Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 01:59

[Tydzień zdrowia] Optyk FRAME radzi – co może pogorszyć Twój wzrok? Materiał partnera

Wyraźne widzenie daje poczucie swobody w każdej sytuacji. Dlatego Twój wzrok zasługuje na wyjątkowe traktowanie. Nie na wszystko mamy wpływ jak choćby uwarunkowania genetyczne. Jednak są pewne aspekty, które pomogą Nam ograniczyć ryzyko powstania problemów ze wzrokiem. Zebraliśmy dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam ograniczyć ryzyko powstania problemów ze wzrokiem.

Stosuj zasadę 20/20/20

Nikt z nas się nie łudzi – ekrany stały się naszymi stałymi towarzyszami. Nie jesteśmy w stanie ich wyeliminować z życia, ale możemy zadbać o higienę pracy z ekranami. Najważniejsze dla oczu jest robienie regularnych przerw - idealnie co 20 minut. Przerwa nie oznacza przejrzenia powiadomień na naszym smartfonie. Najlepiej wstać od biurka, znaleźć punkt oddalony o 20 stóp (ok. 6 metrów) od nas i patrzeć na niego przez 20 sekund. Ważne jest, aby starać się zobaczyć wyraźnie coś, co obserwujemy w dali.

Zasada 20/20/20 znacząco ogranicza występowanie symptomów cyfrowego zmęczenia oczu i wpływa pozytywnie na Twoją akomodację.

Ogranicz ekrany przed snem

Nie idź do łóżka z telefonem. Poświęć ten czas na wyciszenie. Używanie smartfonów przed snem nie tylko wpływa negatywnie na jakość snu, ale również na Twoją siatkówkę. Będąc w łóżku, często trzymasz telefon bardzo blisko oczu, a kontrast pomiędzy jasnością ekranu a otoczeniem jest ogromny.

Nie pocieraj oczu

Zwróć uwagę, jak często pocierasz swoje oczy. Częste pocieranie oczu może spowodować dostanie się do oka patogenów, które rozwiną nieprzyjemne stany jak jęczmień, czy zapalenie spojówek. Intensywne pocieranie oczu może również skutkować rozwinięciem się stożka rogówki. Takie zwyrodnienie rogówki często prowadzi do stopniowego pogarszania się jakości widzenia i konieczności wprowadzenia bardziej zaawansowanych metod korekcji. Jeżeli często swędzą Cię oczy, udaj się do specjalisty, aby wspólnie poszukać przyczyny.

Chroń oczy przed promieniowaniem UV

Temat aktualny, zwłaszcza że słońce coraz śmielej nęci nasze spragnione dusze do wyjścia z domu. Pamiętajmy o ochronie oczu przed UV ze sprawdzonych źródeł. Będziemy powtarzali jak mantrę – to, że okulary mają ciemne szkła i napisane na zauszniku UV 400 nie oznacza, że chronią właściwie. Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy kupować w salonach optycznych. A jeżeli jesteś okularnikiem, pamiętaj, że dobrej jakości przejrzyste szkła również mają wszystkie odpowiednie filtry światła UV. Gdy razi Cię słońce, możesz zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne z korekcją, szkła fotochromowe lub soczewki kontaktowe, które umożliwią założenie okularów przeciwsłonecznych.

Używaj sprawdzonych soczewek kontaktowych i płynów do ich pielęgnacji

Lista grzechów użytkowników soczewek kontaktowych jest długa, kilka najczęstszych przytaczamy poniżej. Kupuj soczewki kontaktowe dobrane przez specjalistę. Jeżeli nosisz soczewki planowej wymiany (miesięczne, dwutygodniowe itp.), każdego dnia czyść zarówno soczewki kontaktowe, jak i opakowanie. Nie “przenaszaj” soczewek kontaktowych. Płyn do soczewek kontaktowych jest środkiem przede wszystkim dezynfekującym - nie traktuj go jak kropli nawilżających. Jeżeli chcesz pływać w soczewkach kontaktowych to tylko w jednorazowych, które wyrzucisz w ciągu kilku minut po wyjściu z wody.

Dbaj o higienę brzegów powiek

Nasz brzeg powieki, tzw. linia wodna, wcale nie jest taka gładka, jak nam się wydaje. Znajdują się na niej ujścia bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania oka gruczołów - gruczołów Meiboma. Aby zachować je w zdrowiu na długie lata, warto zaopatrzyć się w aptece w środki do higieny brzegów powiek i regularnie czyścić brzegi powiek. Ograniczy to również prawdopodobieństwo zagoszczenia się na naszych powiekach pasożyta – nużeńca. Ten niewielki “przyjaciel” powoduje swędzenie i pieczenie powiek, łzawienie oczu, zespół suchego oka, a nawet wypadanie rzęs. Dlatego pamiętajmy o regularnym czyszczeniu brzegu powiek.

Pij wodę, jedz zdrowo i rzuć palenie

Oczy, podobnie jak cały organizm są wrażliwe na to, co do niego wprowadzamy. Podstawą dobrze nawilżonych oczu jest nawodniony organizm, także powtarzamy do znudzenia: pijemy wodę. Oczy będą wdzięczne za zbilansowaną dietę, bogatą w antyoksydanty i luteinę. Dbając o zbilansowaną dietę, dbasz również o oczy. Apteczne suplementy diety na wzrok powinny być przyjmowane zawsze na zalecenie specjalisty. Został nam wróg publiczny numer jeden: papierosy. Palacze zwiększają ryzyko rozwinięcia takich schorzeń jak AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) czy zaćma. Ponadto palenie zwiększa ryzyko rozwinięcia zespołu suchego oka. Także nie tylko dla płuc i serducha, ale też dla zdrowia oczu: rzuć palenie.

Pilnuj terminu przydatności kosmetyków

Każda z nas wie, jak trudno rozstać się z kosmetykami, zwłaszcza gdy w opakowaniu zostało jeszcze sporo kosmetyku. Każdy kosmetyk ma na opakowaniu informację, jak długo możemy z niego korzystać po otwarciu. Przeważnie ten okres mieści się w zakresie 6 do 9 miesięcy. Amerykańskie Towarzystwo Okulistyczne zaleca, aby kosmetyki stosowane w okolicach oczu wymieniać raz na 3 miesiące. Kosmetyki są środowiskiem, w którym mogą namnażać się bakterie, dlatego tak ważna jest systematyczna ich wymiana.

Co możemy dodać od nas?

  • Nie wymieniaj się kosmetykami z przyjaciółmi
  • Dokładnie myj pędzle
  • W przypadku jakiejkolwiek infekcji oczu, wyrzuć kosmetyki, których używałeś w okolicach oczu
  • Pamiętaj o demakijażu i higienie brzegów powiek

Zadbaj o dobre warunki oświetlenia

Lampka przy stanowisku pracy to nie tylko przepisy BHP. Oświetlenie ma ogromny wpływ na komfort pracy wzrokowej. Pamiętaj, aby nigdy nie pracować/czytać w ciemnym pomieszczeniu. Dbaj o to, aby ekrany nie były jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Jasność wyświetlacza nie powinna być większa niż jasność otoczenia. Również podczas wieczornych seansów filmowych warto zapalić małą lampkę.

Regularnie badaj wzrok

I temat najbliższy naszemu sercu - czyli regularne badania wzroku. Raz do roku lub raz na dwa lata (specjalista zarekomenduje częstotliwość kontroli) sprawdzamy swój wzrok. Zarówno u okulisty, jak i u optometrysty. Zapraszamy do nas na diagnostykę optometryczną. Prawidłowo dobrane okulary to zawsze pierwszy krok do komfortowego widzenia.

A na koniec mała niespodzianka! Na hasło GAZETA ŻOLIBORZA macie 15% zniżki na okulary przeciwsłoneczne (z korekcją lub bez). Aby słońce tego roku cieszyło Was w pełni bezpiecznie. Ściskamy, Wasza wzr


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h