Na Cytadeli trwa budowa Muzeum Historii Polski, którego otwarcie wraz z wystawą czasową planowane jest na wrzesień 2023 roku. Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu przeznaczenia ponad miliarda złotych na dokończenie obiektu. Obejrzyj wideo z przelotu przy budowie.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym na jakim etapie jest budowa,
- o tym na kiedy planowane jest otwarcie obiektu.
„Komisja Europejska zatwierdziła dziś polski środek pomocy na finansowanie projektu i budowy nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Muzeum otrzyma dotację w wysokości około 258,7 mln euro (1,2 mld zł)” – przekazała Komisja Europejska.
Jednocześnie podkreślono, że pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie stałej ekspozycji. Decyzja KE jest kluczowa w tej sprawie, ponieważ jak okazało się ledwie miesiąc temu, podczas otwarcia ofert złożonych w ramach przetargu na urządzenie stałej wystawy, kwota jaką władze Muzeum zarezerwowały na ten cel była prawie 3-krotnie mniejsza od najtańszej propozycji.
Zanim jednak zobaczymy stałą wystawę, miną jeszcze przynajmniej dwa lata. Budowa muzeum ma zakończyć się do końca 2025 roku. Na teren Cytadeli będzie można wejść jednak wcześniej, ponieważ jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otwarcie Muzeum wraz z wystawą czasową planowane jest na wrzesień tego roku.
Muzeum Historii Polski powstaje na Cytadeli
Na Cytadelę prowadzi wybudowana od strony Wisłostrady brama wjazdowa. To prawdopodobnie pierwszy w pełni skończony element. Kosztował około 20 mln złotych. Aby powstał wjazd konieczy był przekop skarpy, w którym wybudowano ponad 60 metrowy tunel prowadzący do gigantycznego garażu podziemnego na 700 samochodów. Nad bramą zrekonstruowano również okalający całą Cytadelę mur Carnote’a. Na szczycie Cytadeli wyrosły dwa budynki. Jednym z nich jest szykowana siedziba Muzeum Historii Polski. To ogromny składający się z 6 poziomów budynek z kamienną elewacją. Mury muzeum wypełnią eksponaty składające się na opowieść o ponadtysiącletniej historii Polski.
Tuż obok MHP znajduje się również pierwszy z dwóch pawilonów Muzeum Wojska Polskiego. To właśnie do tego budynku trwa przenoszenie eksponatów z dotychczasowej siedziby w Alejach Jerozolimskich. Łącznie MWP ma w swoich zbiorach 300 tys. eksponatów. Nie wszystkie zmieszczą się w wybudowanym pawilonie południowym. W kolejnych latach będzie budowany również pawilon północny. Tymczasem władze MWP zapowiadają wystawę inauguracyjną w nowym budynku na połowę sierpnia.
Przeczytaj również: Niezwykłe eksponaty trafiły na Cytadelę Warszawską
Jednym z nich jest relikt ponad tysiącletniego czarnego dębu, który odnaleziono w prywatnym stawie we wsi Wielkie Walichnowy na wschód od Pelplina w województwie pomorskim. Jak informuje MHP to najstarszy i najdelikatniejszy z eksponatów dostarczonych na budowę MHP. Dąb rósł w X wieku, dlatego będzie pierwszym przedmiotem, na który natkną się zwiedzający. To właśnie od tego eksponatu rozpocznie się opowieść o ponadtysiącletniej historii Polski, którą będzie wystawa stała MHP.
Napisz komentarz
Komentarze