"Sukienka" Tadeusza Łysiaka powalczy o Oscara w kategorii najlepszy aktorski film krótkometrażowy.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o czym jest nominowany film?
- która to nominacja do Oscara w historii WSF?
- z jakimi produkcjami "Sukienka" powalczy o Oscara?
Nad nominowanym do Oscara tytułem pracował zespół złożony głównie ze studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej na Żoliborzu. "Sukienka" Tadeusza Łysiaka znalazła się wśród pięciu nominowanych w kategorii najlepszy krótkometrażowy film.
„Kanony urody są zdecydowanie zbyt bezwzględne”
Bohaterką filmu wyprodukowanego przez Warszawską Szkołę Filmową jest Julia (w którą wciela Anna Dzieduszycka), niskorosła kobieta pracująca w przydrożnym motelu. Jest przebojowa i przełamuje wszelkie stereotypy. Swojej przyjaciółce, która też pracuje w motelu zwierza się z intymnych szczegółów swojego życia, o tym, że brakuje jej bliskości z drugim człowiekiem oraz braku doświadczenia z mężczyznami.
Punktem kulminacyjnym filmu jest pojawienie się w motelowym barze Bogdana (w tej roli Piotr Warszawski), kierowcy tira, który zaprasza Julię na randkę. Kobieta chce olśnić mężczyznę i wyrusza na poszukiwania sukienki, w której będzie wyglądać seksownie. Jak się okazuje dla osoby niskorosłej nie jest to łatwe zadanie. W "Sukience" zobaczymy wiele gorzkich scen ze względu na odmienną fizyczność głównej bohaterki, która w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości i trudności.
– Kanony urody są zdecydowanie zbyt bezwzględne – podkreśla reżyser filmu, Tadeusz Łysiak. – Czasem zapominamy o tym, że wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i każde z nas potrzebuje miłości. Świat jest pełen samotnych ludzi, którzy na tę samotność nie zasługują. Mam nadzieję, że nasz film zwróci uwagę widzów na ten problem i sprawi, że aspekty fizyczne takie jak uroda, wzrost czy waga przestaną być dla nich aż tak istotne.
Film odważnie przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób z niepełnosprawnościami. Prowokuje także do dyskusji na temat zwiększenia obecności tej grupy na ekranie i pomaga obalić krzywdzący stereotyp, jakoby osoby te nie były zdolne do pracy czy aktorstwa.
– Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas – mówi wcielająca się w główną rolę Anna Dzieduszycka. Jej kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Anna została nagrodzona m.in. Nagrodą Główną dla Najlepszej Aktorki podczas Flicker’s Rhode Island International Film Festival w USA. Jury argumentowało werdykt słowami: „Anna pokazała widzom perspektywę osób, które od dawna nie miały w kinie dostatecznej reprezentacji. Poprzez swoją postać stworzyła świat, który zostaje z widzami na długo po zakończeniu seansu”.
W historii Warszawskiej Szkoły Filmowej to druga nominacja do Oscara
"Sukienka” była pokazywana na niemal 40 festiwalach filmowych na całym świecie i zdobyła 18 nagród oraz wyróżnień. Ubieganie się o nominację do Oscara umożliwiła produkcji wygrana na prestiżowym Atlanta Film Festival.
Decyzją członków Akademii Filmowej ten studencki projekt zawalczy teraz o najważniejszą nagrodę w branży filmowej z takimi dziełami jak: "The Long Goodbye" (Aneil Karia i Riz Ahmed), "Please Hold" (K.D Davila i Levin Menekse), "Ala Kachuu – Take and Run" (Maria Brendle i Nadine Luchinger) i "On My Mind" (Martin Stange-Hansen i Kim Magnusson).
"Sukienka” to jedyna w tym roku produkcja z Polski, która może sięgnąć po Nagrodę Akademii Filmowej. Do tej pory w kategorii filmu aktorskiego krótkometrażowego polska produkcja uzyskała nominacaję tylko raz. Był to film "Męska sprawa" Sławomira Fabickiego, który walczył o Oscara 20 lat temu. "Sukienka” z kolei w historii Warszawskiej Szkoły Filmowej jest drugim dziełem nominowanym do Oscara. W 2015 roku o statuetkę w kategorii dokumentalny film krótkometrażowy walczył obraz Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa”. Wyniki oscarowego wyścigu poznamy 27 marca podczas 94. Ceremonii Wręczenia Nagród Akademii Filmowej.
Napisz komentarz
Komentarze