Ruszył innowacyjny projekt na Żoliborzu, mający na celu zapewnienie pierwszej pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Każdy kto się zgłosi będzie miał szansę skorzystać z indywidualnych konsultacji, warsztatów grupowych oraz wykładów dla uczniów i rodziców.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym co oferuje projekt,
- kto może wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach i warsztatach,
- jak sie zapisać,
- dlaczego realizacja projektu jest ważna.
Ruszyły zapisy na zajęcia grupowe i indywidualne konsultacje z psychoterapeutą w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2023 „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży”. Inicjatywa skierowana jest do uczniów żoliborskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich rodziców i opiekunów. Projekt ma na celu udzielenie wsparcia dzieciom i młodzieży, którzy doświadczają trudnych sytuacji życiowych, depresji lub kryzysów.
Autorzy projektu uzasadniają, że sytuacja dzieci i młodzieży jest alarmująca, a dostępność bezpłatnej pomocy psychologicznej jest ograniczona. Projekt ma za zadanie towarzyszyć uczniom w ich zmaganiach oraz dostarczyć im ulgi. W ramach wsparcia psychologicznego oferowanego przez projekt, dzieci i młodzież będą miały możliwość nauki radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi oraz różnymi emocjami. Rodzice zaś zostaną przeszkoleni w zakresie wspierania swoich dzieci w trudnych momentach, a także wzmocnione w dziedzinie komunikacji i umiejętności społecznych w rodzinie.
W ramach projektu przewidziano 500 indywidualnych spotkań konsultacyjnych trwających po 50 minut każde. Dodatkowo, odbędą się grupowe spotkania edukacyjno-rozwojowe, podzielone na 4 grupy, złożone z 10 spotkań każda. Czas trwania warsztatów grupowych wynosić będzie 2 godziny dydaktyczne, z uwzględnieniem 1 przerwy. W grupach weźmie udział od 5 do maksymalnie 12 osób.
Jak komunikować się z dzieckiem w kryzysie? Wykłady również dla młodzieży
W ramach projektu planowane jest również przeprowadzenie 10 wykładów, które skierowane będą zarówno do rodziców, jak i uczniów. Wykłady dla młodzieży dotyczyć będą różnych tematów, takich jak: stres, wzmacnianie poczucia wartości, rozpoznawanie i reagowanie na kryzys psychiczny oraz depresję, nadużywanie internetu oraz wsparcie rówieśnicze w trudnych momentach. Natomiast wykłady dla rodziców i opiekunów będą dotyczyć takich tematów jak komunikacja z dzieckiem w kryzysie, zaburzenia nastroju i lękowe u dzieci i młodzieży, stres i emocje rodzica, oraz granice między rodzicem a nastolatkiem.
Projekt zyskał poparcie 1200 mieszkańców i mieszknek Żoliborza. Spotkania indywidualne oraz warsztaty grupowe odbywać się będą w poradni o nazwie "Ukojenie - przestrzeń wsparcia psychologicznego oraz psychoterapii", zlokalizowanej przy ulicy Barcickiej 33. Natomiast wykłady będą realizowane w wybranych placówkach edukacyjnych na terenie dzielnicy.
Aby skorzystać z projektu, zainteresowani mogą dokonać zapisów oraz uzyskać szczegółowe informacje, kontaktując się pod numerem telefonu: 500 42 48 47.
Przeczytaj również: Budżet Obywatelski na Żoliborzu.Oceniono 77 projektów, w tym budowę tężni, sauny czy muralu Kaliny Jędrusik
Budżet Obywatelski na Żoliborzu to obecnie 77 projektów, w tym budowa tężni, sauny, czy muralu Kaliny Jędrusik – to tylko niektóre z propozycji, które przeszły ocenę formalną w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Warszawie. W tym roku mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zadecydować, jakie inwestycje powinny zostać zrealizowane w ich dzielnicy.
Napisz komentarz
Komentarze