Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 04:50

Jak postępować z zielenią w czasie remontów? Miasto wdraża jednolite standarty

Od 2023 roku w Warszawie obowiązuje standard postępowania z zielenią w trakcie, przed i po pracach budowlanych. To jedno z postanowień jakie uwzględnia Karta Praw Drzew.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym kogo obowiązuje nowy standard,
- o Karcie Praw Drzew.

„Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy” to trzeci dokument, który ma pomóc w ochronie stołecznej roślinności. Zwykle przy remontach, przebudowach i innych pracach drzewa narażone są na uszkodzenia, które znacząco mogą wpłynąć na ich kondycję. Wykonawcy potrafią składować materiał lub stawiać ciężki sprzęt akurat pod nimi.

- Wiemy, jak bardzo roślinność może być narażona na negatywne czynniki, zwłaszcza podczas prac budowlanych. Dlatego stworzyliśmy dokument, który wskaże w jaki sposób zabezpieczyć ją przed tymi czynnikami oraz w jaki sposób ją pielęgnować, by przetrwała również po zakończeniu inwestycji – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Nowy standard ochrony drzew obowiązuje od stycznia, ale tylko ZZW

Dokument zawiera m.in. przykłady rozwiązań, które mogą pomóc w ochronie roślinności, np. tunele dla korzeni czy punktowe fundamenty. Dodatkowo standard informuje, jak dbać o dzikie zwierzęta objęte ochroną gatunkową.

Dokument obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Choć na Żoliborzu w tym roku szykuje się rozpoczęcie prac w związku z remontem ulicy Przasnyskiej czy Ficowskiego, to zarządzenie prezydenta Warszawy dotyczy jedynie Zarządu Zieleni Warszawy. Dzielnice, biura urzędu i pozostałe jednostki standard ochrony zieleni będzie obowiązywał od przyszłego roku. Standard może być również stosowany jako dobre praktyki przez inwestorów prywatnych.

Karta praw drzew

To kolejny standard, który wprowadza Warszawa. Do ich stopniowego wdrażania obowiązuje przyjęta zarządzeniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Karta Praw Drzew. W dokumencie zawartych jest 7 standardów podkreślających istotną rolę drzew w mieście oraz potrzebę ich ochrony. Pierwszy z przyjętych standardów w 2022 roku, ujednolica sposób informowania o zamiarze i powodach usunięcia drzewa. Na drzewach wytypowanych do wycinki pojawiają się tabliczki z informacją o zamiarze usunięcia drzewa i przyczynie.

Oprócz znakowania tabliczkami drzew przeznaczonych do wycinki, dokument obliguje jednostki miejskie do udostępniania wniosków o usunięcie drzewa wraz z uzasadnieniem oraz decyzje właściwych organów do zamieszczania ich w serwisie mapowym miasta w zakładce Wiem o Wycince.

Ponadto jedną z form informowania mieszkańców o wycince są spotkania informacyjne z mieszkańcami organizowane w plenerze.

Kolejnym przyjetym już standardem są obowiązkowe przeglądy dendrologiczne. Póki co stosować się do niego musi ZZW. Dzielnice ten obowiązek będą miały dopero do 2024 roku.

Przeczytaj również: Wszystkie drzewa w Warszawie z obowiązkowym cyklicznym przeglądem

Przyjęty standard jest drugim z siedmiu przyjętych z warszawskiej Karty Praw Drzew. Zarząd Zieleni Warszawskiej będzie musiał stosować się do niego już od początku przyszłego roku. Dzielnice i pozostałe jednostki miejskie będą musiały dokonywać obowiązkowych przeglądów dendrologicznych dopiero dwa lata później, czyli od stycznia 2024r roku.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 13 km/h