Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:48

Imponująca renowacja kamienicy na Bielanach

Blask odzyskała czerwona i biała cegła na elewacji jednego z budynków znajdujących się na Bielanach na osiedlu Piechotkowo.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym co stanowi o wyjątkowości osiedla?
- co zrobiono w ramach renowacji?

Prace konserwatorskie przeprowadzono w budynku przy ulicy Skalbmierskiej 21, który nie był kompleksowo remontowany od blisko 70 lat. Dlatego stan elewacji wymagał interwencji konserwatorskiej.

- To kolejny przykład remontu, kiedy prace sfinansowano w połowie dzięki dotacji miejskiej. Może to także zachęcić do podobnych działań wspólnoty mieszkaniowe z sąsiednich budynków – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy. – Współdziałanie z miastem to nie tylko odnowienie nieruchomości, ale także możliwość zachowania historycznego charakteru miejsca i zamysłu architektów – dodaje Kaznowska. 

Ceglana elewacja do czasu jej remontu była cała pokryta brudem i wymaga gruntownego oczyszczenia. W ramach prac wymieniono spoiny, naprawiono płyty balkonowe i oczyszczono ściany loggi z warstw tynków lub farb nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali. Na metalowych balustradach balkonowych, na balkonach i drewnianych okiennicach na nowo zagościł zielony kolor. Całość prac kosztowała ponad 121 tys. złotych.

Przeczytaj również: Miłość, która zbudowała Bielany

Budynek znajdujący się na osiedlu pokazowym na Bielanach z lat 50-tych

Osiedle, na którym znajduje się odnowiony budynek wyróżnia się elewacjami, wątkiem cegły czy zastosowaniem prefabrykatów. Budynek przy ul. Skalbmierskiej 21 znajduje się na terenie osiedla Bielany I. Został zbudowany w latach 1952 -57 według projektu małżeństwa architektów Marii i Kazimierza Piechotków, twórców większej części zabudowy mieszkaniowej najstarszej części dzielnicy, osiedli Bielany I, II i III.

Maria i Kazimierz Piechotkowie silnie sprzeciwiali się estetyce socrealistycznej. Projektowali niskie budynki z dostępem do zieleni, dbali o osiedlową infrastrukturę i małą architekturę użytkową. Mieszkali na Bielanach na jednym z zaprojektowanych przez siebie osiedli i udzielali się w lokalnej społeczności. Ich osiedla są charakterystyczne i na tyle rozpoznawalne, że potocznie nazywane są do dziś „Piechotkowo”.

Przeczytaj również: Zmarła architektka Bielan Maria Piechotka

Zagraniczni dziennikarze podziwiają

Elewacje czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Skalbmierskiej 21 o prostej, modernistycznej formie zostały oblicowane białą cegłą silikatową. W latach powojennych domy zbudowane z czerwonej cegły albo pustaków często pozostawiano na długi czas nieotynkowane. Traciły przez to na estetyce. Aby uniknąć takiej sytuacji, Piechotkowie zaprojektowali elewacje murowane z cegły silikatowej, a okna osadzili w prefabrykowanych ramach z betonu. Takie rozwiązanie stało się charakterystyczne dla całego kwartału bielańskiej zabudowy. Zastosowany tu przez architektów specyficzny sposób układania cegły zyskał nawet nazwę „wątku bielańskiego".Kolejnym elementem ożywiającym elewacje są dekoracyjne poziome pasy z kontrastującej czerwonej cegły ceramicznej.

W końcu lat 50. osiedle stało się sławne. Na Bielany przywożono wycieczki zagranicznych dziennikarzy, żeby podziwiali pierwsze w Warszawie niesocrealistyczne, nowoczesne i przyjazne osiedle mieszkaniowe Piechotków z awangardowym placem zabaw w centrum.

fot. UM Warszawa

Przeczytaj również: Zabójstwo na Bielanach. Podejrzany poza morderstwem odpowie również za inne przestępstwa


Skalbmierska-front-2-kolaz

Skalbmierska-front-2-kolaz

Skalbiermska - elewacja frontowa po zakończeniu prac

Skalbiermska - elewacja frontowa po zakończeniu prac

274487746_1614698435547418_1426873559107253119_n

274487746_1614698435547418_1426873559107253119_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h