Iga Włodkowska
  • Iga Włodkowska

    Od 10 lat mieszkanka Żoliborza. Walczy o inicjatywę poprawy diagnostyki i leczenia endometriozy jako ambasadorka Fundacji Pokonać Endometriozę w Warszawie. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej.

    Organizatorka #1 Endogadanek, a 23-24.04 "Endo - dialogu" w Centrum Olimpijskim. Apeluje o uwzględnienie potrzeb kobiet z endometriozą, kładąc nacisk na aspekty leczenia, potencjał ekonomiczny oraz konieczność przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, zarówno lokalnie, w mediach, czy sejmowej debacie "Dlaczego warto wspierać kobiety". Sama zmaga się z endometriozą zagrażających życiu, lubi spacery ulicami Żoliborza, które były wytchnieniem i inspiracją modernistycznych form.

    Zawodowo artystka wizualna poruszająca kwestie społeczne, autorka książki "Wenojeno", filmu animowanego "Ość". Twórczyni marki ViTi i projektantka systemów mocowań, które są głosem kobiety w świecie techniki, manifestem przeciwko produktom szybko psującym się i nadmiarem zanieczyszczającym planetę, oraz symbolem siły i determinacji w walce z chorobą.

    Wielokrotnie nagradzana na świecie m.in dwukrotnie na największym konkursie wzornictwa A'Design Award & Competition i w 2023 r. na German Innovation Award. Udział w wystawie MOOD Museum of Design w Como we Włoszech. Aktualnie w ścisłej światowej czołówce projektantów sprzętu wideo