W sierpniu zeszłego roku na zlecenie Zarządu Zieleni Warszawy prowadzono renaturyzację zbiorników na Gliniankach Włościańskich. Prace były realizowane w ramach programu „Szuwar Warszawski”.
„Celem projektu jest poprawa warunków życia ptaków, płazów i innych zanikających gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy. Działania podejmowane w ramach projektu to m.in przywrócenie naturalnego stanu zbiorników w 5 dzielnicach, usuwanie gatunków inwazyjnych czy montaż platform lęgowych na wodzie” – informował nas rok temu Adam Przegaliński z Zarządu Zieleni Warszawskiej. Wówczas w artykule "Śnięte ryby w stawie przy Włościańskiej" opisywaliśmy przypadek śniętych ryb w trakcie prowadzonych prac.
Temat zbiorników na Gliniankach Włościańskich wraca po roku. Tym razem czytelnicy alarmowali o ich wysychaniu. Sprawą zainteresowali się również żoliborscy radni, którzy w tej sprawie spotkali się na posiedzeniu dzielnicowej Komisji Ochrony Środowiska.
Kwestię wysychania zbiornika poruszyła Jolanta Zjawińska, radna dzielnicy z ramienia KO. Jak opisuje, w kwietniu i maju zbiornik wysechł, co w przeszłości jak relacjonowali mieszkańcy nie zdarzało się, bo woda była dolewana.
Kto odpowiadał za wyschnięcie Glinianek?
Jak wynika z korespondencji pomiędzy dzielnicą a Zarządem Zielni Warszawy, wynika, że to właśnie ZZW zobowiązało się do zapewnienia wody w zbiorniku. Z przedstawionych w czasie komisji dokumentów wynika, że ostatni raz, wodę dolewano we wrześniu 2022 roku. Dlaczego w tym roku tego nie zrobiono? Jak się okazuje ZZW nie ma podpisanej umowy z MPWiK.
Według radnej Joanny Tucholskiej z KO, ZZW powinno wcześniej zadbać o umowę, a podobne działania jakim było przeprowadzenie renaturyzacji w przyszłości powinny być konsultowane z mieszkańcami.
Umowa między dzielnicą a ZZW obowiązuje do 2028 roku. Zarząd Zieleni zadeklarował coroczny monitoring stanu zbiornika wodnego. Zobowiązał się również do dbałości o wszystkie drzewa na tym terenie.
Przeczytaj również: Stawy na Żoliborzu i Bielanach obrosną szuwarami
Cała akcja renaturyzacji zbiorników i cieków wodnych ma na celu przywrócenie zbliżonego do naturalnego charakteru siedlisk, których przekształcanie przez człowieka niestety doprowadziło w przeszłości do utraty różnorodności biologicznej.
Napisz komentarz
Komentarze