Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 10:36

Park Kaskada objęty planem. Koniec z samowolą

Plan zakłada lepszą ochronę Skarpy Warszawskiej. Park Kaskada jest jednym z najstarszy parków w Warszawie, którego dzieje sięgają XVII wieku.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, co daje objecie danego terenu planem,
- o obszarze, który został objęty planem miejscowym.

Coraz większy obszar Żoliborza objętym jest planami miejscowymi. W styczniu miejscy radni pozytywnie przychylili do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującym park Kaskada.

Miejscowy plan obejmuje teren o powierzchni 13 ha pomiędzy ulicami Słowackiego, Gdańską i aleją Armii Krajowej razem z parkiem Kaskada. Plan wprowadza zapisy, które umożliwią modernizację cennych terenów zieleni i zapewnią lepszą ochronę Skarpy Warszawskiej. Dokument określa też, jaka może być nowa zabudowa Zakładu Akustyki Środowiska w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego przy ul. Kolektorskiej 4. W 2018 roku wojewoda wydał zgodę na budowę 7-piętrowego biurowca, ale władze Zakładu zaniechały ten pomysł.

Dlaczego plan jest ważny? Sporządzają go architekci i urbaniści przy wsparciu wielu ekspertów. Inwestor, który wnioskuje o pozwolenia na budowę na obszarze objętym planem, musi przedstawić projekt zgodny z ustaleniami planu.

Spacerowała tu Marysieńka, a następnie stworzono zwierzyniec

Sam park jest jednym z najstarszych na terenie Warszawy. Jego dzieje sięgają XVII wieku. Stanowił on część rezydencji królewskiej, a konkretnie pałacyku Marysieńki, który znajdował się w miejscu dzisiejszego Kościoła Matki Bożej Królowej Polski wzniesionego właśnie na jego murach. W roku 1816 na Marymoncie zaczął działać Instytut Agronomiczny wraz ze Szkołą Agronomiczną. Na terenie dzisiejszego parku, wówczas znajdował się zwierzyniec placówki. Ogród zyskał popularność jeszcze w XIX wieku, kiedy jego właścicielem został gen. Józef Rautenstrauch, bliski współpracownik księcia Konstantego.

Następnie do wybuchu I wojny światowej tereny te zajmowało wojsko. Na terenie parku wybudowano stację doświadczalną oczyszczalni ścieków. W czasie II wojny światowej, a konkretnie w czasie Powstania Warszawskiego budynek mieszkalny Stacji stał się świadkiem ogromnej tragedii – szturmujący Marymont i Żoliborz Niemcy zamordowali 14 września 1944 roku około 40 osób. Pamięć tamtych wydarzeń przywołuje zachowana ściana. Pod koniec XX wieku park zmodernizowano. W ostatnich latach w ramach budżetu obywatelskiego w parku pojawiło się oczko wodne.

Park Kaskada. Krok w stronę rewitalizacji

Przez lata zaniedbany park wymaga rewitalizacji. Remontu wymagają alejki i cała parkowa infrastruktura. Opieki wymagają również rosnące w parku drzewa.Jolanta Zjawińska, dzielnicowa radna wskazuje, że przydatne do rewitalizacji parku mogą okazać się pieniądze pozyskane z unijnych dofinansowań. W złożonej w styczniu interpelacji podpowiada dzielnicy jak starać się o pozyskanie niezbędnych funduszy.

Przeczytaj również: Willa Marysieńki. „Najstarszy żoliborski zabytek”

Wewnątrz kościoła, na ścianach widać oryginalne pozostałości po murach pałacu. Zostały uwydatnione przez konserwatorów. Widząc na własne oczy pierwotne tynki, miejsce po głównym wejściu oraz oknach w namacalny sposób można doświadczyć historii tego miejsca, które zapoczątkował Jan III Sobieski kupując zalesioną posiadłość, na której znajdowały się stawy i przez którą przepływała rzeka Rudawka – dziś na odcinku Żoliborskim schowana pod ziemię.

image00001-3

image00001-3

image00004-3

image00004-3

image00011

image00011

image00007-1

image00007-1

image00012

image00012

image00014

image00014


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 15 km/h