W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- rankingu barometru
- opublikowanych wnioskach i wynikach
Szczęśliwa dzielnica
Według najnowszej aktualizacji Barometru Warszawskiego najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy Włochów i Wesołej, a na pierwszym miejscu znalazły się Bielany. 21% mieszkańców jest „raczej zadowolonych z życia” i aż 74% jest „bardzo zadowolonych”.
Zadowolenie z życia w Warszawie i dzielnicy
Zdecydowana większość mieszkańców Warszawy jest zadowolona z życia w mieście oraz w swojej dzielnicy. Najbardziej zadowoleni z życia w Warszawie są mieszkańcy
dzielnic Włochy, Wesoła oraz Wawer. Najbardziej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy są mieszkańcy Włoch i Bielan.
Jak warszawiacy oceniają różne aspekty funkcjonowania miasta?
Warszawiacy najwyżej oceniają bezpieczeństwo w mieście oraz funkcjonowanie komunikacji miejskiej, a następnie ofertę kulturalną oraz porządek i czystość w mieście.
Najgorzej oceniana jest dostępność miejsc parkingowych i łatwość poruszania się po mieście samochodem.
Władze miasta
74% mieszkańców pozytywnie ocenia działania władz Warszawy. Działania Prezydent Warszawy Rafała Trzaskowskiego pozytywnie ocenia 67% warszawiaków.
Zaufanie do władz miasta ma 60% warszawiaków, taki sam odsetek mieszkańców ma zaufanie do władz dzielnicy.
Transport i mobilność w Warszawie
Podobnie jak w poprzednich latach około 2/3 mieszkańców Warszawy przynajmniej raz w tygodniu korzysta z komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra).
Korzystanie z autobusu linii nocnej oraz z parkingu w systemie „Parkuj i Jedź” (P&R) przynajmniej raz w tygodniu deklaruje 2% warszawiaków.
Z pociągów SKM, WKD czy Kolei Mazowieckich przynajmniej raz w tygodniu korzysta 5% mieszkańców, a kolejne 12% od czasu do czasu, ale rzadziej niż raz w tygodniu.
18% warszawiaków deklaruje, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy przynajmniej raz w tygodniu korzystało z roweru prywatnego, a 4% z roweru publicznego Veturilo.
Co czwarty mieszkaniec Warszawy codziennie lub prawie codziennie korzysta z samochodu jako kierowca, a co dziesiąty jako pasażer.
Osoby podróżujące do pracy / szkoły / na uczelnię samochodem stanowią 1/3 wszystkich mieszkańców, co druga osoba korzysta w tym celu z komunikacji miejskiej, a co
siódma chodzi pieszo.
Czas dotarcia do pracy / uczelni / szkoły zajmuje mieszkańcom Warszawy zazwyczaj od 16 do 45 minut (73% badanych).
Komunikacja miejska
Dla warszawiaków ważne są właściwie wszystkie aspekty komunikacji miejskiej. Mieszkańcy najmniej zadowoleni są z cen biletów, liczby pasażerów w pojeździe oraz punktualności – pozytywnie ocenia je odpowiednio 60%, 62% i 67% warszawiaków.
Jednocześnie są to aspekty, co do których występują największe różnice między ważnością a oceną.
Najlepiej oceniana jest jakość taboru oraz informacja i oznaczenia – 82% mieszkańców ocenia te aspekty bardzo dobrze lub raczej dobrze.
Historia i zabytki
Wiedza o przeszłości Warszawy jest ważna dla zdecydowanej większości mieszkańców, przy czym częściej jest raczej ważna (49%) niż bardzo ważna (29%). Wiedzę tę
warszawiacy najczęściej zdobywają w szkole i poprzez kontakt z instytucjami kultury (np. muzeami).
42% mieszkańców w ciągu ostatnich 3 lat brało udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego (oficjalnych lub nieoficjalnych).
Prawie 3/4 warszawiaków słyszało o zaduszkowej kweście na Cmentarzu Powązkowskim na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, a 37% z nich deklaruje, że w
ostatnich 3 latach przekazało datek w ramach tej kwesty
Dzielnica zamykająca ranking
Najgorzej w statystykach zadowolenia wypadły Białołęka oraz Praga Północ. 50% „raczej zadowolonych” i tylko 21% jej mieszkańców jest „bardzo zadowolonych”.
Napisz komentarz
Komentarze