To duży krok w sprawie realizacji projektu jakim jest Skwer Krasińskiego. Minęły lata, odkąd projekt powinien być zrobiony a nie wbito nawet łopaty.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym co zakłada realizacja Skweru Krasińskiego,
- o tym, dlaczego do tej pory nie rozpoczęto prac.
Projekt, który wybrali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego z 2018 roku, mimo wielu zapowiedzi do tej pory nie został zrealizowany. W międzyczasie wyparto z kawałka zieleni parkowanie samochodów. Wyjątkiem jest skrawek przy skrzyżowaniu ulicy Krasińskiego z Broniewskiego.
Całe przedsięwzięcie rozpoczęto od przypisania Skweru Krasińskiego do szerszego założenia jakim są „Zielone Ulice”. Przeprowadzono konsultacje, na podstawie których przygotowano koncepcję. Całość zakończyła się pod koniec 2018 roku. W kolejnym roku Zarząd Zieleni Warszawskiej zamówił projekty wykonawcze Skweru Krasińskiego i wydawało się, że prace rozpoczną się w 2020 roku. Tak przynajmniej wynikało z wypowiedzi Justyny Glusman dla “Gazety Żoliborza”. Glusman wówczas pełniła w warszawskim ratuszu funkcję dyrektorki koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie. Brak prac w 2020 roku i w kolejnym tłumaczono przeciągającymi się formalnościami i uzgodnieniami.
Koniec z dzikim parkowaniem w miejscu, gdzie ma powstać Skwer Krasińskiego
Światło w tunelu. Skwer Krasińskiego wkracza w decydujący etap
Skwer Krasińskiego wpisano do szerszego założenia jakim były Zielone Ulice, by później go wyodrębnić. To również zajęło sporo czasu, ponieważ kilka miesięcy drogą przetargu trwało poszukiwanie wykonawcy dokumentacji. Po nieudanych 4 przetargach i upływie niemal roku ostatecznie Zarządowi Zieleni Warszawy udało się dojść do porozumienia z pierwotną projektantką Skweru, która wykonała kosztorys i wyodrębniła projekt z Zielonych ulic. Bez tych dokumentów ZWW nie mogło ogłosić przetargu na wykonanie prac.
Teraz ZZW poszukuje wykonawcę prac. Przetarg ogłoszono 30 grudnia, zaś oferty przyjmowane są do 23 stycznia. Prace związane z realizacją projektu powinny kosztować ponad 4,5 mln złotych, bo tyle mniej więcej ZZW ma zarezerwowane na ten cel.
Według założeń, teren Skweru ma zostać wyprofilowany w taki sposób by był pagórkowaty. W ten sposób przestrzeń rekreacyjna ma być odizolowana od hałasu samochodowego z ulicy Krasińskiego. Ponadto wzdłuż ma przebiegać ścieżka rowerowa oraz alejki, które oświetlać mają latarnie.
Nie zabraknie również ławek, koszy i takich elementów jak m.in. stół do gry w szachy. Z kolei drewniana ciuchcia ma przypominać o tym, że dawniej w rejonie ulicy Krasińskiego znajdowała się bocznica kolejowa.
Cały koncept mają uzupełniać nowe nasadzenia drzew, krzewów, traw ozdobnych i bylin. Na drewniane pergole będą się piąć pnącza roślin a miejscami będą rosły łąki kwietne.
Przez ten rok realizacja Skweru Krasińskiego stała w martwym punkcie. Zanim ruszą prace w terenie, konieczne jest ogłoszenie przetargu. Na chwilę obecną nie jest to możliwe. – Realizacja Skweru Krasińskiego jest wciąż w toku, nie porzuciliśmy tego zadania – zapewnia Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Warszawskiej.
Napisz komentarz
Komentarze