Rada Dzielnicy Żoliborz zwróciła się do warszawskiego ratusza z prośbą o dofinansowanie prac konserwatorskich na terenie zabytkowych pozostałości Pałacyku Królowej Marii Kazimiery Sobieskiej.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- jakie prace planowane są na terenie zabytku,
- co przyniesie renowacja pałacu.
Pałacyk Królowej Marii Kazimiery Sobieskiej – Klejnot Historii na Żoliborzu
Na malowniczym Żoliborzu ukryty jest mały, ale niezwykle znaczący skarb historyczny – Pałacyk Królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. To zabytkowe miejsce stanowi pamiątkę po prominentnej postaci polskiej historii i odgrywa ważną rolę w kulturowym dziedzictwie dzielnicy.
Pałacyk znajduje się przy ulicy Gdańskiej 6 na terenie parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Wzniesiony w XVII wieku, był pierwotnie jednym z elementów ogromnej rezydencji Króla Jana III Sobieskiego, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych władców w historii Polski. Maria Kazimiera, królowa Polski, była żoną Jana III Sobieskiego i właścicielką tego okazałego pałacu. W tym budynku, w roku 1693, doszło do historycznego spotkania króla Jana III Sobieskiego z posłem austriackim Wilczkiem, któremu król przyrzekł udział Polski w wyprawie na Turków pod Wiedeń.
Nowa przyszłość
W dniu 14 czerwca br. Rada Dzielnicy Żoliborz podjęła stanowisko w sprawie przywrócenia miejscu jego rangi. Żoliborscy urzędnicy wystosowali wspólny apel, aby uwzględnić w najbliższych uchwałach dotacyjnych finansowanie prac konserwatorskich pozostałości pałacyku znajdujących się w kościele. Pałacyk, będący częścią kościoła, stanowi bowiem bezcenny element historii i kultury tego miejsca. Jego odrestaurowanie pozwoli na zachowanie oryginalnej architektury i ducha przeszłości.
Apel Rady Dzielnicy Żoliborz to jednakże nie tylko kwestia finansowania prac konserwatorskich, ale także promocji oraz udostępnienia miejsca turystom. Ważnym aspektem inicjatywy jest ustalenie z proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie form promocji i możliwości udostępnienia zwiedzającym zabytkowych podziemi oraz portali w ścianach gmachu kościoła. Innym działaniem, przewidzianym przez urzędników, jest doprowadzenie do ustawienia na Marymoncie tablic Miejskiego Systemu Informacji, które wskażą lokalizację reliktów Pałacyku Królowej Marysieńki. Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tej historycznej rezydencji.
Żoliborzanie nie ograniczają się jednakże jedynie do działań w obrębie swojego terytorium. W apelu zaapelowano także do Dyrekcji Muzeum Warszawy oraz Dyrekcji Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie o rozważenie możliwości podjęcia współpracy z władzami Żoliborza oraz kustoszem miejsca - proboszczem parafii w zakresie wyeksponowania obiektu związanego z jednym z najbardziej znanych polskich monarchów.
Napisz komentarz
Komentarze